EDİRNE’NİN ÇEVRE SORUNLARI ÜLKE GÜNDEMİNE...

EDİRNE’NİN ÇEVRE SORUNLARI ÜLKE GÜNDEMİNE TAŞINIYOR

EDİRNE’NİN ÇEVRE SORUNLARI ÜLKE GÜNDEMİNE TAŞINIYOR

EDİRNE’NİN ÇEVRE SORUNLARI ÜLKE GÜNDEMİNE TAŞINIYOR
04 Haziran 2021 - 09:57

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ve CHP Edirne İl Başkanlığını ziyaret etti. Öztunç, Ergene Nehri ve Saros Körfezi başta olmak üzere Edirne’nin çevre sorunlarını ülke gündemine taşıyacaklarını belirtti.
 
Partisinin il başkanlığında basın toplantısı düzenleyen Öztunç, Edirne'deki çevre sorunlarıyla ilgili incelemelerde bulunmak için kente geldiklerini söyledi. Edirne merkezden sonra Ergene nehrinde incelemelerde bulunacaklarını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç; “CHP Çevre ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı bünyesinde kurulan Su Komisyonu üyeleri olarak bugün Edirne’deyiz. Önümüzdeki Eylül ayında planladığımız bir çalışma grubuyduk. Ama bu deniz salyası meselesi çıkınca erkenden komisyonumuzun çalışmasını erkene alarak önceki gün Tekirdağ’a geldik. Orada daha ağırlıklı olmak üzere çalıştık. Dün Kırklareli’nde çalıştık, bugün de Edirne’deyiz. Birazdan Uzunköprü’ye geçeceğiz. Niye Trakya? Ergene nedeniyle Trakya. Ergene’de yaşanan kirlilik nedeniyle Trakya’dayız. Ergene’de konusunda incelemelerde bulunuyoruz” dedi.
BALIKÇILARIN DENİZ SALYASI FERYADINI DUYAN YOK
Deniz salyası denizleri ve balıkçıları tehdit ettiğini belirten Öztunç; “Günlerdir Türkiye deniz salyasını konuşuyor. Balıkçılıların tabiriyle ‘kaykay’ meselesini konuşuyor. Biraz gecikmiş vaziyette konuşuyor Türkiye bu meseleyi. Yıllardır özellikle balıkçılar uyarıyorlar, ‘denizde salya var, bu daha da büyüyecek’ diye feryat ediyorlardı. Hükümet bunu hiç umursamadı, kulağının arkasına yattı, ‘aman ne olacak’ dedi. Geldiğimiz noktada bu görüntüler, hepimizin ekranlardan izlediği bu görüntüler yaşandı. Ne sebep oluyor bu görüntüye? Şüphesiz küresel ısınma, iklim değişikliği, deniz suyunun 2-3 derece ısınması. Bunlar en büyük etkenlerden ama bir başka etken de insan. Yani Marmara Denizi’nin kirletilmiş olması. Kimyasal atıklarla, evsel atıklarla, kanalizasyon atıklarıyla, Ergene ile bu şekilde kirletiliyor” diye ifade etti.
SAYIN BAKAN, MADEM ERGENE TEMİZ GEL YÜZELİM
Çevre ve Şehircilik Bakanına seslenerek, madem Ergene temiz gel birlikte istediğin yerinde yüzelim diyen çağrıda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali  Öztunç; “Ergene kirli akıyor. Dün Çorlu’da Sağlık Mahallesi’nde gittik gördük, kokudan duramazsın. İnanılmaz derecede kirli akan bir su var. Hükümet bunun kirli olduğunu iddia ediyor.13 Kasım’da sayın Cumhurbaşkanı kongre yapıyor, video konferans yöntemi ile bölgeye bağlanıyor ve oradaki arkadaşlara diyor ki; ‘Ergene nasıl akıyor temiz değil mi?’, buradakiler de ‘evet temiz sayın Cumhurbaşkanım’ diyor. Temiz değil kardeşim, kirli. Kirli akıyor. Gelsinler görsünler. İnsanın yanında yaşaması, oturması, evinde durması bile çok tehlikeli. Dün açık çağrı yaptım. Bir çağrıyı da Edirne’de yapmak istiyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum; eğer siz Ergene’nin temiz aktığına inanıyorsanız buyurun gelin, ben CHP’nin ikinci büyük partisinin Çevre ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak hazırım. Gel beraber Ergene’de istediğin yerde yüzelim. Gelemezler, çünkü kendi kabahatleri. Sayın Cumhurbaşkanı önceki akşam çıkıyor televizyonda; ‘Ergene’nin sorumlusu CHP’li belediyeler. Denetlemiyorlar, temizlemiyorlar’. Sayın Cumhurbaşkanı yönettiği ülkenin kanunlarını bilmiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın uhdesinde burası. Bakanlığın temizlemesi ve denetlemesi gerekiyor. Ama sayın Cumhurbaşkanı işin kolayına kaçıyor ve maalesef her zaman olduğu gibi bir yerlere ihale etmeye çalışıyor işi ”dedi.
MARMARA’YI CENAZEYE ÇEVİRME PROJESİDİR KANAL İSTANBUL PROJESİ
Marmara Denizine yapılacak olan kanal İstanbul projesi ve deniz salyası tüm ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyerek Marmara denizini bataklığa çevireceğine dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali  Öztunç; “Marmara denizin kirliliği balıkçılığı bitiriyor. Balıkçılık, ekonomiyi bitirir. Sadece 16 milyon İstanbullu etkilenecek diye bakmayın. Tüm Türkiye etkilenir bu işten. Marmara denizi bir iç denizdir. Eğer böyle giderse Marmara Denizi iç denizden, iç çöle dönecek, bataklık haline gelecek. Bir kanalizasyon, fosseptik çukuru haline gelecek. Feryat ediyoruz. Bir an evvel tedbir alınmalı diyoruz. Ergene’ye akan o kimyasallar, o kirliliğin temizlenmesi, durdurulması gerekiyor, arıtma tesislerinin açılması gerekiyor. CHP’li belediyelerin parasını verip açtığı tesisler çalışıyor ama fabrikaların da arıtma tesislerinin açılması ve çalışması gerekiyor. Bir an evvel tedbir almamız gerekiyor.  Bir de şimdi üstüne Kanal İstanbul diye bir ucube çıkarttılar. Kanal İstanbul Allah korusun gerçekleşirse, Marmara Denizi’nin üstündeki tabuta son çivi çakılmış olur. Yazık ederler. Kanal İstanbul Marmara Denizi’ni bitirme projesidir, Marmara’yı cenazeye çevirme projesidir.  Sayın bakan Pazar günü, Marmara’ya kıyısı olan illerin belediye başkanlarını davet etmişler. Güzel, kutluyoruz, doğru ama geç kaldınız, günaydın, uyanın balığa gidelim. Umarım bu çalıştayda verimli bir karar alınır” diye kaydetti.
 CUHURBAŞKANI HER KONUŞTUĞUNDA DOLAR YÜKSELİYOR, ARTIK LÜTFEN SUSSUN
Cumhurbaşkanı her konuştuğunda dövizin yükseldiğini ve ekonomiyi olumsuz yönde etkilediğini kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali  Öztunç; “Bugün Saros Körfezi’ne de gideceğiz. Malum oradaki çevre katliamına ilişkin de bir çalışma yapacağız. Onu da zaten Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine Edirne Milletvekilimiz, Trakya milletvekillerimiz getiriyordu, biz de getireceğiz.  Dolar aldı başını gitti, dolar uçtu. Ekonomi berbat durumda, esnaf kan ağlıyor, çiftçi kan ağlıyor. Anadolu’da çiftçi kuraklıkla mücadele ediyor, bir yandan da hükümetin yanlış politikalarıyla mücadele ediyor. İşçi perişan, köylü perişan, emekli geçinemiyor. İnsanlar kuru soğana muhtaç olmuş durumdalar. Sayın Cumhurbaşkanının umurunda değil. Önceki akşam televizyona çıktı, o konuştu dolar yükseldi. Eğer sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, memlekete azıcık faydada bulunmak istiyorsa, memleketi seviyorsa, konuşmasın artık, sussun biraz. Çünkü o konuştukça ekonomi berbat hale geliyor, çünkü ekonomiyi bilmiyor, çünkü söylemleri ekonomiyi perişan ediyor. ‘Bana yetkiyi verin bakın dolar nasıl düşecek, döviz kuru nasıl inecek’ diyen Cumhurbaşkanı, neredesin? Millet sana yetkiyi verdi, dolar 8.8’i gördü. Tarihi rekor bu. Kimin döneminde? Recep Tayyip Erdoğan’ın döneminde. Hayaldi gerçek oldu evet. AK Parti döneminde dolar 8.8’i gördü, hayaldi gerçek oldu”dedi.
EDİRNE’DEN DE SORALIM ‘128 MİLYAR DOLAR NEREDE?’
128 milyar dolar nerede diye bir kez daha Edirne’den sormak istiyorum diyen Öztunç; “ Bir yandan da yolsuzluklar devam ediyor. Her yerden soruyoruz. Serhat şehri Edirne’den de soralım; 128 Milyar Dolar nerede? Ne yaptınız? Fakir, fukaranın, tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan, bu milletin birikimi olan 128 Milyar Dolar nerede? Açıklayamıyor, açıklayamadığı gibi belli ki artık gece rüyalarına da 128 rakamı giriyor Tayyip beyin ki, ‘Anayasa için hazırladığımız teklif 128 madde’ diyor. Her şeyi 128’e bağlıyor.  Bugün il başkanlığımıza astık. Mafyanın her ay 10 bin dolar rüşvet verdiği milletvekili kim? Ben söylemiyorum. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu söyledi. Bu devletin İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan” dedi.
10 BİN DOLAR RÜŞVET ALAN SİYASETÇİ KİM?
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali  Öztunç; “Süleyman Soylu devletin kanalına çıktı dedi ki; ‘Bu mafya her bir siyasetçiye 10 bin dolar rüşvet veriyor’. Meclis başkanı, Trakyalı Mustafa Şentop 10 bin dolar rüşvet alan siyasetçi kim? Kaçamazsın bu sorunun cevabından. ‘Beni ilgilendirmiyor, ben muhatap değilim’. Peki kim muhatap? Pakistan Meclis Başkanı mı? Berber Ahmet mi? Kime soracağız? Sana soracağız tabii ki kardeşim. Sen TBMM Başkanısın, TBMM’nin onurunu, itibarını korumak zorunda olan sensin. Hepimiz milletvekiliyiz, töhmet altındayız. Bizi bu töhmetten çıkarması gereken ilk görev sana düşüyor. Sayın Şentop, Pakistan’dan CHP’ye gider yapacağına gel TBMM Başkanı olarak, meclisin onurunu koru 10 bin dolar rüşvet alan kimse onun peşine düş. Açık çağrı Sayın Şentop’a, Süleyman Soylu’ya sorduğun ’10 bin doları kim alıyor?’ konulu metni milletvekillerine, Türk milletine göstermek zorundasın. Göstermezsen, demek ki öyle bir metin göndermedin” ifadelerine yer verdi.
Öztunç;  Erken seçim bizim değil milletin talebi. Ben 2-3 ay içerisinde 30’un üzerinde vilayet gezdim. Gittiğimiz her yerde esnaf diyor ki, ‘yeter bıktık, erken seçim’, köye gidiyoruz aynı şey, işçi, emekli erken seçim istiyor. Bir pandemi sürecini yönetemediler. Bir aşı yapamadılar. Gerçi sayın Cumhurbaşkanı üçüncü dozu yaptırmış. Millete bir doz yok, ona 3 doz var. Böyle Cumhurbaşkanı olur mu? Önce milletini düşünmeyecek misin? Önemli olan saraydaki beyefendi. Sağlıklı olsun, gerisi önemli değil. Vatandaş bunu görünce, mafya ilişkilerini görünce, kendi bakanlığına kendi şirketinden mal satan bakanı görünce, erken seçim istiyor. Biz de vatandaşın feryadını dile getiriyoruz. Erken seçim olmalı. Yürekleri yetiyorsa, buyursunlar gelsinler erken seçim yapalım. Olmazsa ne olur? En kötü 2023’te seçim var. 2023’te sandıkta Cumhur ittifakına hoşça kal diyecek bu millet. Edirne Osmanlı’nın başkentliğini yaptı, Edirne Osmanlı’yı iyi bilir. 2023’te en geç yapılacak bir seçimde, Türk milleti AK Parti hükümetine sandıkta öyle bir Osmanlı tokadı vuracak ki, bir daha ayağa kalkamayacak AK Parti ve Cumhur ittifakı”şeklinde açıklamalarda bulundu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK