ELEKTİRİK ZAMMI ÜRETİCİYİ ÇARPTI

ELEKTİRİK ZAMMI ÜRETİCİYİ ÇARPTI

ELEKTİRİK ZAMMI ÜRETİCİYİ ÇARPTI

ELEKTİRİK ZAMMI ÜRETİCİYİ ÇARPTI
13 Temmuz 2021 - 00:58

Elektrik zammına yapılan yüzde 15’lik zammı eleştiren  Köy- Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, "Yıllardır elektrik abone ve tarımsal sulamanın kangreni olmuştur" dedi.
Köy Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, en büyük girdi maliyetinin elektrik olduğunu belirterek; "Üreticimiz bir yılda ne kadar enerji tüketeceğini bilmeli. Yüzde 15 zam gelmesi demek bizim maliyetlerimizin yüzde 15 şaşması demektir. Yıllardan beri elektrik zaten tarımsal sulamanın ve abonelerin kangreni. Bildiğiniz gibi her ay elektriğe belirli yüzdelerde zam geliyor. En sonda yüzde 15 geldi. Tarımsal sulamada gerçekten elektriğin büyük girdi maliyeti var. Tabi büyük girdi maliyetinin diğer  gübre ve ilaçlamasında şu anda daha da zor durumda kalmış bulunuyor üreticimiz özellikle, tarımsal sulama yapan çeltik ve diğer sulama yapan tarımda elektrik kullanan üreticilerimiz.
BİZ ZAM YAPILMASIN DEMİYORUZ
Bu anlamda bunun her ay zam gelecekse yetkililerden standart bir yıl boyu enflasyonu da ayarlayarak tek fiyat şeklinde yapılmalı. Biz zam yapılsın demiyoruz. Ama sulama yapacak üreticimizle bir yılda ne kadar enerji tüketeceğini de bilmesi gerekiyor.
Ona göre maliyetlerini yapması gerektiğine inanıyoruz. Öyle düşünüyor üreticilerimizde, bize de serzenişleri bu şekilde. Yani yılda üç dört kere zam yapıldığında da maliyet hesaplamalarında üreticiye farklı rakamlar çıkıyor, bu da belirli kayıplara yol açıyor. Bunu yıllardan beri de söylüyoruz, söylemeye de devam edeceğiz. Üreticimize gerekli kolaylıkların sağlanmasını da yetkililerden talep ediyoruz.
Bildiğiniz gibi geçen yıl hasat dönemi çeltik fiyatıyla, şu anki çeltik fiyat arasında bin Lira düşüş var. Ama elektriğe bundan önce yüzde 12 buçuk, yüzde 10 zamlar yapıldı. Geçen yıl 2 bin 200 Lira olan üre gübremiz bugün 4 bin 350 Liraya kadar dayanmıştır. Bu söylemi ben söylemiyorum, tamamen üreticilerimizin düşünceleri sonucu bana iletilen şekilde sizlere ifade ediyorum.
                GİDERLER YÜZDE 15 AŞTI
Bu anlamda yetkililerden enerji konusunda çözüm getirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Yılbaşından önce üretime başlamadan, ekime başlamadan fiyatı bir yıllık enflasyon bazında ayarlanırsa bizde biliriz enerjiye ne kadar para ödeyeceğimizi. Maliyetlerimizi de ona göre yaparız. Şu anda bizim bu ay elektriğe yüzde 15 zam gelmesi demek bizim maliyetlerimizin yüzde 15 şaşması demektir. Yetkililer bu konulara daha dikkatli yaklaşımlarını bekliyoruz"dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
EDİRNE'NİN TURİZMDEN ALDIĞI PAY HER YIL ARTTIYOR
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ
GELECEĞİMİZİ KARANLIKTAN KURTARACAĞIZ