EDİRNE TABİPLER ODASI’NDAN ÖNEMLİ COVID-19...

EDİRNE TABİPLER ODASI’NDAN ÖNEMLİ COVID-19 AÇIKLAMASI

EDİRNE TABİPLER ODASI’NDAN ÖNEMLİ COVID-19 AÇIKLAMASI

EDİRNE TABİPLER ODASI’NDAN ÖNEMLİ COVID-19 AÇIKLAMASI
22 Şubat 2021 - 00:40

Edirne Tabipler Odası Başkanı Dr. Gürcan Altun, Edirne’de mutant virüs tespit edildiğini belirtti. Vaka oranları hakkında da açıklamalarda bulunan Altun, “Edirne’de Kasım ayında günlük vaka sayısının ortalama 150-200 arasında olduğunu söyledi.Altun, Aralık ayında ise günlük vaka sayısının ortalama 130-150 arasında seyrettiğini kaydetti. Ocak ayında bu oranın 25-30 arasına düştüğünü ifade eden Altun, Şubat ayında bu oranın artış göstererek günlük 30-40 vakaya ulaştığını anlattı.
Altun basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Edirne’de mutant virüsün görüldüğünün testler sonucu ortaya çıkmasıyla birlikte bunların Edirne halkıyla paylaşılıyor olması gerekiyor. Bu tip durumlarda mutant virüsler yurtdışı kaynaklı gelen en fazla hareketliliğin olduğu sınır iller dezavantajlıdır. Dolayısıyla Edirne’de de mutant virüse rastlandığını biliyoruz.  Vaka sayıları düşmüş durumda değil. Böyle bir serbestleşmeye gidilecekse mutlaka nesnel kriterler getirilmeli, mutant virüs görülen yerlerde çok daha fazla dikkat edilmeli. Çünkü mutant virüsün Kovid-19’dan çok daha fazla bulaşma potansiyeli olduğu ortaya konulmuştur. Ekonomi önemli ancak sağlığı çok daha önemli” olduğunu ifade etti.
KISITLAMALAR VAKA SAYILARINI DÜŞÜRDÜ
Edirne’de günlük koronavirüs vaka sayısının Kasım ayında ortalama 150-200 civarında iken, bu sayının Şubat ayında günlük 30-40 civarına düştüğünü açıklayan Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun; “ ülke genelinde getirilen sokağa çıkma yasakları ve diğer kısıtlamaların vaka sayılarını azalttı. Günlük Ortalama Olgu Sayısı Kasım ayı 150-200, Aralık ayı 130- 150, Ocak ayı 25-30,Şubat ayı 30-40. 27 Kasım 2020 tarihinde yaptığımız açıklamada; “yapılan PCR testlerinde il düzeyinde pozitiflik oranının arttığı, 22 Kasım’da 190, 23 Kasım’da 202, 24 Kasım’da 360, 25 Kasım’da 338 insanımızda daha PCR testlerinde pozitiflik saptandığını belirtmiştik (günlük yeni olgu sayısı)”. Olgu sayılarındaki artış Aralık ayında da sürmüş, günlük yeni olgusu sayısında 450 sayılarına ulaşılmıştır. Ülkemiz genelinde sokağa çıkma yasağı ve getirilen diğer kısıtlamalarla birlikte Aralık ayının ikinci yarısından itibaren olgu sayısında hızlı bir düşüş görülmüş, günlük yeni olgu sayısı 80’lerin altına inmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından bu hafta içerisinde illere göre haftalık olgu sayıları(100 bin nüfusta) açıklandı. İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı (100 bin nüfusta) ise,8-14 Şubat 2021 Haftası arasında, Edirne: yüzde 65,66 oranında artışa göre,Edirne nüfusu 411 bin 528 baz alınarak hesaplandığında; 65,66 X 4,11= 269 yeni hasta günlere bölündüğünde ise,269 / 7= 38Günlük ortalama yeni hasta sayısı saptanmaktadır” dedi.
AŞILANMA BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRECEKTİR
Kısa sürede en az 120 milyon doz aşıyla toplumsal bağışıklık sağlanması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Altun; “Aşılanma oranı olarak 6.19’luk bir oranla Türkiye’nin dünya ülkeleri arasında 11. sırada yer aldığını belirterek, “Şu an için bu aşılanma oranı iyi görülmekle birlikte aşı temininde yaşanabilecek sıkıntılar sorunlar yaşanmasına neden olabilecektir. Bu süreçte kararlar alınırken yaşamını günlük kazancıyla sürdüren dar gelirli insanlarımız göz ardı edilmemeli, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile yerel yönetimler birlikte hareket ederek Onların ihtiyaçlarını karşılama yoluna gitmelidir. Biliyoruz, farkındayız, bu süreçte herkes çok sıkıldı. Ancak, insanlarımıza tekrar tekrar hatırlatıyoruz. Zorunluluk halleri dışında sokağa çıkmayınız, kapalı kalabalık ortamlardan uzak durunuz, sosyal hareketliliğinize kısıtlama getiriniz, maske kullanımı ve temizlik kurallarına uyunuz” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MERİÇ NEHRİ’NE DÜŞTÜ, SON ANDA KURTARILDI
MERİÇ NEHRİ’NE DÜŞTÜ, SON ANDA KURTARILDI
İBA,
İBA, "KONGRELER İLE BAĞLANTILI BİR TANE BİLE VAKA YOK"