EDİRNE ÜVEY EVLAT OLDU

EDİRNE ÜVEY EVLAT OLDU

EDİRNE ÜVEY EVLAT OLDU

EDİRNE ÜVEY EVLAT OLDU
27 Mart 2021 - 10:35

Arasta Dernek Başkanı Adem Bayrak, Edirne esnafında para olmayınca bize de alış verişe gelmiyorlar. Esnafımızda giderlerin gelirden daha fazla olduğu için dükkan açmıyor. Diğer illere nasıl tolerans tanılıyorsa Edirne’ye de tanınsın esnaf dükkanını açsın herkes kazansın” dedi.
 
Arasta Dernek Başkanı Adem Bayrak, “Türkiye’de Edirne ilimiz leyleğin üçüncü yavrusu gibi bu böyle olmaz, ya açın ya kapatın üvey evlat olduk” dedi.
Esnafın artık dayanacak gücünün kalmadığı ve cebinde beş parasının kalmadığı için esnafın ruh sağlığı bozulduğunu belirten  Arasta Dernek Başkanı  Adem Bayrak; Bilindiği üzere işler bir yıldır çok kötü. Kuru ekmeği götüremez olduk. Dükkanlarımızın çoğu kapalı açmıyorlar. Açsalar satış olmadığı için elektrik su gibi giderler daha çok artıyor esnaf açmayarak tasarruf yapmaya çalışıyor. Çünkü artık evde hazırlarda bitti ne altın kaldı ne gümüş kaldı, cepten çıkacak bir şey yok artık. Millet artık ne yapacağını nasıl geçineceğini şaşırdı,pimi çekilecek bomba haline geldi. Bir çare bulunsun bu insanlar pimini çekmesin,herkes sağlıklı şekilde yaşasın. Türkiye’de Edirne ilimiz leyleğin üçüncü yavrusu gibi bu böyle olmasın,ya herkes kapansın yada herkes açılsın böyle ayrımcılık olmaz. Dayanacak gücümüz yok.İnsanların gelir durumu sabit ama gider durumu sınırsız hal aldı. Biz esnafların haklarını ve bizim adımıza verilecek kararları da bizlerden bizi savunsun fikrini söylesin. Mesela il hıfzıssıhha kurulunda bizi temsil eden biri mutlaka olmalı,memur bizim adımıza karar vermemeli. Esnafın artık ruh sağlığı bozuldu. Esnafa nasılsın diye soruyorum ‘hiç sorma diyorlar’. Esnaf  düşünmekten iki kaşı bir arada,bu ne zaman geçecek biz evimize ne zaman ekmek götüreceğiz”dedi.
BİZ HAKKIMIZI İSTİYORUZ
Biz ağlaşmıyoruz bir şeyde istemiyoruz hakkımız olan bizim önümüzü açsınlar istiyoruz diye yetkililere seslenen 30 yıllık Arasta Esnafı Refik Boz; “ işler olabildiğine çok durgun böyle bir süreci hiç yaşamadık. Hak etmediğimiz bir durum yaşıyoruz özellikle Edirne olarak. Türkiye’nin bir çok yeri kırmızı,kırmızı olmasına rağmen açık biz hala kapalıyız.  Bu alınan kararlar nerede alınıyorsa hiçbir esnaf temsilcisi yok mutlaka olması gerekiyor. Esnafın halinden esnaf anlar. Esnaf bizi temsil ediyor. Siftesiz dükkan kapatıyoruz. 25 -30  lira ile dükkan kapatıyoruz,ya bunu tam açsınlar biz artık hakikatten zor durumdayız. Ben bunu anlatırken ağlaşmıyorum,doğal hakkımı istiyorum,hiç kimseye de yalvarmıyorum. Bu insanların hiçbir tanesi bu güne kadar yalvarmadı bu güne kadar. Bu artık sonlandırılsın,dayanamıyoruz dayanacak gücümüzde kalmadı. Biz farklı bir şey istemiyoruz,diğer illere ne yapılırsa bizde aynısını istiyoruz. Edirne esnafının önünü açsınlar artık. Ya tam kapansın devletten de kapalıyız diye ücret talep istemiyoruz.  15 gün kapatsınlar biz bu kadar dayandık bir 15 gün daha dayanırız. Bu işi sonlandıralım artık”diye çağrıda bulundu.
HES KODUYLA ESNAFIN ÖNÜNÜ AÇIN
Yazık günah artık bize diye vali Ekrem Canalp’e seslenen 20 Yıllık Arasta Esnafı Enver Tetik; “İşlerimiz bayağı kötü. Diğer illerden ziyaretçi alamadığımızdan dolayı işler dibe vurdu. Neden bir çok yer turuncu veya kırmız iken açık Edirne hala kapalı. Bizim kapalı kamamıza memur karar veriyor onlar bizim işimizden anlamaz. Memur maaşını alıp evine gidiyor,esnaf öyle yapamıyor. Bence lokantaların,kafelerin  derhal açılması gerekiyor. HES  kodu çözüm olacaksa uygulansın bir şekilde çözülmesi gerekiyor sayın valimizden bunu rica ediyoruz. Yurt dışından Edirne’ye gelen ziyaretçilerden testlerin kaldırılması gerekiyor. Edirne serhat şehrinin bir an önce bereketli müşterilere kavuşmasını yetkililerden sağlamasını istiyoruz. Kırmızı olan illerin bazıları açık bizde açılalım neden ayrımcılık yapılıyor. Zaten her yerde HES kodu soruluyor. Düğün salonları da açılmalı ben bir baba olarak ikidir düğünümü erteliyorum,düğüne gelen zaten HES kodu ile gelecek açılsın artık düğün salonları da sayın valim sesimizi duysun açsınlar artık”kaydetti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”