EMEKLİLER GÜNÜNÜ BURUK KUTLADILAR

EMEKLİLER GÜNÜNÜ BURUK KUTLADILAR

EMEKLİLER GÜNÜNÜ BURUK KUTLADILAR

EMEKLİLER GÜNÜNÜ BURUK KUTLADILAR
30 Haziran 2020 - 23:52
Reklam

CANAN KAYA
 
  Dünya çapında her yıl 28 Haziran- 4 Temmuz tarihleri arasında kutlanan Emekliler Haftası, Türkiye’de ise Mustafa Kemal Atatürk’ün emekliye ayrıldığı tarih olan 30 Haziran Emekliler Günü olarak kutlamasına bu yıl Edirne DİSK’e bağlı Emekli Sen üyeleri Emekliler Günü’nü buruk kutladı.
 
Emekli Sen üyeleri, Emekliler gününde Saraçlar Caddesi PTT önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Emekli Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu; “Türkiye’de 13 milyon emeklinin 6 milyonunun emeklilik sonrası ikinci bir işte çalışmak zorunda kaldığını, emeklilerin büyük bölümünün yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşadığını,emekli aylıklarına yapılacak Temmuz zammını trajikomik olduğunu” ifade etti.
 
İnsanca bir yaşam için mücadelelerinin devam edeceklerini belirten Dayıoğlu; “Dünya çapında her yıl 28 Haziran - 4 Temmuz tarihleri arası Emekliler Haftası, ülkemizde ise Mustafa Kemal Atatürk'ün emekliye ayrıldığı tarih olan 30 Haziran Emekliler Günü olarak kutlanıyor. Eğer kutlama denilebilirse! Bu günleri bu sene küresel salgın ve kriz ortamında, belirsizlik ve güvensizlik sarmalında geçiriyoruz.
“Mazide muktedirken bütün kuvvetiyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan milletin istikbale güvenle bakmaya hakkı yoktur” diyordu Mustafa Kemal. Ancak bugün geldiğimiz noktada değil minnet duymak, en temel insan haklarımıza dahi göz dikmiş bir iktidarla karşı karşıyayız”dedi.
 
Dayıoğlu; “Bu sene Emekliler Haftası’nı, iktidarın popülist tavrının bir ürünü olan “zam” vaatlerinden; yandaş medyanın “emeklilere müjde” haberlerinden çok uzakta; küresel bir salgın karşısında bizleri evlerimize kapatan, açlık ve yoksullukla baş başa bırakan, insan hakkı gaspına varan, “işçiye, emekçiye, emekliye değil sermayeye bütçe” tavrının benimsendiği aşikar olan politika ve uygulamalarla geçiriyoruz. Hal böyleyken açlık sınırındaki büyük artışa, taleplerimize, haklarımıza üç maymunu oynayanların karşısında demokrasi ve sınıf mücadelesinden emekli olmayanların, biz emeklilerin örgütlü mücadelesi çok daha büyük bir önem kazanıyor. Bizler, ne yazık ki, Emekliler Haftası’nı bir araya gelerek, emeklerimizin karşılığını alarak, ekmeğimizi bölüşeceğimiz sofralar kurarak geçiremiyoruz.Bugün 13 milyon emeklinin 6 milyonu emeklilik sonrası ikinci bir işte çalışmak zorunda kalırken çok büyük bir bölümümüz yoksulluk ve hatta açlık sınırının altında yaşamaktayız”dedi.
 
Bir yandan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adı altında kıdem tazminatının fona aktarılacak olmasına tepki gösteren Dayıoğlu;“bir yandan da 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlar başta olmak üzere esnek-güvencesiz çalıştırmayı yaygınlaştırarak kıdem tazminatı hakkı yok edilmek istenmektedir. Bizler her ne kadar emekli olsakta, çalışanların olmazsa olmazı Kıdem Tazminatına dokunulmamasını istiyoruz.
Özelleştirmelerle, ranta açılan yeşil alanlarla, ceplerini dolduranların, “yol medeniyettir” diyerek her fırsatta yol üstüne yol yapıp o da kar etmeyince şehirleri beton yığınlarına çevirenlerin karşısında, bizler temiz ve yeşil bir doğa; yaşımızın getirdiği fiziksel rahatsızlıklara uygun bir çevre düzenlemesi istiyoruz”şeklinde açıkladı.
 
Bizler Emekliyiz; yıllarca alınteriyle çalışmış işçileriz, emekçileriz belirten Dayıoğlu; “Emekli aylıklarına yapılacak olan temmuz zammının gerçek fiyat artışlarıyla, enflasyonla, ekonomik krizle uzaktan yakından ilgisi olmadığı trajikomik bir gerçekliktir. Emeklilerin, dünü bugüne taşıyanların aklıyla alay edercesine yüzde beş – beş buçuk oranlarında yapılan zammı bizlere lütuf gibi sunanlara bir çift lafımız var:Bizler emekliyiz; iktidarların politikalarından, ekonomik krizlerden, salgın hastalıklardan en çok etkilenenleriz.Bizler Emekliyiz; bu ülkenin 13 milyonu biziz.Bizler Emekliyiz; emeğin dokuduğu her ilmeğin değerini bilen, o ilmeği dokumuş olan ve o ilmeği dokuyacak olan insanların yaşamı için mücadele edenleriz.Evet, bizler emekliyiz; sınıf  ve demokrasi  mücadelesinden emekli olmayanlarız.
İnsanca bir yaşam için mücadele ederek Emekliler Haftası’nı hak ettiğimiz şekilde kutlayacağız”dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜ’YE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ
TÜ’YE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ
SAADET PARTİSİ ŞOFÖRLER ODASINI ZİYARET ETTİ
SAADET PARTİSİ ŞOFÖRLER ODASINI ZİYARET ETTİ