Reklamı Geç
EV SAHİPLERİ BEYANNAME VERECEK

EV SAHİPLERİ BEYANNAME VERECEK

EV SAHİPLERİ BEYANNAME VERECEK

EV SAHİPLERİ BEYANNAME VERECEK
08 Şubat 2019 - 04:22

Kira Geliri olanlar her yıl Mart ayında bir önceki sene elde ettikleri kira gelirleri için kira geliri beyanı vermek zorundalar. Beyan her yıl 1 Mart'ta başlayıp 25 Mart tarihine kadar devam edecek.

Edirne Emlakçılar Derneği Başkanı Serhat Çeker, Ev sahibi olan ve kira geliri elde edenler kira geliri verme zorundalar. Ödemeler ise Mart ve Temmuz ayının sonu olmak üzere iki eşit taksit halinde yapılabileceğini söyledi.

2020 YILININDA DA BEYAN VERECEKLER

2019 Kira Geliri istisna oranı 5.400 lira olarak belirlendiğini söyleyen Serhat Çeker, “Gelir Vergisi Kanunu'nun 21. maddesinin birinci fıkrasında yer alan mesken kira gelirleri için uygulanan istisna veya muafiyet tutarı 2019 yılı kira gelirleri için 5.400 lira olarak uygulanacak. 2019 yılında yani bu yıl elde edilecek kira gelirleri için önümüzdeki yıl yani 2020 yılında kira geliri beyanı verilecek. Bu yıl 5.400 lira ve üzeri kira gelirleri elde edecekler önümüzdeki yıl beyanlarını verecekler ve bu istisna oranını kullanacaklar “dedi.

İSTİSNA ORANI DÜŞÜRÜLEREK HESAP YAPACAKLAR

İstisna oranının üzerinde kira geliri elde edenler bu yıl 2019'un Mart ayında kira geliri beyanı vereceklerini ifade eden Çeker, “2018 yılında elde edilen kira geliri istisna oranının üzerinde ise öncelikle istisna oranı düşülerek hesap yapılacak. İstisna oranı sadece bir mesken için uygulanabiliyor. İki ve üzeri konuttan kira geliri olanlar sadece bir defa istisna oranını düşebiliyorlar “dedi.

EŞİT TAKSİTLERLE ÖDEME İMKANI VAR

“Bu yıl 1-25 Mart tarihlerinde kira geliri olanların verecekleri kira geliri beyanına göre çıkacak gelir vergisi iki eşit taksite 31 Mart ve 30 Temmuz aylarında ödenebiliyor. Kira geliri beyanı internet üzerinden Gelir İdaresinin hazırladığı "Hazır Beyan Sistemi" ne giriş yapılarak 7/24 verilebiliyor. Yurt dışında yaşayan ancak Türkiye'de konuttan kira geliri elde edenlerinde kira geliri beyanı vermeleri gerektiğini” ifada etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
VALİ CANALP, BALKAN ÜLKELERİNDEKİ ÇOCUKLARI AĞIRLADI
VALİ CANALP, BALKAN ÜLKELERİNDEKİ ÇOCUKLARI AĞIRLADI
EBEVEYNLER ÇOCUKLARIYLA İP ATLADI, BİRDİRBİR OYNADI
EBEVEYNLER ÇOCUKLARIYLA İP ATLADI, BİRDİRBİR OYNADI
Reklamı Geç