EDİRNE’NİN ALTYAPI KREDİSİ ONAYLANDI

EDİRNE’NİN ALTYAPI KREDİSİ ONAYLANDI

EDİRNE’NİN ALTYAPI KREDİSİ ONAYLANDI

EDİRNE’NİN ALTYAPI KREDİSİ ONAYLANDI
22 Kasım 2019 - 11:47
Reklam

YEŞİM DRAMALI
 
Edirne Belediyesi’nin İller Bankası’ndan talep ettiği altyapı kredisi sonunda onaylandı. Belediye Başkanı Recep Gürkan Ak Parti Milletvekili Fatma Aksal’ın gayret ve çabaları ile onaylandığının belirterek kendisine teşekkür eden Gürkan, kredinin onaylanmasıyla altyapı çalışmalarına başlayacaklarını belirti ve 3 yıl içinde tüm altyapıyı bitirerek artık Edirne’nin 2050 yılına kadar bir sorununun olmamasını sağlayacağız” dedi.
2020 yılı bütçesinin 374 milyon 533 bin lira olarak komisyonumuz tarafından bağlandığının söyleyen Gürkan 24 müdürlükten en fazla bütçenin de en büyük pay olan 82 milyon liranın Su ve Kanalizasyon işlerine ayrıldığını söyleyerek, bunun da altyapı çalışmalarında kullanılacağını söyledi. Başkan Gürkan, kredinin onaylanmasıyla altyapı çalışmalarına başlayacaklarını söyleyerek, üç yıl içinde kentin tüm altyapısını bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.
 Edirne Belediyesi’nin kentin altyapısı için 2018 yılının başında İller Bankası’ndan talep ettiği altyapı kredisi onaylandı. Kredinin onaylandığını, Başkan Gürkan, meclis toplantısı sırasında açıklayarak, bu konuda katkılarından dolayı  toplantı sırasında Ak Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’ı telefonla arayarak, meclis üyelerin huzurunda bir kez daha  teşekkür etti.
 Gürkan, “Bütçe görüşmeleri sırasında da ifade ettim. 24 müdürlük içerisinde en büyük pay bu yıl su ve kanalizasyon müdürlüğüne ait oldu. Bunun nedeni de şu; bildiğiniz gibi 4 Aralık 2017’de biz Edirne’nin artık kangrenleşmiş durumunda olan altyapısına çözüm getirmek için altyapı ihalesini yaptırmıştık. Daha öncesinde iller bankasına çizdirdiğimiz bu projede bir şehrin içme suyu şebekesinin tamamen değişimi vardı. Bu bağlamda Edirne’deki 380 kilometre su şebekesinin yenilenmesini hedefliyorduk. Yine kanalizasyonumuz 460 kilometre ama bunun 110 kilometresinde sıkıntılar yoktu, yeni hat diyeceğimiz hatlar vardı. 110 kilo kanalizasyon hattı 30 kilometre sorunlu yerlerimizin hatları vardı. Yağmur suyu toplama hattı 30 kilometre ve tabi ki üst yapı değişikliği. İhalenin yapıldığı zamanki rakam olan 345 milyonla ihaleye çıktı. İhale yüzde 38 kırımla 215 milyon liraya bir firmada kalmıştı. Ardından 2018 yılının başlarında iller bankasından kredi talep ettik. Ama bu güne kadar gerçekleşemedi. En son 20 gün önce Ankara’da Edirne Milletvekili Sayın Fatma Aksal’ı ziyaret ederek bu konuda destek istedim. Kendisi de yapıcı bir biçimde destek verdiler. Edirne halkı adına kendilerine teşekkür ediyorum. Kredimiz prensipte onaylandı. Bugün de iller bankası yönetim kurulu toplantısı var. Oradan da onaylanarak gelecek. Hemen akabinde yer teslimi yaparak öncelikle Olin Kavşağındaki Kocasinan’ı etkileyen problemden başlayarak, Abdi İpekçi Caddesi gibi TED Kolejinden başlayarak Edirne içine doğru gelen bir kanalizasyon sorunları ve içme suyu şebekeleri yenilenecek. İnşallah 2 buçuk 3 yıl içerisinde tüm altyapıyı bitirerek artık Edirne’nin 2050 yılına kadar bir sorununun olmamasını sağlayacağız. Doğal olarak bu işin bağlı olduğu ve yürütüleceği birim belediyemizde Su ve Kanalizasyon Müdürlüğüdür. Biz bu kredi talebimizle beraber iller bankasıyla yaptığımız ön görüşmede yıllara göre ne kadar kredi verebileceklerini söylediler. Bizde bütçemize ona göre bu rakamı koyuyoruz. 2020 yılında da en büyük pay Su ve Kanalizasyon Müdürlüğünün bütçesini oluşturdu” dedi.
EDİRNE BELEDİYESİ’NİN 2020 BÜTÇESİ 374 MİLYON LİRA
Edirne Belediyesi’nin 2020 Mali Yıl Bütçesi 374 milyon 533 bin lira olarak kabul edildi. Belediye Başkanı Recep Gürkan, “bir taraftan tasarruf tedbirlerini daha da arttırarak, diğer taraftan da hizmet kalitesini arttırarak çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.  Toplantıda daha sonra 2020 yılı bütçesinin görüşmeleri gerçekleştirildi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 2018 yılı bütçesinin 204 milyon 923 bin lira, 2019 yılı Kasım ayı ortası itibariyle bütçe tahmininin ise 238 milyon 508 bin lira olduğunu belirti.Gürkan, “15 Kasım itibariyle kesinleşen net gelir 200 milyon 180 bin lira.  2019 yılı net gider de Kasım ayı itibariyle 189 milyon 426 bin lira. Bütçe gelir artışlarının bugün itibariye bir önceki yıla göre yüzde 99 seviyelerine geçmiş olduğunu görüyoruz. Tüm belediye personeline teşekkür ediyorum. Bu yeterli değil. Bir taraftan tasarruf tedbirlerini daha da arttırarak, diğer taraftan da hizmet kalitesini arttırarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.”Daha sonra 2020 Mali Yıl Bütçesi 374 milyon 533 bin lira olarak kabul edildi.
2020 mali yılı bütçe tarifesi tek tek oylanarak oy birliği ile kabul edildi. Buna göre 2020 bütçesinin birimlere göre dağılımı şöyle: Özel Kalem Müdürlüğü 7 milyon 260 bin lira, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü 737 bin lira, Yazı İşleri Müdürlüğü 885 bin lira,  Mali Hizmetler Müdürlüğü 44 milyon 811 bin lira, Hukuk İşleri Müdürlüğü 1 milyon 737 bin lira, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü 4 milyon 389 bin lira, Emlak ve İstimlak Müdürlüğü 6 milyon 810 bin lira, Fen İşleri Müdürlüğü 72 milyon 197 bin lira, Hal Müdürlüğü 507 bin lira, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü 12 milyon 383 bin lira, İtfaiye Müdürlüğü 7 milyon 406 bin lira, İşletme ve İştirakler Müdürlüğü 5 milyon 372 bin lira, Park ve Bahçeler Müdürlüğü 18 milyon 187 bin lira, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü 22 milyon 295 bin lira, Temizlik İşleri Müdürlüğü 36 milyon 821 bin lira, Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü 82 milyon 754 bin lira, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü 12 milyon 942 bin lira, Veteriner İşleri Müdürlüğü 13 milyon 339 bin lira, Zabıta Müdürlüğü 12 milyon 309 bin lira, Kentsel Tasarım Müdürlüğü 468 bin lira, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü 2 milyon 494 bin lira, Muhtarlık İşleri Müdürlüğü 1 milyon 430 bin lira.
Belediye Başkanı Recep Gürkan, geçmiş yıllarda olduğu gibi tasarruf tedbirlerinin devam edeceğiz.Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Edirnelilerden vatandaşlarımızın vergilerinden oluşan bu gelirleri en rasyonel şekilde ve hakkını vererek kullanacağımızdan hiç kimsenin  şüphesi olmasın. Geçmiş yıllardaki bütçe rakamları da göstermektedir ki tasarruf tedbirlerimiz çok sıkı bir şekilde devam etmekte, gelirlerimiz de yüzde yüz oranında arttırlarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Edirnelilere bütün hizmetleri de sunsak yine de yeterli diyemeyiz. Ama inanıyorum ki önümüzdeki süreç, bir taraftan altyapıya başlayacak olmamamız, diğer eksik kalan hizmetlerimiz, yaptığımız projelerde almış olduğumuz mesafeler, örneğin Selimiye çevresi rekreasyon projesi gibi, Edirne’nin çehrenin gelecek yıl daha da güzelleşeceğini ve daha da güzelleşeceğini söylemek isterim” dedi. 
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF