EDİRNELİLER AKMEŞE’YE SORUYOR, YAPILAN...

EDİRNELİLER AKMEŞE'YE SORUYOR, YAPILAN ZAMLAR ZULÜM MÜDÜR?

EDİRNELİLER AKMEŞE'YE SORUYOR, YAPILAN ZAMLAR ZULÜM MÜDÜR?

EDİRNELİLER AKMEŞE'YE SORUYOR, YAPILAN ZAMLAR ZULÜM MÜDÜR?
05 Ağustos 2019 - 04:30

Zam yağmuru hız kesmeden devam ediyor. Her sabah güne yeni zam haberleriyle uyanan halkımız elektriğe ve doğalgaza yüzde 15 zamma tepki gösterirken, sigaraya da gelen yüzde 15 zam haberiyle uyandı. Çay, şeker, elektrik ve doğalgaza gelen zamlardan sonra bir zam da sigaraya geldi. İki büyük tütün firmasından birinin yaptığı yüzde 20’den fazla zamla, bir paket sigara 18 lira oldu. CHP’li belediyelerin fiyat artışını zulüm olarak nitelendiren AKP Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe’ye soruyoruz; elektrik, doğalgaz, akaryakıt ve sigaraya yapılan zamlar halka zulüm müdür?
SİGARA YÜZDE 20 ZAMLANDI
Türkiye’de sigara satan iki büyük gruptan birinin sigaralarına Cumartesi gününden itibaren 3 TL zam geldi. Grubun sattığı en pahalı sigara zamlı sigara fiyatları 18 TL oldu. Vatandaşlar sosyal medyada zamma tepki gösterirken Türkiye'de sigara satan iki büyük gruptan birinin sigara fiyatları 3 TL zam geldi.  Böylece grubun sattığı bir sigara 3 TL zamla 13 TL'den 16 TL'ye çıktı. Grubun sattığı en pahalı sigara ise 15 TL'den 18 TL'ye yükseldi. Türkiye'de satış yapan bir başka grubun da 1 Eylül'den itibaren sigaraya zam yapacağı ifade ediliyor. Tiryakiler sosyal medyada sigara zammına büyük tepki gösterdi.
DOĞALGAZ YÜZDE 15 ZAMLANDI
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) doğalgaz fiyatlarına yüzde 13,73 ila yüzde 14,97 oranında zam yapıldığı bildirildi. EPDK'dan yapılan açıklamada, Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi'nin ilan ettiği doğalgaz toptan satış fiyatları kapsamında, konut tüketicilerinin de dahil olduğu yıllık 300 bin metreküp ve altı tüketiciler için nihai doğalgaz satış fiyatlarında ortalama yüzde 14,97 oranında artışa gidildiği kaydedildi. Tüketimi yıllık 300 bin metreküp ve üzerindeki tüketicilerle, Organize Sanayi Bölgeleri ve Sıkıştırılmış Doğalgaz üretimi amaçlı doğalgaz kullanan tüketiciler için ise ortalama yüzde 13,73 oranında zam yapıldığı aktarıldı. Açıklamada, yeni fiyatların 1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren geçerli olacağı bilgisine yer verildi.
ELEKTRİK YÜZDE 15 ZAMLANDI
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik fiyatlarını 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere yüzde 15 oranında artırdı. EPDK'dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren geçerli olan elektrik piyasası tarifelerini belirleyen maliyet bileşenlerinde oluşan artışlar nedeniyle  görevli tedarik şirketlerinden elektrik enerjisi satın alan tüketicilerin tükettiği  elektrik tarifelerinde vergi ve fonlar dâhil  % 15,00 artış yapılmıştır. Söz konusu artışta bir önceki tarife dönemine göre EÜAŞ Toptan Satış Tarifeleri ile görevli tedarik şirketlerinin EÜAŞ harici alımlarına ilişkin maliyeti oluşturan Piyasa Takas Fiyatlarında (PTF) oluşan artışlar en önemli etkenler olmuştur. Bu kapsamda 1 Temmuz itibariyle mesken abonelerince  100 kWh elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dahil olmak üzere 61,8 TL ödenecektir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞAFAK VAKTİ DEV OPERASYON
ŞAFAK VAKTİ DEV OPERASYON
ETUS ŞOFÖRLERİNE ÖFKE KONTROLU KONFERANSI VERİLDİ
ETUS ŞOFÖRLERİNE ÖFKE KONTROLU KONFERANSI VERİLDİ