EGİAD GELENEĞİ BOZMADI

EGİAD GELENEĞİ BOZMADI

EGİAD GELENEĞİ BOZMADI

EGİAD GELENEĞİ BOZMADI
10 Ocak 2019 - 05:24

Edirne Genç İş Adamları Derneği (EGİAD) her yıl düzenlediği ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ toplantılarını bu yılda devam ettirdi. EGİAD Başkan Hakan İnci toplantıda Türkiye ve Edirne ekonomisini değerlendirdi.

 

Edirne Genç İş Adamları Derneği 2019 yılının ilk toplantısını 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde gerçekleştirdi. EGİAD Başkanı Hakan İnci’nin önderlik ettiği toplantıya yönetim üyelerinin yanı sıra Edirne’de görev yapan Gazeteciler de katıldı. İnci her yıl 9-10 Ocak günü gerçekleştirilen toplantılarda ülke ve Edirne ekonomisine değinirken farklı öneri ve talepleri de dile getirdi. Geçtiğimiz günlerde vefat eden, Edirne’nin tanınmış isimlerinden Suat Önengüt’e rahmet dileyerek sözlerine başlayan İnci; “Dernek olarak son 4 yıldır 9 - 10 Ocak tarihlerinde sektöre emek veren arkadaşlarımızla bir araya geliyoruz. STK olarak teşekkür kahvaltısı kabul edin lütfen. Öncelikle gününüzü kutluyorum. Dernek Üyemiz Sayın Selçuk Önengüt'ün babası Suat Önengüt’ü geçen hafta kaybettik. Edirne aşığı bir ağabeyimizdi ve kendisine tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye ve Edirne ekonomisini yılda iki üç defa sizlerle bir araya gelip değerlendiriyoruz, bazı ön görülerde bulunuyoruz. Bazı olumsuz ön görüler gerçekleşiyor ve üzülüyoruz. Ekonomiye yönelik birkaç tespitte bulunacağım. Bilindiği gibi 2018’in son çeyreğini çok ağır geçirdik. Ülke allak bullak, faizlerde anormal yükselmeler oldu ve ciddi bir daralma yaşadık ve daralma sürüyor. Kredi kullanımına ve geri dönüşlerine baktığımızda aslında ekonominin hiçte iç açıcı olmadığını biliyoruz. Şehir olarak bunu fazla hissetmiyoruz. Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelen komşularımız sayesinde Edirne’de küçük ve orta ölçekli işletmelerin bunu hissetmediğini söylemiştim” dedi.

 

“ÇOK CİDDİ NAKİT DARLIĞI VAR”

İnci son 10 ayda yaşanan ekonomik sorunların ülke genelinde bazı sıkıntılara yol açtığını ve bu durumun piyasalarda nakit sıkıntısı oluşmasına ve de buna bağlı sorunların oluştuğuna değinerek; “Ülke genelinde ağır kriz yaşandığı kesin. Yerel seçimlere gidiyoruz. Mutlaka iktidar başarısız olmamak için ekonomik anlamda bazı verileri sıkıyor yani ülkenin daha derin bir sarsıntı yaşamaması için bazı önlemler alıyor ama bu önlemlerin ne kadar faydalı olacağını, Mart ayından sonra  neler yaşayacağımızı hep beraber yaşayıp göreceğiz. Piyasada çok ciddi nakit darlığı var ve bunun aşılması için de şu anda elle tutulur bir gelişme olduğunu göremiyorum. Konut almak için en uygun dönemdeyiz. İnsanlar parası varsa ‘Paramı vadeli yapayım. Nasıl olsa yüzde 20 – 22 faiz alıyorum bir yıl sonra öyle ev alırım’ diye düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Bugün 300 bin Lira olan ev bir yıl sonra yine 300 bin Lira olmayacak, banka yüzde 20 faiz verecek ama almayı düşündüğü ev de en az 350 bin Lira olacak. Dolayısıyla o yönden vatandaşın kârı olmayacak. Sektörün ciddi anlamda nakde ihtiyacı olduğundan ev almayı düşünenlerin bu dönemde almaları daha mantıklı olacaktır. Konut alma şansları var ve bu konuyu ötelemesinler. Müteahhitlerin en ucuz satış yaptığı dönem. Hem piyasaya nakit girişi olur hem de vatandaşımız avantajlı şekilde ev sahibi olmuş olur diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN…
ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN…
KUR'AN BAŞARIYI KATLAR
KUR'AN BAŞARIYI KATLAR