ERGENE’NİN SUYUNU “İÇEBİLİYORSANIZ...

ERGENE’NİN SUYUNU “İÇEBİLİYORSANIZ İÇİN”

ERGENE’NİN SUYUNU “İÇEBİLİYORSANIZ İÇİN”

ERGENE’NİN SUYUNU “İÇEBİLİYORSANIZ İÇİN”
16 Haziran 2021 - 00:08

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ergene Nehri'nden alınan su örneğini göstererek "Nasıl olur da bu su, bu hale gelir? Meydanlarda toplantı yapıyorlar Ergene Nehri'nin suyu içilecek hale geldi diye. Buyurun beyler için, içebiliyorsanız" dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) düzenlenen grup toplantısında konuştu. Ergene Nehri’ndeki kirliliğe dikkat çeken Kılıçdaroğlu, Ergene Nehri’nin kaynağından ve nehrin fabrika bölümündeki yerlerinden alınan su örneklerini gösterdi. Ergene nehrinin kaynağından alınan suyun içilecek su olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, kirli suyu ise gösterek, “Adaleti burada görüyorsunuz.”dedi.
Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü, “İki su getirdim. Biri Ergene Nehri'nden içilecek su, diğeri bizim kirlettiğimiz su. Kim bu hale getirdi? Doğanın da adaleti var. Ergene'nin suyu içilecek halde diye toplantı yapıyorlar. Buyurun için.
Dün çekilen fotoğraf. Bu halde. Eskiden bu suda balıklar vardı, insanlar çocuklar yüzerdi. Ne oldu da bu hale geldi Hak, hukuk, adalet dedik. Bunu sağlayacak olanlar toplumun vicdanıdır.Ergene Havzası 53 belediyenin havzasını kapsıyor. Fotoğraflar acı. Cezalar yetersiz, ağır cezalar getirin ki nehir kirlenmesin diye öneri getiriliyor. Gelmedi. Niçin?
Yürütme organı TBMM'yi dinlemiyor ki.Kimyasal arıtma yapılması istemiyor. Yapılmıyor. Yürütme organı kim Erdoğan. Tekirdağ'a gittiğinde ise dünyanın en büyük yalanını söylüyor: "İçilecek su"Bu suda yüzen balıkların, sudan içen kuşların, etrafındaki çayır çimenin hakkı var. Adalet diyoruz güzel de gereğini yapmıyoruz. Marmara'da önce toplu balık ölümleri oldu.
İki gün gazeteler yazdı, unutuldu. Arkasında kırmızıya büründü. Arkasından yeşile döndü. Gazetelerde gördük, unutuldu gitti. Deniz anası. Unuttuk gitti. Marmara Denizi'nde 124 tür balık vardı. Kalmadı. Marmara Denizi'ni çökertme havuzu gibi gördüler. Bütün kirlilikler buraya aktı. Doğayı seviyorlarsa deşarjı durdurmaları lazım. Doğa haklarını korumak adaleti korumaktır.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında  İş Birliği anlaşması imzalandı
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri...
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI