ESNAFTAN 2018 YORUMU

ESNAFTAN 2018 YORUMU

ESNAFTAN 2018 YORUMU

ESNAFTAN 2018 YORUMU
18 Aralık 2018 - 05:50

Edirne Esnaflarına 2018 yılı hakkında sorular yönelttik. Edirne Esnafları 2018 yılının durağan geçtiğini 2019 yılı için beklentileri olduğunu vurguladılar. Kimi esnaf 2018’i iyi karşılarken kimileri de tüm umutlarının 2019 yılında gerçekleşeceğini ifade etti.

 

Edirne Esnaflarına 2018 yılına dair genel değerlendirmelerini sorduk. Farklı işletmelere sektörlerindeki beklentileri, diğer yıllara oranla yaşadıkları olumlu veya olumsuz durumları sorduk. Edirne Esnafının sorularımıza verdiği ortak yanıt ise 2019 yılında ekonomik istikrarın sağlanmasıydı. Kuyumcusundan Perdecisine, Büfecisinden Gelinlikçisine kadar pek çok farklı sektöre 2019 yılından beklentilerini de sorduk. Bazı esnaflar 2018 yılının bazı sektörler için tavan yapacak rakamlara ulaştırdığını bazıları da olumsuzluklar içinde yaşadıklarını vurguladı.

 

KERİMLER; “EDİRNE İÇİN İYİ AMA”

Edirne’de Perdecilik sektörünün tanınmış isimlerinden Kerimler Perdeciliğin işletme sahibi Hakan Kerimler, 2018 yılının ekonomik dengesizlik nedeniyle yerli halkın alım gücünün düştüğünü daha çok Yunan ve Bulgar turistlerin hareketlik sağladığını belirtti. Kerimler döviz hareketliliğinin Edirne esnafına fayda sağladığını ancak diğer illerde bu durumun olumsuz yönde yaşandığını belirterek; “2018 yılı Türkiye’nin ekonomik çalkantılarına rağmen Edirne için iyi geçti. Türkiye geneline bakarak Edirneli esnaflar yaşanan bu olumsuzluğu daha az hissetti diyebiliriz. Özellikle Euro ve Leva’nı Türk Lirası karşısında kazandığı değer nedeniyle Bulgar ve Yunan turistler bu durumu değerlendirdi. Ancak yerli halkın alım gücünde tabii ki düşüş oldu. Gözle görülür bir azalma var. 2019 yılında özellikle ekonomimizdeki bu çalkantılar son bulmasını umut ediyoruz. Çünkü hangi sektörde olursanız olun birbirinize görünmeyen bir ağ ile bağlısınız. İş oldukça kazanç artar, kazanç arttıkça istihdam artar, istihdam arttıkça bu kazanç paylaşılır. Umutluyuz. Hep söyleriz önümüzdeki yıllardan umutluyuz diye ancak 2018 yılı gerçekten Türk Esnafı için zor geçti. Yerli halkımızın da gönül rahatlığıyla alışveriş yapması için alım gücü olması gerek. Bugünlerde asgari ücret görüşmeleri var. Belki hem işveren için hem de çalışan insanlarımız için beklenilenler olur. Sadece Edirne esnafı değil, diğer illerdeki esnaflarımız da eski günlerine geri döner” dedi.

 

KALKAN; “2018 YILI BİZE DİĞER YILLARI ARATTI”

Edirne Kuyumcular Derneği Başkanı ve Padişah Kuyumculuğun işletmecisi İsmail Kalkan, 2018 yılına dair sorularımızı yanıtladı. Kalkan Kuyumculuk sektörünün 2018 yılında olumsuz bir çizgide ilerlediğini belirterek; “2018 yılı biraz fırtınalı geçti. Fiyatlarda yaşadığımız şoklar aniden fiyat artışları sektörü sendeletti ve vatandaşı da şaşırttı. Altınını bozduracak olan fiyatlar çıkar diye bekledi, alacak olan düşecek mi diye bekledi. Kuyumculuk işinde en yoğun olan aylar Temmuz-Ağustos aylarıdır. Düğün veya nişan yapacak olanlar genelde bu ayları seçtiği için daha sektörün en umutlu olduğu günlerdir. Fiyat artışlarının da bu aylara denk gelmesi işleri bıçak gibi kesti. 2018 yılı bize diğer yılları arattı. Randımanlı bir şekilde çalışamadık. İki ayağımız bir pabuca girdi. Bu nedenle 2018 yılının çok iyi geçtiğini söyleyemeyiz. Ancak Allah ülkemize zeval vermesin, ülkemiz huzurlu ve güvenceli olsun. 2019 yılında paradan daha çok istikrarlı bir gidişat istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

ADALI: “2018 YILI İYİ GEÇTİ”

Melek Çeyiz ve Gelinlik işletme sahibi Melek Adalı, 2018 yılının sektörlerinde iyi geçtiğini 2019 yılında aynı tempoda ilerleyeceğini umut ettiklerini belirtti. Adalı’nın 2019 yılı için; “2018 yılında Türkiye genelinde esnafların durumu bozuk ancak bunu hangi Edirne esnafına sorarsanız sorun, durumu iyi olan illerden biri de Edirne. 2018 yılı bizim sektörde güzel geçti. 2018 yılını en azından borcumuz olmadan tamamladık. Ancak bugünlerde bir durağanlık var ama bu durağanlık ocak ayı itibariyle son bulacaktır. Bu durgunluk korkutmamalı. 30 yıldan bu yana Aralık ayları hemen hemen aynı. Bulgar ve Yunan turistlerin Edirne’ye ilgisi gözle görülür bir şekilde arttı. Ancak biz sadece kendimiz kazanalım demiyoruz. Diğer Edirne esnafları da sadece ben kazanayım mantığında değil. Bu nedenle ben, esnaflarımıza çalışan kardeşlerimizden morallerini bozmasın. ‘Bugün kimse gelmiyor, bugün zayıf geçti’ düşüncesine kapılmasınlar. İşler elbet durulacaktır veya artacaktır da. Çalışmayı elden bırakmamak ve karamsar olmamak gerek. Bizler esnaf olarak ilk olarak Edirne’yi temsil ediyoruz sonra kendimizi temsil ediyoruz. Müşteriyi de parasını da küçük görmemek gerek. Tatlı dilde konuşmanın ve güler yüzün hangi olumsuzlukta olursa olsun durumu değiştireceğini ifade etmek istiyorum. 2019 yılından umutluyum. Bizim sektörümüz için 2019 yılının güzel geçeceğini düşünüyorum. Umarız ki 2019 yılı diğer esnaflar için de güzel ve olumlu geçer” ifadelerini kullandı.

 

KUDAY; “EDİRNE YILLARDIR YAPAMADIĞI CİROYU 2018’DE YAPTI”

Edirne’nin Saraçlar Caddesinde bulunan Le Petit işletmecisi Ali Tamer Kuday, 2018 yılının temposu yüksek bir yıl olduğunu ve yıllardır elde edilemeyen rakamların 2018 yılında gerçekleştiğini söyledi. Kuday 2018 yılı için; “2018 yılı, ne 2017’ye, ne 2016’ya ne de diğer yıllara benzedi. 2018 diğer yıllara oranla çok daha hızlı geçti. Edirne, Türkiye’nin çıkmaz kapısı. Edirne yıllardır bunun cezasını çekiyordu. Son yıllarda Edirne’ye olan ilgi arttı. 2018 yılında Edirne hem yurtiçi turistlerin hem de yurtdışından gelen turistlerin ilgisini katladı ve zirve yaptı. Türk Lirasının da yabancı para birimleri karşısında değerinin erimesi, komşu ülke vatandaşları için adeta bir fırtsa döndü. Bulgar ve Yunan vatandaşlar özellikle başta Edirne olmak üzere, Tekirdağ, Kırklareli ve İstanbul’a kadar alışveriş yapmak için adeta akın etti. Yabancı turistler için Edirne’nin pozisyonu albenisi daha çok olan bir yer. Durumda böyle olunca Edirne 2018 yılında yıllardır yapamadığı ciroları 2018 yılında yaptı. Umarız 2019 yılı da hem vatandaşlarımız için ve hem de esnafımız için güzel bir yıl olur” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SAĞLIKÇILARA “YENİ DOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ”
SAĞLIKÇILARA “YENİ DOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ”
BAŞKAN ÜNER’DEN, VALİ CANALP’E TEŞEKKÜR PLAKETİ
BAŞKAN ÜNER’DEN, VALİ CANALP’E TEŞEKKÜR PLAKETİ