“ESNAF YOĞUN BAKIMDA, SON DEMLERİMİZİ...

“ESNAF YOĞUN BAKIMDA, SON DEMLERİMİZİ YAŞIYORUZ”

“ESNAF YOĞUN BAKIMDA, SON DEMLERİMİZİ YAŞIYORUZ”

“ESNAF YOĞUN BAKIMDA, SON DEMLERİMİZİ YAŞIYORUZ”
17 Şubat 2021 - 00:09

Korona virüs salgının başlamasıyla işleri bıçak gibi kesilen Arasta çarşısı esnafı siftah yapamadığı için giderlerini azaltmak adına dükkanlarını açmama kararı aldı. Arasta Çarşısı Dernek Başkanı  Adem Bayrak, birçok esnafın dükkanlarını devretmek istediğini ancak alıcı bulamadığını ifade etti.
Yetkililere seslenen Tarihi Çarşı Arasta Dernek Başkanı Adem Bayrak; “Bilindiği üzere pandemi önümüzde ki günlerde bir yılını dolduracak. Ve bir yıldır çarşılarımızda müşterilerimiz yok. Biz 81 ilin son şehriyiz, bundan öte Yunanistan, Bulgaristan var. Yunan Bulgar gelmezse biz burada ekmek yiyemeyiz. Evimize de ekmek götüremeyiz. Sınır kapılarında PCR testi denetimleri sürüyor. Bulgaristan’da PCR testi 120 leva, Bulgar vatandaşları için 120 leva çok büyük para. Bunu daha makul bir fiyata indirip onların buraya gelmesini sağlamak için üst birimlerden Valimizden, Ticaret odalarından talep ediyor çarşı esnafımız. Öğlen oldu çarşımızda kimseler yok, günü iki ekmek parası ile kapatıyoruz. Buna da şükür ediyoruz. İnşallah daha iyi olacak ümidiyle bekliyoruz bizde” dedi.
Yerli turist olmadan çarşıda iş olamayacağına dikkat çeken Arasta Esnaflarından Necmettin Oluçay, “çarşıda günler çok kötü geçiyor. Çarşımızda hiç yaşanmamış bir sene yaşıyoruz. Gerçekten işlerimiz çok bozuk,geçen yıllara göre dörtte bir işlerimiz düştü. Evimize para götüremiyoruz. Buradan şuan kazandığımız para markette bitiyor. Kira parasını bile biriktirmekte zorluk çekiyoruz. Sınır kapıları açılırsa hareket artar, sınır kapılarının açılmasını bekliyoruz. İnşallah en yakın zamanda açılır. İç turizm de canlanırsa bizim işimiz olur. Biz en son şehir olduğumuz için bizim işlerimiz turistle yürüyor. Böyle devam eder dayanamayız bıçak kemiğe dayandı, son demlerimizi yaşıyoruz” diye ifade etti.
Kazandıkları ciro ile dükkan masraflarını dahi karşılamakta güçlük çektiklerini ifade eden Esnaf Hamdi Taş “20 seneden beri esnaflık yapıyorum böyle bir dönem yaşamadık bu güne kadar. Şuanda her şekilde içeriden yiyoruz. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Dükkanlar devredilmeye başlandı çarşıda. Bizde devredeceğiz. Alıcı varsa gelsinler hemen devredelim dükkanlarımızı. Dayanacak gücümüz kalmadı. Geçen sene aralık ayında işlerimiz zaten duruyordu, pandemi dolayısı ile iyice durdu. Şuan ki ciro ile masraflarımız dahi çıkmıyor” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MERİÇ NEHRİ’NE DÜŞTÜ, SON ANDA KURTARILDI
MERİÇ NEHRİ’NE DÜŞTÜ, SON ANDA KURTARILDI
İBA,
İBA, "KONGRELER İLE BAĞLANTILI BİR TANE BİLE VAKA YOK"