EMEKÇİLERE KÖLELİK KOŞULLARI DAYATILIYOR!

EMEKÇİLERE KÖLELİK KOŞULLARI DAYATILIYOR!

EMEKÇİLERE KÖLELİK KOŞULLARI DAYATILIYOR!

EMEKÇİLERE KÖLELİK KOŞULLARI DAYATILIYOR!
21 Ağustos 2019 - 10:21

MERT SOYLU
 
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar, 2020-2021 yılları için açıklanan Sözde Toplu İş Sözleşme maaş zamlarıyla ilgili hükümlerini yeniden gözden geçirmeye ve zam oranlarının kamu çalışanlarının insanca yaşacakları şekilde yeniden belirlenmesi için çağırıda bulundu.
Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri ile ilgili Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar açıklama yaparak,Sözde Toplu Sözleşme görüşmeleri; ekonomik krize, enflasyona, büyüme rakamlarına ve gerçekçi ülke koşullarına göre belirlenmediği ortada olduğunu açıklayan  Zobar; “Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak biz, kamu emekçilerine ve emeklilerine 2020’de yüzde 4+4, 2021’de ise yüzde 3+3 ve enflasyon farkı teklif edilmesini şiddetle reddediyoruz.
Yaşam şartlarının ağırlaştığı, işsizlik ve pahalılık koşullarının mutfakları kavurduğu ülkemizde, doğal gaza, elektriğe, benzine, gıda maddelerine, ulaşıma vs. fahiş oranlarda zam yapılırken, Türk Lirası Dolar ve Euro karşısında erirken, yurttaşların alım gücü günden güne azalırken AKP hükümeti,  kamu emekçilerine reva gördüğü bu zam oranlarıyla alay etmektir. Daha da kötüsü kamu emekçilerinin payına ekonomik olarak fazladan günlük yine 1 simit ve 1 çay parası hesabı layık görüldü”dedi.
 
ENFLASYON YÜKSELİYOR, PARAMIZ DEĞER KAYBEDİYOR
Türkiye, zor bir ekonomik kriz döneminden geçtiğini söyleyen Zobar; “Enflasyon yükseliyor, paramız değer kaybediyor, vatandaşın satın alma gücü eriyor, ekmeği her geçen gün küçülüyor. 
Ülkedeki tüm çalışanların kemer sıkma politikasına kurban gittiği, işçinin ve kamu emekçisinin yaşam şartlarının zorlaştığı koşullar yaşanmaktadır.Siyasal iktidarın bu ekonomik koşullarda kamu emekçilerine utanılacak bir zam verme teklifi ve cesareti yandaş konfederasyonun bu güne kadarki sessizliğinden  kaynaklanmaktadır.Hükümetin hiçbir zaman gerçekleşmeyen enflasyon hedefinin bile altında kalan bu önerinin tartışılacak bir yanı yoktur”dedi.
 
ZOBAR,ORTAYA ÇIKAN BU DURUMDAN AKP HÜKÜMETİ İLE MEMUR-SEN SORUMLUDUR
 
                Zobar yaptığı açıklamada hükümete yüklenerek şunları söyledi; “AKP iktidarı ile yandaş konfederasyon arasında yapılan Sözde Toplu Sözleşmede tüm kamu emekçileri geçmişte olduğu gibi bugün de enflasyonun altında ezdirilmekle kalmadı, yüzdelik dilimlerle ücretli kölelik koşulları dayatıldı.AKP hükümetinin ve yandaş konfederasyonun yüzdelik zam aldatmacasının ve Sözde Toplu Sözleşme görüşmelerinin sonlandırmasını; TİS’i ekonomik krize, enflasyona, büyüme rakamlarına ve gerçekçi ülke koşullarına göre belirlenmesini istiyoruz.AKP hükümetinin övgülerini ve desteğini alarak sendikacılık yapanların buçukluk zamlarla kamu emekçilerini bu durumda bırakması utançtır ve sendikal tarihe kara bir leke olarak geçmiştir”şeklinde açıkladı.
EK GÖSTERGE ADALETSİZLİĞİ
                Ek göstergenin adaletsizlik olduğuna dikkat çeken Zobar; “Kamu emekçilerinin; 3600 ek gösterge talebine, vergi adaletsizliğine, zam talebine, kamu emekçilerinin ekonomik, mesleki, örgütsel ve sosyal haklarına çözüm getirilmelidir.Kamu emekçilerinin 2002 yılından bu yana karşı kaşıya kaldığı kayıplar yüzdelik zamlara göre değil taban aylığına gerçekçi enflasyon oranında iyileştirme yapılarak düzenlenmesini istiyoruz”dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YUNANİSTAN ÖLÜME TERK ETTİ
YUNANİSTAN ÖLÜME TERK ETTİ
EDİRNELİLER, EDİRNE'Yİ TÜRKİYE'NİN ŞAMPİYONU YAPTILAR
EDİRNELİLER, EDİRNE'Yİ TÜRKİYE'NİN ŞAMPİYONU YAPTILAR