EDİRNE’NİN 1 YILLIK KORONA MÜCADELESİ...

EDİRNE’NİN 1 YILLIK KORONA MÜCADELESİ BOŞAMI GİTTİ?

EDİRNE’NİN 1 YILLIK KORONA MÜCADELESİ BOŞAMI GİTTİ?

EDİRNE’NİN 1 YILLIK KORONA MÜCADELESİ BOŞAMI GİTTİ?
03 Mart 2021 - 08:01

Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, “ilimizde bir yıldır alınan tedbirle ilgili mücadeleler boşa mı gitti” diyerek sitem etti.
İl Genel Meclisi Mart ayı ikinci oturumu açmadan Edirne’de ki korona virüs artışları ile ilgili İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş açıklama yaptı. Edirne’nin koronavirüs haritasından en riskli bölge olarak yer almasının çok üzücü olduğunun altını çizen İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş; “bir yıldan beri Satın Valimizin, belediye başkanlarımızın da çok uğraşlar emek vererek Covid-19’la yapmış oldukları mücadele konusunda yapmış olduğumuz çalışmalarımız bir anlamda boşa gitmiş gibi görünüyor. Gerçekten kırmız haritada bulunmamız, Edirne halkı gibi bizi de il genel meclis üyelerimizi de üzmüştür. Buradan bir çağrı daha yapmak istiyorum; değerli Edirneli vatandaşlarımız, kırsalda yaşayan köylü vatandaşlarımız lütfen hijyen,maske,mesafeye riayet etmelerini rica ediyorum. Toplu alanlarda üç önemli kural maske mesafe ve hijyen kuralarına uyalım toplu kalabalık içinde bulunmamaya özen gösterin. Serhat şehrimiz Edirne’mizin böyle Türkiye haritasında kırmızı şekilde anılması bizleri derinden üzmüştür. Bu konu artık tamamen vatandaşlarımıza kalmış bir şeydir. Bu mücadelede vatandaşlarımız gerekli olan hassasiyeti göstermelerini rica ediyorum” diye uyarıda bulundu.
TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNE GİRMESİ İLE EDİRNE’Yİ NASIL ETKİLER
Türkiye’nin önümüzde ki Avrupa Birliği üyeliğine girecek olması Edirne  ve Trakya bölgesi  bu durumdan nasıl etkilenir neler kazanır kaybeder diye   İl Genel Meclisin dünkü  toplantısında Avrupa Birliği  ve Dış İlişkiler komisyonu tarafından geniş çaplı bir rapor hazırlandı ve komisyon başkanı Önder Cin tarafından meclis üyelerine sunuldu.
Türkiye'nin önümüzdeki dönemlerde AB üyeliğine girecek olması  ile birlikte  bu durumdan en fazla etkilenecek bölgelerin başında Trakya Bölgesi geleceğine dikkat çekilen Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler komisyon raporunu açıklayan Önder Cin; Komşularımız olan AB üyesi Yunanistan ve Bulgaristan ülkeleri ile birlikte bütüncül bir planlama yaklaşımının yapılıp yapılamayacağının araştırılması hakkında komisyonumuzca yapılan inceleme neticesinde; Türkiye'nin AB' ye üye olarak kabul edilmesi Trakya bölgesini dört önemli eksen üzerinden etkileyebileceği düşünülmektedir. Bunlar; Bulgaristan ve Yunanistan’daki Türk toplumu ile Trakya Bölgesi’nde yaşayan göçmen nüfus arasındaki iletişim ve etkileşimin artması,Trakya Bölgesi Master Planı'nda bahsedilen AB üyesi ülkelere lojistik erişim açısından önemli avantajlara sahip olman bölgenin lojistik değerinin sınırların kalkması İle öncelikli olarak eğitim, turizm, sağlık sektörleri ile ticari yönden (ithalat ve ihracat mevzuatının kolaylaşması İle) artması,Trakya Bölgesi’nin doğal ve tarihi mirasının sınır komşularımız Bulgaristan ve Yunanistan ülkeleri ile ortak doğal ve tarihi alanların korunması, turizm koridorlarının oluşturulması ve eko-turizm ve agro-turizm konularında gelişimin sağlanması konusunda başta Bulgaristan ve Yunanistan olmak üzere AB üyesi Balkan ülkeleri ile bütüncül bir planlama yaklaşımının geliştirilerek, işbirliklerinin güçlendirilebilecek olması,Lojistik altyapımız ile bölgemizin sınır hattı ile İstanbul-Anadolu-Asya güzergahı üzerinde köprü görevi görmesi gibi avantajlı konumu sebebi ile daha fazla yabancı yatırımcı çekme gücüne erişilecek olması.Özellikle İstanbul metropoliten alanında yaşanan gelişmeler ile AB'nin sınır komşularımızı oluşturan Yunanistan ve Bulgaristan ile olan etkileşimler Trakya Bölgesini doğrudan etkilemektedir. Bu kapsamda bölgenin komşusu İstanbul' da yaşanacak bu gelişmeleri yakından takip ederek uygulama süreci içerisinde aktif rol alması önemlidir. Bölgemiz ve küçük esnafımızın ticareti açısından önem arz etmektedir. Başta Bulgaristan ve Yunanistan olmak üzere AB üyesi Balkan ülkeleri ile bütüncül bir planlama yaklaşımının geliştirilerek, iş birliklerinin güçlendirilebilecek olması için Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf Odaları, Edirne Belediyesi ve İl Özel İdaresi olarak ortak toplantılar yapılarak Bulgaristan'da potansiyel 18 kurum ve kuruluş, Yunanistan' da bulunan potansiyel 13 kurum ve kuruluş ile ikili ilişkiler geliştirebilmek adına daha fazla yabancı yatırımcıyı çekebilme gücüne erişilecek olmasıdır.Bu nedenle şehrimiz için bütüncül bir plan önem arz etmektedir” şeklinde açıkladı.
 
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Levent Karaca
    1 ay önce
    Nasıl düşsün kü? Fakültemiz ve devlet hastanemizde bile hastalarımız bekleme salonlarında sıkış tıkış halde sıralarını bekliyorlar.Üstelik bazı salonlarda pencere bile yok.O***larda da pencereler açılmıyor veya çok az açılıyor.Hem hastanelerimiz neden tümüyle ve makul aralıklarla randevulu olarak çalışmıyor.Diyeceksiniz ki randevulu çalışılıyor.Evet, özellikle fakültemizde randevulu çalışılıyor ama daha sabahın 7' sinden akşam 5' e kadar sıra bekleniliyor.Halbuki randevular saat olarak verilmeli. Örneğin saat 10.45 vb.gibi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE