EDİRNE’NİN YENİ FESTİVALİ, 9-8 COŞKULU...

EDİRNE’NİN YENİ FESTİVALİ, 9-8 COŞKULU GEÇTİ

EDİRNE’NİN YENİ FESTİVALİ, 9-8 COŞKULU GEÇTİ

EDİRNE’NİN YENİ FESTİVALİ, 9-8 COŞKULU GEÇTİ
06 Haziran 2022 - 09:14

Edirne Belediye Başkanlığı tarafından 2022 Edirne Yılı kapsamında ilk kez düzenlenen Edirne 9-8 Festivali renkli görüntülere sahne oldu.
Edirne Belediyesi tarafından 2022 Edirne Yılı kapsamında bu yıl ilk kez gerçekleştirilen ve 2 gün süren festival Cuma akşamı Edirne Beledi Başkanlığı binası önünde başladı. Festivalde TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Yönetim Kurulu Üyeleri ve turizm acenteleri temsilcileri de yer aldı. Belediye binası önünde mini bir gösteri yapan Roman Halk Oyunları ekipleri büyük beğeni topladı. Daha sonra kortej Atatürk Anıtı’na kadar yürüdü. Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulup İstiklal marşının okunmasının ardından etkinliler, Saraçlar Caddesi'nde devam etti.
Burada konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye'nin her yerinde, Trakya denildiği zaman akla 9/8 oyun havaları geldiğini belirterek, bugün başlayan bu festivali de gelenekselleştirmek istediklerini söyledi. “Türkiye'nin neresine giderseniz gidin Trakya, Edirne dediniz mi ilk akla gelenlerden biri dokuz sekiz oyun havalarıdır” diyen Gürkan, “Dokuz sekiz bir ritim. O muhteşem oyun havalarımıza o coşkulu, keyifli oyun havalarımıza ruhunu katan ritim. Yaşam da böyle. Eğer yaşamın da ritmini yakalayamazsanız, yaşama ritmine uyum sağlayamazsanız, tıpkı o muhteşem müzik eşliğinde uyum sağlayamayan oyunculara dönersiniz. O yüzden Edirneliler yaşamın ritmini, hayatın ritmini, hayatın akışını yakalamış insanlardır. O yüzden insanlar sadece oyun havalarında değil hayatla adeta keyif alarak, zevk alarak, dans eden insanlardır. Hayatla bir nehirle buluşmuş gibi birlikte akan insanlardır Edirneliler" ifadelerine yer verdi.
Festival, aynı akşam Saraçlar Caddesi’nde 20:00’da Edirneli Reco, 20:30’da Cihan Serez ve 21:00’da Serkan Gümüşsuyu konserleri ile devam etti.
4 Haziran Cumartesi günü de Edirne Kent Ormanı’nda darbuka ve dans yarışmaları düzenlendi ve yarışmada dereceye girenlere Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından ödülleri verildi. Ardından, festivale ismini veren 9-8 konserleri ve Mor İz Ritim Grubu, Arap Süleyman ve Oğulları, 9/8 Serkan, Çınar ve Ekibi ile Trakya Roman Band izleyenlere zevkli dakikalar yaşattı. Aynı gün 13-16 saatleri arasında Saraçlar Caddesi’nde ve Tahmis Meydanı’nda sokak müzisyenlerinin gösterileri de vatandaşlara müzik ziyafeti sundu. HABER: İPEK HATİPOĞULLARI
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661 YILDIR YANIYOR
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661...
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ