EV- YURT FİAYATLARI TAVAN YAPTI

EV- YURT FİAYATLARI TAVAN YAPTI

EV- YURT FİAYATLARI TAVAN YAPTI

EV- YURT FİAYATLARI TAVAN YAPTI
16 Temmuz 2021 - 09:35

1 Eylül’den sonra açılması beklene Üniversiteler birlikte  Pandemi süresince iş yapamayan yurtlar,boş kalan ev fiyatları da tavan yapınca ,çocuklarımıza destek olmak amacıyla Eylül ayındaki arz ve talebi gören  ev ve yurt rakamları lütfen arttırmamaları konusunda rica ediyorum  Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda,Okulların Eylül ayında açılacağının duyurulmasının ardından, yurt ve ev fiyatlarının da artmasıyla çocukları üniversite okuyan esnaf zor duruma düşecek”dedi.
 
 Ancak ticaretle uğraşan esnafımız, bankadan kredi kullandı, kenardakini de tükettiğinden dışarıda okutacak çocuğu için bayağı zorlanacağını vurgulayan Feda: “İnsanların çekmiş olduğu krediler var 6 ay önce. Bunlar ne kadarda ötelense Temmuz, Ağustos, Eylül gibi ödemeleri başlayacak. Ancak bu insanlar bir buçuk yıldan beri yattığından devletinde öyle güzel bir desteği olmadığından dolayı zor durumda. Şimdi bir emlak sektörü olarak konuya baktığımda okullar 1 Eylül itibariyle üniversitelerin açılacağı konusunda yorum yapıldı. Eğer tam açılma olup Eylül ayında üniversiteler başlarsa ev kiralama olayları hayli bir artacak. Ancak ticaretle uğraşan esnafımız, bankadan kredi kullandı, kenardakini de tükettiğinden dışarıda okutacak çocuğu için bayağı zorlanacak. Bir öğrencinin sabah, öğle, akşam kısıtladığı halde ev kirası, yemesi, içmesi 3 bin liradan aşağı değil. Bunda karı koca memur olan kurtaracak, tek memur olan ayın 15’inde maaşını aldı sıkıntı çekmeyebilir. Ancak ticaretle uğraşan esnafımıza dışarıda okutacak çocuğunda çok büyük zorluklarla karşılaşacak. Evvelden ev tutup, şu anda ev tutmayıp yurtlarda, ya da buna benzer pansiyonlarda yer ayırtmaya kalkacaklar. Ama Edirne’deki pansiyon ve çocukların kalacağı yerler kısıtlı olduğundan evlere yönelecekler. 1+1 olan evlerde tek başına kalan öğrenciler ikişer, üçer kalmaya başlayacaklar.” Dedi.
 
Kolluk kuvvetlerinin tayin döneminin başlamasıyla ev kiralama sayısının artacağı düşünülürken aslında düşüş yaşandığını vurgulayan Feda;“Tayin dönemi olduğundan polis ve asker mensupları gelip ev bakıyorlar. Onlar da bekar olanlar 2 arkadaş 1+1, 2+1 şeklinde ayrı olanlar da 3+1 şeklinde. Öğrenci henüz yok. Elimizde olan anahtarlar hala mevcut konumda ve artmakla devam etmekte. Bundan 3 ay veya 6 ay önce 80-100 anahtar varsa şu an 120-140 anahtara ulaşmaya başladı. Bundan ötürü da yatırımcı 1+1 eve yönelmiyor. 1 buçuk yıldan beri evlerimiz boş. 1 buçuk yıl kira alamamak yatırımcı için çok büyük bir kayıp. Bugün bin lira gibi rakamdan 1+1 evinizi vermiş olsanız 20 aydan beri boş 20 bin TL kayba uğradı demektir. Evler yapıldığı müddetçe, müteahhitlerde bunları yapmaya devam ettiği müddetçe anahtar sayısı günden güne artmakta. “ ifadelerini kullandı.
 
Eylül ayında okulların açılması ve öğrencilerin gelmesi beklenirken Feda, ev sahiplerine seslendi:
“Bu pandemi döneminde bu esnafımıza, çocuklarımıza destek olmak amacıyla Eylül ayındaki arz ve talebi görerek rakamları lütfen arttırmamaları konusunda rica ediyorum. Çünkü zor durumda, herkes birbirine destek vermek zorunda. Onlar da haklı 18 aydan beri dairesi boş olan arkadaşlar var. Bir yatırım amacıyla yerini almış, kiraya verememiş. Ama okullar açıldığında yüksek kiralar isteyebilirler. Ama kendi kayıpları olabilir. Buna dikkat etmelerini istiyorum” ricasında bulundu. Yeşim DRAMALI-Begüm Denkten
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında  İş Birliği anlaşması imzalandı
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri...
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI