EDİRNE ESNAFINA MÜJDE, ETSO’DAN DEĞİL...

EDİRNE ESNAFINA MÜJDE, ETSO’DAN DEĞİL EGİAD’TAN

EDİRNE ESNAFINA MÜJDE, ETSO’DAN DEĞİL EGİAD’TAN

EDİRNE ESNAFINA MÜJDE, ETSO’DAN DEĞİL EGİAD’TAN
29 Eylül 2020 - 09:00

Edirne Genç İş Adamları Derneği Başkanı Hakan İnci, Edirne esnafına müjdeli haberi verdi. Bulgaristan yetkilileriyle görüşme gerçekleştirdiğini belirten İnci, sınır kapılarının kapatılmayacağını açıkladı.
Kırsalın Doğal Pazarı’nın amacının farklı olmaya başladığını söyleyen İnci, ayrıca Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt’a da seslenerek, yerel esnafı rahatlatacak çözüm önerileri gerçekleştirmesi gerektiğini ifade etti.
Ermenistan’ın Azerbaycan’a yapmış olduğu saldırıyı kınayarak basın toplantısına başlayan Edirne Genç İş Adamları Derneği Başkanı Hakan İnci “Ermenistan’ın Azerbaycan’a yapmış olduğu saldırıyı dernek olarak şiddetle kınıyoruz. Bu konuda Azerbaycan’ın, kardeş ülkemizin yanındayız. Eminim ki ülkemiz, hükümetimiz, Cumhurbaşkanımızın bu konuda Azerbaycan’a her türlü desteği vereceğine inanıyoruz. Biz de halk ve EGİAD olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Bunu da kamuoyuna duyurmak istiyorum” diye ifade etti.
Edirne Genç İş Adamları Derneği Başkanı Hakan İnci, dernek olarak bizimde kentin turizmi için önerilerimiz var dedi ve şöyle devam etti; “1 Eylül itibariyle Bulgaristan sınır kapılarının açılmasıyla birlikte başta ilimiz olmak üzere Trakya ve İstanbul’a ciddi bir akım olduğunu görüyoruz. Son hafta sonunda da bu olay maksimuma ulaştı diye düşünüyorum. Çok ciddi bir Bulgar turist ilimizdeydi. Bulgaristan’daki önlemler Türkiye’deki kadar sıkı değil. Mesela sokakta gezerken maske takma zorunluluğu yok. Benzeri önlemler yok. Biz burada esnaflarımızdan şunu rica ediyoruz. Lütfen sizler azami ölçüde gelen turistleri, müşterilerinizi önlem almaları konusunda uyarın” dedi.
SINIR KAPISININ AÇIK KALMASI VAKA ARTIŞLARI İLE ORANTILI
 Sınır kapısının açık kalması Bulgaristan’daki vaka sayısının artmamasıyla doğru orantılı olduğunu belirten İnci; “Eğer buraya gelen misafirlerimiz gerekli önlemleri almadan virüsü alıp ülkelerine dönerlerse ve bu bir istatistiğe yansırsa örneğin Ekim 15’de Bulgaristan hükümeti biz bu kapıyı açmadan önce vaka sayısı günde 100’dü, şu an 300’e çıktı derse özellikle bölge olarak ciddi bir vaka artış sayısı olur ise o zaman haliyle Bulgaristan hükümeti sınır kapılarını kapatma yoluna gidecektir. Dolayısıyla gelen Bulgaristan vatandaşları önlem almasa bile biz esnaf olarak bütün arkadaşlara önlem almalarını zorunlu kılmamız gerekiyor. Dükkana maskesiz almamamız gerekiyor. Ticaretin devamlı olabilmesi için bu konuda esnafımızı uyarıyorum. Pandemi süreci bütün ülkeyi olduğu gibi ilimizi de ekonomik anlamda çok etkiledi. İnsanlar sadece ciğer yemek için şehrimizi ziyaret ediyorlardı. Bu süreçte bu olayların hepsi bitti ve tekrar başlaması biraz zaman alacak gibi” olduğunu ifade etti.
ETSO VE ESNAF ODALARINA ACİL STRATEJİK EYLEM PLANI ÇAĞRISI
Edirne’de ciddi bir istihdam sıkıntısı olduğunu esnaf odasının ve Ticaret Sanayi Odasının sivil toplum kuruluşlarının yerel esnafı rahatlatacak çözüm önerileri için bir araya gelmesi gerektiğine dikkat çeken İnci; “Bunun için yereldeki esnaf odalarımız onlara yeteri kadar destek sağlamaya çalıştıklarını düşünüyorum ama daha farklı destek paketleri yerelde daha fazla destek olunabilecek konularla ilgili bence bir komisyon kurulması gerekiyor. Çünkü bu süreç devam edecek. Bu bitti 1 Ekim’den sonra her şey normale dönecek diyemiyoruz. Şu anda benim uzmanlardan aldığım bilgi, izlediğim doktorlardan anladığım bu sürecin kademeli de olsa en az 2 yıl gibi süreceğini ön görüyorlar. 2 yıl çok ciddi bir süre. Üniversiteler açılmıyor. Şu an şehrimizde birçok yurt işletmecisi vardı. Hepsi sıkıntıda. Bir sürü kafeterya işletmecisi var, onlar ayrı sıkıntıda. Çalışanlar ayrı sıkıntıda. Çalışanlar işsiz kaldı. Edirne’de şu anda ciddi bir istihdam sıkıntısı var. Acilen devletin aldığı önlemlerin dışında bizim yereldeki iş adamları derneklerinin, ticaret sanayi odasının, esnaf odasının bu konuyla ilgili çözüm önerilerinin ne olduğunu, nasıl bir strateji izleyeceğimizi yani önümüzdeki 2 yıl bu devam ederse ne yapacağımızı bilmemiz gerekiyor. Bununla ilgili ben bir çağrıda bulunuyorum. Bence bununla ilgili bizim bir yol haritası çizmemiz gerekiyor. Edirne ve ilçelerinde esnaf ve çalışanlarımız için bir yol haritamız olsun. Eğer pandemi 2 sene giderse bu insanlar ne olacak? En azından bu hasarı ‘ne kadar azaltabilirizi hesaplamamız gerekiyor. Bununla ilgili ben umarım el birliğiyle bütün STKlar bir araya gelir bir çözüm noktasına ulaşırız diye düşünüyorum” dedi.
ODALARBİRLİĞİ ESNAFIN KREDİLERİ İÇİN HÜKÜMETLE MÜTABAKAT YAPMALI
Belli sektörlerde kredilerin ertelenmesiyle ilgili ivedilikle çalışma yapmaların yapılması için  Odalar ve Borsalar Birliği olmak üzere acilen hükümetle bir mutabakata bağlaması gerektiğini düşünüyorum diyen İnci; “Son dönemlerde ekonomideki çalkantılar Dolar ve Euro’nun yükselmesiyle hat safhaya çıktı. Yereldeki birçok şeyi olumsuz etkiliyor. İnsanların alım gücü sürekli azalıyor. Belki bunun etkilerini daha da kötü göreceğiz. Bilindiği üzere pandemiye girilen dönemde insanlara devlet tarafından krediler verildi. Bu kredilerin şu anda geri dönüşleri Ekim 15’den itibaren başlıyor. Örneğin yurt işletmecisi bir arkadaşımız ‘nasıl olsa pandemi Eylül sonuna kadar biter. O zamana kadar okullar açılır, biz de çektiğimiz kredileri öderiz.’ diye öngördü. Şu anda o öngörü gerçekleşmedi. Şu anda bu insanların hiçbir gelirleri yok. Bu insanların ciddi bir şekilde aylık ödeme tutarları var. Bunlar ne olacak? Bunlarla ilgili Türkiye genelinde Odalar ve Borsalar Birliği başta olmak üzere ivedilikle bu kredi garanti fonu veren bankaların genel müdürlükleriyle ve Maliye, Ekonomi bakanlarıyla bir araya gelip bu taksitlendirmeleri artık ötelerler mi daha farklı bir sistem mi olur belli kriterler konması gerekiyor. Odalar ve Borsalar Birliği olmak üzere acilen hükümetle bir mutabakata bağlaması gerektiğini düşünüyorum. Belli sektörlerde kredilerin ertelenmesiyle ilgili ivedilikle çalışma yapmaları gerekmekte. Sektörel bazda sıkıntılı olan sektörler belli. Devletimiz de gayet iyi biliyor. Bunlar üzerinden bir yapılanma olması gerektiğine inanıyorum”şeklinde açıkladı.
EGİAD’DAN YENİ AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİ
EGİAD olarak Avrupa birliği projelerinden bahseden İnci; “Artık geleneksel hale geldiğini düşünüyorum, yeni bir hibe aldık. Ortağımız Yanbol’daki Eurowoman Kadınlar Derneği. Biz bu dernekle beraber şu anda Edirne Yanbol’u içeren bir mobil aplikasyon yapıyoruz. Daha önce de söylendi. Zaten şehrimizde mobil aplikasyonlar var. Bizimkisi daha farklı daha profesyonel daha ticari olacak. Öyle planlıyoruz. Hepsi birbirinin tekrarı olmasın. Bir şey yapıyorsak topluma faydası olsun. Daha farklı bir başlık olsun. İçerik olarak şöyle olacak. Edirne genelindeki minimum 500 tarihi eserin her birinin en az 3-4 fotoğrafı, uydudaki yerleri, yol tarifleri, çevresindeki konaklama imkanları, çevresindeki işletmeleri içeren ciddi bir mobil aplikasyon yapıyoruz. Şu anda ihale aşamasındayız.Şu anda EGİAD Yanbol Eurowoman Kadınlar Derneği ile Yanbol Edirne aplikasyon hibesi almıştır. Şu anda da projemiz aktif olarak devam etmektedir” dedi.
AMAÇ; ORGANİK ÜRÜN SATMAK, FARKLI AMACA DÖNÜŞÜRSE OLMAZ
Kırsalın doğal pazarı ile ilgili konuşan İnci;“Sanırım şöyle bir şey olacak. Köy pazarıyla alakalı ilgili kurumlar bir çerçeve çizecekler. O çerçeveye uyanlar bunu yapabilecek, uymayanlar yapamayacaklar. Burada amaç organik ürün ve köylünün ürettiğini satmak ise bu sınıra uyanlar bunu yapacak. Kalkıp farklı amaçlara döndürürsen olmaz. Bu sefer dükkan kirası veren, vergisini ödeyen istihdam sağlayan insanların karşısına sıfır maliyetli bir rekabet ortamı açmış oluyorsun” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CUMHURİYET BAYRAMI’NI EDİRNE’DE KUTLAMAK BİR ONURDUR
CUMHURİYET BAYRAMI’NI EDİRNE’DE KUTLAMAK BİR ONURDUR
“EDİRNE’DE KORKULACAK BİRŞEY YOK”
“EDİRNE’DE KORKULACAK BİRŞEY YOK”