EDİRNE ÖĞRETMENEVİ YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ

EDİRNE ÖĞRETMENEVİ YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ

EDİRNE ÖĞRETMENEVİ YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ

EDİRNE ÖĞRETMENEVİ YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ
01 Mart 2021 - 00:50

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2016 yılında depreme dayanıksız gerekçesi ile yıkılan Öğretmen evi ile ilgili hala bir gelişme kaydedilmemsine isyan eden Edirne Eğitim-İş Sendikası, “ilgili kurumlar tarafından gerekli adımlar ivedilikle atılmalıdır, bu konuda bekleme ve oyalamaya artık tahammül yoktur” denildi.
ÖĞRETMEN EVİ UNUTULDU
Edirne Öğretmenevi, İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından yapılan deprem etüdü sonrasında depreme uygun olmadığı gerekçesiyle yıkım kararı alınarak 2016 yılında yıkıldığını hatırlatan Eğitim-İş Edirne Şubesi Mali Sekreteri Murat Akçay; “ Yıkıldıktan sonra 2016 yılında zamanın İl Milli Eğitim Müdürü konuyla ilgili bir açıklama yapmış: “ilerleyen günlerde yıkımı gerçekleştirilecek Merkez Öğretmenevi binasının mevcut yerine veya şehrimizin uygun bir yerine daha modern, öğretmenlerimizin daha rahat edeceği sosyal, sportif, kültürel etkinlikleri gerçekleştirebileceği, eğitim ve eğitsel faaliyetlere hizmet edecek kompleks bir binanın yapılması planlanarak, konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde gerekli çalışmalar başlatılacak” ifadelerini kullanmış fakat bu sözler unutulmuştur” dedi.
YATIRIM PROGRAMINA ALINAMAYAN ÖĞRETMEN EVİ
Gerekli girişimler olmasına rağmen bir cevap alamadıklarını ifade eden Akçay, “ Edirne Öğretmenevi konusunda Eğitim-İş Edirne Şubesi, 2017 yılında Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe ile başvuru yapmış Öğretmenevi’nin durumunu sormuştur. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün dilekçemize verdiği cevapta 2017-2018 yatırım programına alınacağı belirtilmiştir. Fakat yıllar geçmiş Edirne Öğretmenevi’nin neden bir türlü yatırım programına alınamadığı anlaşılamamıştır. Devlet kurumlarında kişiler gelip geçicidir fakat iş ve işlemler devlet kurumlarına yakışır ciddiyette sürer, tamamlanır. Eğitim-İş Edirne Şubesi olarak Edirne Öğretmenevi konusunu Edirne Milletvekillerimiz aracılığıyla TBMM gündemine de taşıdık, Milli Eğitim Bakanına soru önergesi verilerek sorunun bir an önce çözülmesi için mücadele ettik. Bütün bu sorunların nereden kaynaklandığı ve yılan hikayesine dönen bu düğümün neden çözülemediğini başta İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilgili diğer kurumlar tarafından Edirne kamuoyuna bir an önce açıklanması gerekmektedir” şeklinde açıkladı.
İVEDİLİKLE ÖĞRETMEN EVİ İÇİN ADIM ATILMALIDIR
Eğitim-İş Edirne Şubesi olarak çağrılarını bir kez daha yineleyerek yetkililere şu şekilde seslenen Akçay ; “ Serhat Şehrimize, öğretmen camiasının ve halkımızın kullanımına açık, öğretmenlerimize yakışır bir öğretmenevi kazandırmak; öncelikle Milli Eğitim Bakanlığının, Edirne Valiliğinin, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün,  Edirne’de örgütlü bütün eğitim sendikalarının, Edirne Milletvekillerinin ve Edirne’ye hizmet etme anlayışıyla yola çıkan Sivil Toplum Kuruluşlarının ortak görevi ve öğretmenlerimize bir borcudur. Şehrimizin ve öğretmenlerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek donanımlı bir Öğretmenevi için adımlar, ilgili kurumlar tarafından ivedilikle atılmalıdır, bu konuda bekleme ve oyalamaya artık tahammül yoktur. Şehrimizin ihtiyaçlara cevap veren modern, öğretmenlerin rahat bir şekilde konaklayacağı, lokalinde zaman geçireceği, restoranında uygun fiyatlara yemek yiyebileceği, halkımızın da sosyal, sportif, kültürel etkinlikleri gerçekleştirebileceği, eğitim ve eğitsel faaliyetlere hizmet edecek donanımlı bir Öğretmenevi, şehrimiz ve öğretmenlerimizin sosyal ihtiyaçlarını giderme adına çok büyük bir hizmet olacaktır. Bu isteğimizle Edirne’de eğitim ve öğretime devam eden Turizm Otelcilik Lisesi ve Trakya Üniversitesi Turizm Otelcilik bölümü öğrencilerine uygulama alanı da kazandırılmış olacaktır” dedi.
Öğretmen evinin önemine dikkat çeken Akçay; “Öğretmenevi deyince eğitim emekçilerinin kendilerini evlerinde gibi hissettikleri yerler akla gelmektedir. Özellikle bir başka şehre gezmek veya iş için gidildiğinde öğretmenlerim ilk aklına gelen yerler öğretmenevleridir. Çünkü hem ekonomik, hem temiz, hem de şehrin merkezinde bir konaklama şansını Öğretmenevi’nde bulabilirsiniz. Öğretmenler kendilerini buralarda rahat ve huzurlu hissederler. Ayrıca İl dışından gelen misafirlerimizin konaklaması için yine ilk aklımıza gelen yer öğretmenevidir.  Genelde konaklama, lokal ve restoran hizmetleri veren yerler olarak düşünülse de öğretmenevleri berber ve kuaför hizmetlerinin verildiği, düğün, nişan, toplantı gibi organizasyonlarının da yapılabildiği sosyal tesisler olarak hizmet vermektedir”diye açıkladı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE