EDİRNE HAYDİ KAN BAĞIŞINA

EDİRNE HAYDİ KAN BAĞIŞINA

EDİRNE HAYDİ KAN BAĞIŞINA

EDİRNE HAYDİ KAN BAĞIŞINA
17 Ekim 2020 - 11:57

Türk Kızılay’ında kan stoklarının azalması üzerine, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, esnaf odaları, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri, kan stoklarını artırmak için Edirne'de "bağış seferberliği" başlattı.
Kanın tek kaynağı insan diyerek herkesi kan vermeye davet ederek  Kızılay Edirne Şube Başkanı Kadir Çakay; “Kanın tek kaynağı insan,başka bir alternatifi yok.Bulunduğumuz pandemi döneminde kan stoklarımız çok aşağıya düştü ve imdat tehlikesine geldi. Dediğimiz gibi kanın insandan başka kaynağı yok. Bugüne kadar Edirne’de önümüzde geçmiş olduğumuz yıllarda her hangi bir sıkıntı yaşanmadı. Türkiye genelinde de her hangi bir sıkıntı yaşamadık. Fakat umuyoruz ki Türkiye genelinde vatandaşların duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür ediyoruz,bundan sonraki dönemde de inşallah sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyoruz”dedi.
Kan bağış kampanyaya sağlıklı olan herkesin katılımını bekliyoruz şeklinde konuşan Çakay; “ üç gün sürecek bir kampanya başlattık tüm Edirne halkını bu kampanyaya davet ediyoruz. Geçtiğimiz yıl kan alım artışını sağlayan illerden ikinci sıradaydık kim  der 2 saat sonra benim kana ihtiyacı olamayacağının garantisini kim verebilir. Dolayısı ile kan öyle bir ihtiyaç ki,verdiğiniz her kanı aslında kendinize veriyorsunuz. Toplumsal olarak,bireysel olarak sağlık durumu iyi olan her insanın bu alışkanlığı kazanması gerek. Ben diyorum ki,Türkiye’de yaşayan tüm vatandaşlarımıza gelin dünyaya bir örnek olalım,dünya standartlarının üzerine taşıyalım. Verdiğiniz her kan aileniz,kendi geleceğin,kendiniz  için veriyorsunuz. Dolayısı ile bugün vermiş olduğun bir kanı bir başkasına örnek teşkil ediyor ve teşvik ediyor. Biz bu kan vermeyi bu teşvik ve örneklerle çoğaltabiliyoruz. Gerçekten şuan kan stoklarımız sınırda tüm Edirne halkına bu 15-16-17 Ekimde burada ki kampanyamıza destek bekliyoruz”diye ifade etti..
Edirne’nin ihtiyacı olan kandan daha az bağış olduğuna dikkat çeken Çakay; “Bizim bu yılki hedefimiz 27 bin yıl sonuna geliyoruz,şuana kadar gerçekleştirmiş olduğumuz rakam 16 bin 9 bin gibi bir eksiğimiz var. Bu süre içerisinde bu eksiğimizi tamamlamamız gerekiyor. Edirne’nin kullandığı ihtiyacının altında kan topluyoruz,bunu geçmemiz gerekiyor. Kırsalda yaşayan vatandaşlarımızda kan vermeye davet ediyoruz. Unutmayın her verdiğiniz kan üç can kurtarıyor”dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SALGIN İŞÇİLER ALEYHİNE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR
SALGIN İŞÇİLER ALEYHİNE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR
ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERE KIYAFET YARDIMI
ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERE KIYAFET YARDIMI