ESNAF PCR MAĞDURU: “KANDIRILDIK”

ESNAF PCR MAĞDURU: “KANDIRILDIK”

ESNAF PCR MAĞDURU: “KANDIRILDIK”

ESNAF PCR MAĞDURU: “KANDIRILDIK”
11 Haziran 2021 - 09:55

Kapıkule Sınır Kapısı’nda 1 Haziran itibariyle PCR testinin çok ucuza yapılacağının açıklanmasının ardından kredi çekerek ürün stoku yapan esnaf, mağdur olduklarını belirterek sitem dolu açıklama yaptı.
Bostanpazarı esnaflarından Şenol Tuna,“ 20 yıldır Edirne’de ticaret yapıyorum. Bostan pazarında da Bulgar vatandaşlarımıza yönelik pazarımız var. 5 aydan beri kapalıyız biz. Daha önce ki dönemde de yaklaşık 7-8 ay kapalı kalmıştık. Bu dönemde Ticaret odasının 20’si gibi yaptığı açıklamaya istinaden; ‘Bulgar vatandaşlarımız 1 Haziran itibari ile 110 TL’ye PCR testi olup Edirne’ye giriş yapacaklar’ dediler. Bizde buna dayanarak, elimizde yeteri kadar stok olmadığından çeşitli firmalara borçlanarak ürün tedarikinde bulunduk. Fakat, 31 mayıs günü geç bir saatte valilik bir açıklama yaptı ‘ bu test ücretleri geçerli değildir, resmi olarak bunu kabul etmiyoruz’ dedi. Test ücreti 250 TL olarak devam edeceği açıklandı. Ertesi gün ayın biri olan Haziranın ilk gününde iş yerlerimizi açtık, fakat Bulgaristan’dan kimse gelmedi. Bu açıklamanın hangisi doğru hangisi yanlış bilemiyoruz. İki kurum farklı açıklama yaptı biz Edirne esnafı olarak mağdur olduk. Aldığımız ürünlerimizin tarihleri 15-20 günlüktür.10 gündür Bulgar vatandaşlarını bekliyoruz, test ücretinin yüksek olmasından dolayı kimse gelmiyor” dedi.
“EDİRNE ESNAFININ KANDIRILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”
Test mağduru olduklarını ifade eden Tuna; “Biz açıklamayı duyunca 200-250 bin lira civarından yatırım yaptık.  Bulgar müşterilerimiz gelecek diye. Bu vatandaşlarımın bir kısmı Kapıkule’ye 5 otobüs olarak geldi 250 kişi olarak geri döndü. O gün kendi araçları ile gelen 40-50 araç test ücretlerinin pahalı olmasından dolayı geri döndü. Bulgar vatandaşlarımız ve biz Edirne esnafı kandırıldığımızı düşünüyoruz. Ticaret odası başkanı yaptığı açıklamada test ücreti 110 TL dedi, Kapıkule’ye geldiğinde 250 TL bu bizleri mağdur etmiştir. Bulgaristan gelen vatandaşlarımızda böyle bir şeyle karşılaştı. Hem açıklama yapıyorsunuz 110 TL, ertesi gün geldiğinde 250 TL. Onlarda bizlere itibar etmiyor artık” dedi.
EDİRNE ESNAFI 1 HAZİRANDA 2 BUÇUK 3 MİLYON PARA KAYBETTİ
Tuna ; “Bize gelen Bulgar vatandaşları 800 -1000 leva alışveriş yapıyorlar bu da 5 bin lira demek. O gün 500 kişi geri döndüğünü kabul edersek Edirne ekonomisine 2 buçuk milyon para demek kaybetti. Bunun tatlıcısı,börekçisi,yufkacısı,ciğercisi,kafesi pastanesi herkes bu gelenlerden bir şekilde para kazanacaktı. Çarkını çevirecekti,kirasını elektriğini suyunu çevirecekti. Bizler 6 aydan beri kapalıyız. Kimse bizim gelip bizim halimizi sormadı. Bu kiraları nasıl ödüyorsunuz diye. Bize burada devlet hiçbir şekilde yardımcı olmadı. Siz marketsiniz  dedi,açıksınız dedi üretiminiz devam ediyor dedi,bizlere yardımda bulunmadı. Biz bu şekilde mağdur edildik. Bizim pazarımız sadece yurt dışından gelen müşterilere ve turistlere açık olduğundan biz şuanda mağduruz. Şuan mallarımız elimizde kaldı. Bizi kim mağdur etti siz karar verin. Bizi valilik mi, Ticaret ve Sanayi Odası mı yoksa bakanlık mı mağdur etti. Kimse gelip de bizim halimiz sormuyor şuanda. PCR testinde ücret bu olmamalı. Almanya’da market restoran önlerinde 5 evroya mağaza tarından karşılanıyor bu test ücretleri. Bizim Edirne’de neden 250 TL bunu anlamış değilim”dedi.
Edirne esnafının ekonomisi Bulgarlara endeksi olduğunu vurgulayan Manisalı Bostan Pazarı Esnafı Halil Girgin; “ iki yıldan beri 2 ay çalıştık. Şu test fiyatlarından dolayı satışlarımız durdu 2-3 Bulgar geliyor. testin kalkmasını istiyoruz bütün esnaf olarak. Bu test bizim bellimiz büktü. Test  fiyatı yüksek olduğu için Bulgar gelmiyor. Edirne esnafının ekonomisi Bulgar’a bağlı. Gelir yok ama kira,elektrik veriyoruz zor durumdayız” dedi.
Bir diğer esnaf Birol Kuzu da; “PCR testi işlerimiz çok etkiledi. Test fiyatları gelenleri de bizi de çok etkiledi. Bize şuan gelenlerin yarısı aşı olanlar, yarısı da test olup gelenler. Bu testle ilgili çalışma vardı bunun bir balon olduğunu düşünüyorum. Dünya piyasasından fiyatlar hemen hemen dengeli. Burada ki arkadaşların böyle ansızın sorumsuz bir şekilde cevap vermeleri güzel değil. PCR testleri ucuzlarsa bizim içinde iyi olur” diye ifade etti.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Martin Georgiev
    1 ay önce
    Iyi de kardeşim nasıl kandırılma Bulgarlar PCR testi ucuz olup olmaması dan değil bulgar da da test var insanlar pandemi dolayısıyla yurtdışı seyahatini askıya aldı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında  İş Birliği anlaşması imzalandı
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri...
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI