ERKEKTİ 25 YIL SONRA KADIN OLDU, AMELİYAT...

ERKEKTİ 25 YIL SONRA KADIN OLDU, AMELİYAT HAYATINI KABUSA DÖNDÜRDÜ

ERKEKTİ 25 YIL SONRA KADIN OLDU, AMELİYAT HAYATINI KABUSA DÖNDÜRDÜ

ERKEKTİ 25 YIL SONRA KADIN OLDU, AMELİYAT HAYATINI KABUSA DÖNDÜRDÜ
22 Ekim 2021 - 09:30

Cinsiyet değişikliği ameliyatını Edirne’de gerçekleştirdikten sonra yaşamına kadın olarak devam eden Uzman Estetisyen Ömür D. A. ameliyat sonrası sağlık sorunları nedeniyle ızdırap ve hayati tehlike yaşadığını, ayrıca doktorun kendisinden bıçak parası aldığını iddia ederek doktor hakkında suç duyurusunda bulundu. Doktor hakkında ‘irtikap’ iddiasıyla dava açıldı.
 
Osmaniye’de yaşayan 1991 doğumlu Ömür D. A., çocukluk yıllarından beri kendisini kadın olarak hissettiğini söyleyerek tedavi almaya başladı. Hastanede kadın olmasının zorunlu hal olduğunu belirten rapor verilmesinin ardından Ömür D. A., 2015 yılında cinsiyet değiştirme ameliyatı olmak için Mersin 3. Asliye Hukuk Mahkemesine dava açtı ve istediği sonucu aldı.
 
Yaptığı araştırmalar sonrası Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde cinsiyet değişikliği için doktor bulan Ömür D. A., ameliyat için yetkililerden gerekli bilgileri alıp 1.000 TL ödeme yaptı. Sürecin başlamasıyla birlikte 2016 yılında cinsiyet değişikliği ameliyatı olmasının ardından yaşamına kadın olarak devam eden Ömür D. A’nın vücuduna kadınsal uzuvlar eklendi. Belli bir süre hastanede gözetim altında tutulan Ömür D. A., daha sonra taburcu edildi.
 
Ameliyat sonrası vücudunda kanamalar ve ağrılar başladığını iddia eden Ömür D. A., iş, sağlık ve özel hayatında problemler yaşadığını, ameliyata bağlı olarak yaşadığı ızdırabın gelecekteki hayatını ve ailesini üzdüğünü belirtti. Ömür D. A., aylar geçtikçe artan rahatsızlıkları sebebiyle yeniden ameliyat olmak zorunda kaldığını anlattı. Ameliyat masrafları dışında kendisinden bıçak parası adı altında doktorun hesabına para yatırdığını da iddia eden Ömür D. A., avukatı Av. Emine Sevil Koyuncu aracılığı ile Edirne İdare Mahkemesinde Trakya Üniversitesi aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açarak ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. H.T’den şikayetçi oldu.
 
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyelerince düzenlenen bilirkişi raporunda, Prof. Dr. H.T. hakkında ameliyata ilişkin soruşturma izni verilmezken, ‘bıçak parası aldığı’ iddiasıyla Edirne 3. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı.
 
SENİ YAKACAĞIM DEVLET MEMURUSUN”
Tutuksuz yargılanan sanık Prof. Dr. H.T. mahkemede verdiği ifadesinde, mağdur Ömür D. A.’dan para istemediğini söyledi. Ameliyattan sonra Ömür D. A.’da herhangi bir komplikasyon olmadığını iddia eden sanık Prof. Dr. H.T. bu yöndeki iddialar ile ilgili soruşturma izni verilmediğine de dikkati çekti.
 
Ameliyat sonrası mağdur Ömür D. A.’nın kendisine ‘seni yakacağım devlet memurusun, hesabına para yatırdım’ biçiminde mesaj gönderdiğini anlatan sanık Prof. Dr. H.T., mesajın ardından hesabını kontrol ettiğinde hesabına Ömür D. A. tarafından para yatırıldığını, parayı kendisine banka aracılığıyla iade ettiğini ifade etti. Bu görüşmelere ilişkin elinde mesaj kaydı olmadığını iddia eden sanık Prof. Dr. H.T., beraatini istedi.
MÜTALAA AÇIKLANDI, CEZALANDIRILMASI İSTENDİ
Duruşmanın Cumhuriyet Savcısı mütalaasını açıkladı.  Sanık Prof. Dr. H.T.’nin mağdur Ömür D. A., ameliyattan önce IBAN numarası vererek para göndermesini sağlamasının ‘Rüşvet Alma’ suçunu oluşturduğunu belirten duruşma savcısı, suçun sabit olduğunu ifade ederek sanık Prof. Dr. H.T.’nin cezalandırılmasına karar verilmesini talep etti.
Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.
EDİRNE GAZETESİ/ ÖZEL HABER
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"TÜRKİYE SİNAGOGLARI" FOTOĞRAF SERGİSİ EDİRNE'DE AÇILDI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI