EDİRNE İLK 5’TE

EDİRNE İLK 5’TE

EDİRNE İLK 5’TE

EDİRNE İLK 5’TE
12 Şubat 2021 - 08:57

Edirne’de korona virüsle mücadele kapsamında 14 Ocak'ta yapılmaya başlanan CoronaVac aşısının ilk dozu, 23 bin 958 kişiye uygulandı. Nüfusa oranla en fazla aşılamanın yapıldığı ilk 10 il arasında 5’inci sırada yer alan Edirne’de aşılama çalışmaları başarıyla yürütülüyor. Sağlık Bakanlığı Saha Koordinatörü Dr. Bayram Çiçek de dün Edirne’ye gelerek aşı çalışmalarını değerlendirdi.
Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre günlük aşı sayıları ile 2020 nüfus sayıları oranlandığında en az fazla korona virüs aşısı vurulan 10 il arasında Edirne’nin 5’inci sırada yer aldığı görüldü. Verilere göre, Türkiye ortalamasının yüzde 4,01 olduğu aşılama oranının Edirne’de yüzde 5,82 olduğu belirtildi. Başarılı çalışmaları yerinde değerlendirmek üzere dün de Sağlık Bakanlığı Saha Koordinatörü Dr. Bayram Çiçek, Edirne’ye gelip, aşı hizmetlerini yerinde inceledi.
AŞILAMADA İKİNCİ DOZ UYGULAMASI BAŞLADI
Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında 14 Ocak'ta aşının ilk dozunun uygulandığı sağlık çalışanlarına ikinci dozlar dün yapılmaya başlandı. Dün itibariyle 70 yaş üzeri ve bugünden itibaren 65 yaş üzeri vatandaşlar, randevu alarak gidecekleri sağlık kuruluşlarında aşı yaptırabilecek.
Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda kritik kamu hizmetlerinin aksamadan sürdürülebilmesini sağlamak ve topluma örnek olunması amacıyla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın davetinin ardından, hafta sonundan itibaren başta kabine üyeleri olmak üzere üst düzey devlet yöneticileri aşılanacak.
Şubat sonuna doğru öğretmenlere de özellikle yüz yüze eğitime geçilecek sınıflar için aşılama başlayacak.
BİRİNCİ AŞAMA 65 YAŞ VE ÜSTÜ VATANDAŞLARIN AŞILANMASIYLA TAMAMLANACAK
Aşı takvimine göre, ikinci parti aşıların güvenlik testleri tamamlandıktan sonra birinci aşamanın C grubunda yer alan 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile sırasıyla ikinci aşamaya dahil olanların aşılanmasına geçilecek.
Aşı takviminin ikinci aşamasının A grubunda, hizmetlerin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerin çalışanları yer alacak. Bu kapsamda, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri), gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri gibi), taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar bulunuyor.
50-64 YAŞ ARALIĞI İKİNCİ AŞAMADA COVİD-19 AŞISI OLACAK
Takvime göre, 50-64 yaşlarındaki bireyler de ikinci aşamada Covid-19 aşısı olacak. Üçüncü aşamada ise öncelikle kronik hastalığı bulunanlara aşı yapılacak. Bu kişilerden ilk olarak 40-49 yaşındakiler aşılanırken, bunu 30-39 yaş ve 18-29 yaş grubu takip edecek. Dördüncü aşamada ise sırası geldiği halde zamanında yaptırmayanlar aşılanacak.
BİRÇOK SİSTEM ÜZERİNDEN RANDEVU ALINABİLECEK
Koronavirüs aşısı için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden https://www.mhrs.gov.tr/ veya 182'den randevu alınarak başvurulabilecek.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MERİÇ NEHRİ’NE DÜŞTÜ, SON ANDA KURTARILDI
MERİÇ NEHRİ’NE DÜŞTÜ, SON ANDA KURTARILDI
İBA,
İBA, "KONGRELER İLE BAĞLANTILI BİR TANE BİLE VAKA YOK"