ESNAF SÖZÜN BİTTİĞİ YERDE

ESNAF SÖZÜN BİTTİĞİ YERDE

ESNAF SÖZÜN BİTTİĞİ YERDE

ESNAF SÖZÜN BİTTİĞİ YERDE
27 Nisan 2021 - 23:30

VAKIFLAR KİRA SÖZLEŞMESİNDEKİ MADDEYİ NEDEN UYGULAMIYOR?
Tarihi Bedesten Çarşısı Başkanı Hakan Fındıklı, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile yapmış oldukları kira sözleşmelerde yer alan ‘salgın hastalık döneminde kira alınmaz’ maddesinin neden uygulanmadığını sorguladı.
Bedestende Çarşısının 100 tane kiracısının olduğunu ifade eden Dernek Başkanı Hakan Fındıklı; Yüzde 20’si kiraları belki ödeyebiliyordur. Onların da hazır geliri olanlar, onun dışında kimse kirasını ödeyemiyor. Kira sözleşmelerinde de yer aldığı gibi pandemi sürecinde, salgın hastalık döneminde kira alınmaz diye bir madde var. Fakat bunu Vakıflar Genel Müdürlüğü de Bölge Müdürlüğü de her ne hikmetse uygulamıyorlar. Bizden kira alıyorlar ama biz ödeyemiyoruz. Biz sadece kira borçlanıyoruz. Onlar alacakları zamanı bekliyorlar. Bir gün Edirne’de bütün esnaf icralık olacak zaten. Belediye görüyoruz kira indirimi yapıyor, kapalı olanlardan almıyor, belediyenin yaptığını Bölge Müdürlüğünün bize yapmıyor”dedi.
  17 gün kapanma çok kötü bir zaman seçildiğinin de altını çizen Bedesten Çarşısı Dernek Başkanı Hakan Fındıklı; “ Yani esnafın iş yapacağı 10 günlük bir süre vardı zaten, şimdi 17 gün kapanmayla o da yok artık. Esnafın umudu kalmadı. Zaten borçluydu, 17 günde Ramazan sonunda yapacağı işle esnaf borcunu harcını ödeyecek, yüzü gülerek evine gidecekti. Fakat esnafı gene üzdüler.  Esnaf yine sıkıntıda, kimse ne yapacağı bilmiyor. Esnaf sözün bittiği yerde. Artık ne söylenecek bir şey kaldı ne yapılacak bir şey kaldı.  Kime ne diyelim, nasıl anlatalım. Bu esnaf 17 gün neden şimdi kapanıyor. Evet, salgın hastalık var kapansın ama bu 10 gün geçtikten sonra kapansaydı, esnaf da bu arada iş yapsaydı. Ülkede bir tek turizm mi var? Devlet küçük esnafı sildi mi? Küçük esnafla ilgili devletin bir hesabı yok mu? Siz kapatın gidin, bu insanlar ne yiyecek. Dükkan kiraları, ev kiraları, SSK’lar, vergiler.. Bankalar açık ama borcunuzu ödeyin. Esnafa çok yanlış yapıldı. Allah hakkımızda hayırlısını eylesin.   Bedestende 100 tane kiracı var. Yüzde 20’si kiraları belki ödeyebiliyordur. Onların da hazır geliri olanlar, onun dışında kimse kirasını ödeyemiyor” şeklinde kaydetti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”