EĞİTİM DENEME YANILMA TAHTASI DEĞİL

EĞİTİM DENEME YANILMA TAHTASI DEĞİL

EĞİTİM DENEME YANILMA TAHTASI DEĞİL

EĞİTİM DENEME YANILMA TAHTASI DEĞİL
16 Mayıs 2019 - 02:22

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yeni eğitim modelini açıklamasının ardından, Edirne Eğitim – Sen Şube Başkanı Ayhan Fırtına tepki gösterdi. Fırtına, “Yeni eğitim sistemini kimseye danışmadan paylaştılar. Çünkü ‘ben yaptım oldu’  mantığıyla gidilirse olmaz. Eğitim deneme yanılma tahtası değildir” dedi.
KİME SORDULAR DA YAPIYORLAR
Bunun örnekleri Avrupa’da mevcuttur ama bizim ülkemize uygun olup olmadığı ile ilgili bir çalışma yapıldı mı? Kime sordular da yapıyorlar diyen Fırtına, “Sadece biz böyle yapıyoruz diyorlar. Bunu eğitim alanındaki bileşenlerle paylaşmak, onlarla konuşmak, tartışmak, bilim insanlarına sorarak ve bunları akademisyenlerle paylaşmak lazım. Çünkü ‘ben yaptım oldu’  mantığıyla gidilirse olmaz. Çünkü her gelen Milli Eğitim Bakanı yeni bir şey kattığını düşünüyor. Her gelen deneme sınama ve yanılma yöntemiyle gidiyor. En büyük zararı biz ve çocuklarımız çekiyor. Eğitim deneme yanılma tahtası değil” dedi.
O ÇOCUKLARA YAZIK OLACAK
Tarım işçiliğinde çalışan çocuklar için büyük bir sıkıntı yaratacağını dile getiren Fırtına, “Eğitim bilimcilerle, uzmanlarla, sendikalarla bir araya gelerek paydaşlarla tartışarak oluşturulması gereken bir milli mutabakat sağlanması gerekir. Bir sistemi getirmeden önce gerekçelerini ve mantığını öne koymadan bir iş yapıyorlar. Özellikle mevsim işçileri olarak çalışan okuyan öğrenciler içinde büyük bir sıkıntı yaşanıyor. Şimdi bu çocuklar ara tatillerde tatil yapacaklar ama Eylül’den Ekim’e kadar, Ekim’den Kasım’a kadar çalışan çocuklar okula gidemeyecekler. Çocuklar bu sefer çalıştırılmak için erkenden alınacak. Bu çocuklar bu sistemle eğitimden uzaklaştırılacak. Bu sistem varlıklı ailelerin çocuklarına yarayacaktır ama yoksul çocuklarımız yine okuldan uzak kalacak” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇTIR’
‘KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇTIR’
TRAKYAKA BİR ARAYA GELDİ
TRAKYAKA BİR ARAYA GELDİ