“EDİRNE İÇİN YAPIYORUZ”
Reklam
Reklam
Reklam

“EDİRNE İÇİN YAPIYORUZ”

“EDİRNE İÇİN YAPIYORUZ”

“EDİRNE İÇİN YAPIYORUZ”
12 Mart 2018 - 04:04

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bakanlığın Edirne’ye ayırdığı 11 Milyar TL’lik yatırımları kapsamında 60 Milyon TL değerindeki 4 tesisin açılışı yapmak üzere dün Edirne’deydi. Bakan Eroğlu; “Serhad şehri Edirne için ne yapsak azdır. Ne gerekirse yapmaya devam edeceğiz ve yapacağız” dedi.

 

Orman ve Su İşler Bakanlığının son 15 yıl içerisinde Edirne’de yaptığı 11 Milyar TL bütçeli yatırımların kapsamında dün 60 Milyon Tl’lik 4 tesisinin açılışını yapmak üzere Orman ve Su İşler Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Edirne’deydi. Edirne programının ilk etabında Uzunköprü İlçemizde bulunan İmam Hatip Lisesinin açılışı gerçekleştiren Bakan Eroğlu, Edirne Valiliğinde basın emekçileriyle bir araya geldi. Yapılan ve yapılacak olan projeler hakkında basın emekçilerine detaylı bilgiler verdi. Bakan Eroğlu’nun açılışını yapacağı tesislerin törenine DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen, Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır ile Edirne ve çevre illerde görev yapan kurum ve kuruluşların müdür ile temsilcilerinin yanı sıra ilçe belediye başkanları da programa katılım gösterdi.

Bakan Eroğlu’nun temelini attığı 4 tesisler; Edirne için önemi olan tesislerin ilki Lalapaşa Baraj ve Sulamasıyla ilgili, ikinci tesis ise Taşkın anında ulaşımının aksamaması için Kırklareli sınırları içersinde 5 köprü, Edirne sınırları içerisinde 3 köprü olmak üzere toplam 8 köprü. Üçüncü tesisler ise Orman Genel Müdürlüğünün kapsamında yürütülecek olan Ağaçlandırma ve Ormancılık Faaliyetlerinin yapılacağı tesis. Dördüncü ve son tesis Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından temeli atılacak olan Gökçetepe Tabiat Parkıyla ilgili.

 

EDİRNE’YE 11 MİLYAR TL’LİK YATIRIM

Orman ve Su İşleri Bakanlığının 15 yılda yaptığı 165 Milyar TL’lik yatırımdan 11 Milyar TL’lik kısmını Edirne’ye ayırdı. Edirne’ye ayrılan yatırımlarda 3 beldeye yıllık 26,5 Milyon metreküp içme suyu, 6 baraj 28 gölet, inşaat halinde olan 4 baraj ve 5 gölet, Edirne’de 442 bin 101 dekarlık arazi sulamaya açıldı. 105 derenin ıslahı, 24,5 milyon fidan dikimi, Edirne Şehir Ormanı, 3 Bal Ormanı 10 mesire yeri, bin 207 aileye 12,7 Milyon TL kredi ve hibe desteği, 14 otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu, 1 adet yıldırım tespit ve takip sistemi gerçekleştirildi.

 

60 MİLYON TL’LİK YATIRIM

60 Milyon TL’lik yatırımda yapılacak olan tesislerle 1,359 Milyon metreküp su depolanacağı, 3 bin 920 dekar zirai arazinin sulanacağı, Ergene Nehrinin oluşabilecek bir taşkın esnasında ulaşımın aksamaması ve taşkın risklerinin karşı tedbir, Ormanların bakımı, gençleştirilmesi ve iyileştirilmesi, Orman Köylüsünü destekleneceği ve de Gökçetepe Tabiat Parkı

 

LALAPAŞA BÜYÜKÖĞÜNLÜ BARAJI

Lalapaşa ilçemizde inşa edilecek olan Büyüköğünlü Barajı Bin 359 Milyon Metre üp su depolanacağını, 3 bin 920 dekar zira arazinin sulamaya açılacağını baraj ve sulaması tamamlandığında 4 milyon 45 bin 72 TL yıllık net gelir artışı sağlanacağını belirtti.

 

ERGENE NEHRİ ANA KOL VE YAN KOLLARI SANAT YAPILARI 8. KISIM İŞİ

İkinci büyük proje ise Ergene Nehri Ana Kol ve Yan Kolları Sanat Yapıları 8. Kısım işiydi. Yapılacak olan projeyle Kırklareli İl Sınırları içerisinde 5 adet öngörülmeli prefabrik kirişli köprü ve yaklaşım yolları, Edirne İl sınırları içerisinde kalan 3 adet köprünün kiriş, tabliye ve yaklaşım yolu imalatı yapılacak. Yapılacak olan 8 köprüyle Ergene Nehrinde taşkın anında ulaşımın aksaması ve taşkın risklerinin oluşmasını engelleneceği belirtildi.

 

AĞAÇLANDIRMA VE ORMANCILIK FAALİYETLERİ

Bir diğer projeyse Ormanlık alanların korunması ve geliştirilmesine yönelik Orman Genel Müdürlüğü tarafından temeli atılacak olan tesislerdi. Bu tesislerde Ağaçlandırma ve Ormancılık faaliyetleri yürütülecek. Tesislerde; “Ağaçlandırma Çalışmaları, Gelir Getirici Tür Tesis elde edilmesi, Toprak Muhafaza ve Erozyon Kontrolü Çalışmaları, Orman Gençleştirme Çalışmaları, Fidan üretimi, Orman Yolları yapımı, Orman Emvali Üretimi gerçekleştirilecek.

 

GÖKÇETEPE TABİAT PARKI

4. ve son açılışı yapılan tesisler ise Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından temeli atılacak olan Müteferrik Tesisler. Edirne’nin Keşan İlçesine bağlı Gökçetepe Tabiat Parkının daha iyi hizmet vermesi için 28 adet Orman Köşkü, İdare ve Ziyaretçi Merkezi ve de hizmet binası, Altyapı tesisleri ve çevre düzenlemesi yapılacak.

 

DOMBAY YOĞURTLU İSTEK: “PARASI BİZDEN ALMASI SİZDEN”

Bakan Eroğlu, Edirne’nin Lalapaşa İlçesine bağlı Dombay Köyüne isminden kaynaklı Dombay (Manda) desteği sağlayacaklarının tekrar vurguladı. Dombay Köyü Muhtarı, Dombay sütüyle yapılmış toprak güveç içinde bulunan yoğurdu Bakan Eroğlu’na takdim etti. Bakan Eroğlu bunun üzerine; “Geçtiğimiz yıllarda Dombay Köyüne yaptığımız ziyarette Dombay’a rastlamayınca üzüldüm. Dombay Köyündeki talep edenlere Dombayları teslim edilecek. Parası bizden alması sizden” dedi.

 

“KANAL EDİRNE BİTİYOR MÜJDELER OLSUN”

Kanal Edirne’nin bitiş aşamasında olduğunun altını çizen Bakan Eroğlu; “Kanal Edirne bitme aşamasında farklı çalışmalarla buraları turizme de açacağız. Kanal Edirne bitiyor Müjdeler olsun” şeklinde konuştu.

 

“EDİRNE İÇİN YAPIYORUZ”

Bakan Eroğlu programının içerisinde Basın emekçilerine açılışı yapılmış ve yapılacak olan tesisler ve projeler hakkında bilgi verdiği bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Bakan Eroğlu; “Serha şehri Edirne için ne yapsak azdır. Ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz ve yapacağız” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mehmet İŞLER
    1 yıl önce
    Bakan Beyi Sarayiçi ve çevresine götürün ki taşkın görsün. Belki Tunca Nehri için de bir taşkın önleme projesi geliştirir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇİRKİN SALDIRI!
ÇİRKİN SALDIRI!
EDİRNE’NİN SAHİBİ OLACAĞIZ!
EDİRNE’NİN SAHİBİ OLACAĞIZ!