EMZİRME HAYAT KURTARIYOR

EMZİRME HAYAT KURTARIYOR

EMZİRME HAYAT KURTARIYOR

EMZİRME HAYAT KURTARIYOR
04 Ekim 2019 - 04:04

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından Emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesine amacıyla, stant çalışması gerçekleştirildi. Emzirmenin hayat kurtardığı ve hastalıkları önlediği anlatıldı.
Emzirmenin korunması amacıyla 1-7 Ekim emzirme haftası kapsamında düzenlenen çalışmalar hakkında yazılı basın açıklaması gerçekleştiren Edirne İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı, şu ifadelere yer verdi, “Emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesine amacıyla Bakanlığımızca 1991 yılından beri UNICEF önerileriyle “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları” programı yürütülmektedir. Emzirme hem anneler hem de çocukların sağlığı için önemlidir. Emzirmeyi global hedeflere ulaştırmak, her yıl çoğunluğu 6 ayın altındaki çocuklar olmak üzere 800.000’den fazla hayatı kurtarabilir. Emzirme, annelerde meme kanseri, yumurtalık kanseri, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gelişme riskini azaltır.
DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) ve UNICEF, doğumdan sonraki ilk 1 saat içinde başlamak üzere bebek 6 aylık olana kadar yalnızca anne sütü ile emzirmeyi önerir. Sonrasında 2 yıl veya daha uzun süre emzirmeye devam ederken besleyici tamamlayıcı gıdalar eklenmelidir.
1-7 Ekim Emzirme Haftası kapsamında; İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımızca, halkımızın yoğun olarak bulunduğu bir alışveriş merkezinde stant açılmış ve stantta vatandaşlarımıza konuya ilişkin broşürler dağıtılmış, afişler sergilenmiştir.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİZİ BİZİ YAPAN MÜŞTEREK DEĞERLERDİR
BİZİ BİZİ YAPAN MÜŞTEREK DEĞERLERDİR
BİLİNÇLİ TARAFTAR, TEMİZ ÇEVRE
BİLİNÇLİ TARAFTAR, TEMİZ ÇEVRE