FATURA DERDİ HERKESİ GERDİ

FATURA DERDİ HERKESİ GERDİ

FATURA DERDİ HERKESİ GERDİ

FATURA DERDİ HERKESİ GERDİ
29 Nisan 2020 - 12:00
Reklam

Edirne’de elektrik faturalarında kıyasen okuma dönemiyle birlikte sayaç okuma yapılmadan kesin faturalar adeta dudak uçuklattı. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, “Biz ne konuşmuştuk, ne yapacaktık” diyerek tepki gösterdi. CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’da “herkes itiraz için TREPAŞ’a giderse yığılma olacak ve virüsün yayılması için uygun ortam oluşacaktır” dedi. AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Edirne'de elektrik faturalarının 35 ila 54 günlük olarak belirlendiğini bildirerek şu açıklamalarda bulundu. Yaşanan sürece netliği ise TREDAŞ’ın yaptığı açıklama kazandırdı.
Korona virüs salgını nedeniyle elektrik ve doğal gaz sayaçlarının ölçülmemesi kararı ardından faturalar 2018 ve 2019 yıllarının Mart ve Nisan aylarının ortalamasına göre gönderildi. Sayaç okuma yapılmadan kesin faturalar adeta dudak uçuklattı. Nisan faturalarının ciddi oranda arttığını gören aboneler, çileden çıktı. Vatandaşlar sosyal medya hesabından son faturasını paylaşarak Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş (TREPAŞ)’a tepki gösterdi. “Evde kalalım da nasıl ödeyelim bunu?” diyerek sosyal medyadan tepki gösteren birçok kişi paylaşımlarına TREPAŞ’ı da etiketledi.
CHP’DEN TEPKİ
CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı tepki göstererek yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Son bir kaç gündür gelen elektrik faturalarından dolayı haklı olarak herkes isyan etti. Faturayı yollayan kuruluşta sayaçlarınızı okuyup itiraz için TREPAŞ’a gelin diyor. Gördüğüm ve duyduğum tepkilere bakılırsa hemen hemen faturası gelen herkes bu itirazda bulunacak çünkü gelen rakamlar çok fazla. TREPAŞ’a herkes itiraz için gittiğinde inanılmaz derecede kalabalık ve yığılma olacaktır ve bu sıkıntılı günlerde corana virüsünün yayılması için uygun ortam oluşacaktır. Eğer bu ortam gerçekleşir ve virüs buradan yayılır ve çoğalırsa bunun sorumlusu bu kararı alan TREPAŞ, devletin en yukarıdan en alt kademesine kadar sorumlu memurları, bu kararı alan ve savunmaya çalışan iktidar partisinin temsilcisi olacaktır kamuoyuna duyurulur”
BİR TEPKİDE ETSO’DAN
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt’da yaptığı açıklamada tepkisini dile getirdi. Başkan Zıpkınkurt, “TREPAŞ kapalı iş yerlerine fatura kesiyor. Biz ne konuşmuştuk, ne yapacaktık. 40 günden beri iş yeri kapalı fatura gönderiyorsunuz.”dedi.
AK PARTİ’DEN AÇIKLAMA
AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Edirne'de elektrik faturalarının 35 ila 54 günlük olarak belirlendiğini bildirerek şu açıklamalarda bulundu, “ Mevzuat gereği 35 günü aşan elektrik faturaları otomatik olarak vade farksız 2 taksitle tahsil edilmektedir. Ayrıca koronavirüs salgını kapsamında işyerlerini kapatan esnafların büyük oranda TREPAŞ tarafından tespit edilerek elektrik faturası kesilmemiştir. Devletimiz tarafından topyekün verilen mücadele kapsamında hiçbir vatandaşımız mağdur edilmeyecektir. Faturalarının çok yüksek geldiğini düşünen hemşerilerimiz, sayacındaki son endeksi not alarak TREPAŞ’a itirazda bulunabilir ve güncel faturasını alabilirler. Ayrıca süreç bitimi ile kıyaslama yönetimi de sona erecektir. Daha önce olduğu gibi TREPAŞ yetkilileri tarafından vatandaşlarımızın elektrik sayaçları okunacaktır. Dolayısıyla sistemin fazla belirlediği kullanım bedeli bir sonra aydan otomatik olarak düşülmüş olunacaktır."
TREPAŞ NETLİK KAZANDIRDI
TREPAŞ’tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Faturada, sayacın okunamaması nedeniyle geçmiş tüketim ortalamaları dikkate alınarak kıyasen yapılmış olduğu, sayacın okunduğunda ilgili mevzuat çerçevesinde gerçek tüketim miktarları üzerinden düzeltme yapılacağı ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır. Vatandaşlarımızın faturalarına hiç bir şekilde ilave bedel çıkartılması söz konusu değildir. İdari kararlar nedeniyle faaliyetleri geçici süreyle durdurulan iş yerlerine, öğrenci evi, karantina ya da sağlık sebepleri ile boşaltılan evlere kıyasen fatura düzenlenmeyecektir. Sehven fatura düzenlenmesi durumunda yapılacak olan başvurular neticesinde gerekli düzeltmeler ivedilikle yapılacaktır. Sehven kesilen hatalı faturaların iptal işlemlerinin işlem yoğunluğundan dolayı gecikmesi durumunda, iptal işlemi geciken döneme ait gecikme zamları da ana fatura ile beraber iptal edilecektir. Elektrik sayaçları, uzaktan sayaç okuması yapılan sistemler (OSOS) aracılığıyla okuma yapılan tüketiciler (ki bu tüketiciler Sanayi ve Ticarethane yoğunlukludur) bu kapsamda değildir.  Sonuç olarak; Yukarıda açıklandığı gibi Edirne Valiliği tarafından alınan İdari kararla elektrik sayaçlarının endeks okuması durdurulan Edirne İli, Merkez ilçesinde, kıyasen fatura düzenlenecek, bunun dışındaki yerlerde, sahada elektrik sayaçlarının endeks okuması ve faturalama işlemleri rutin olarak yapılmaya devam edecektir.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜ’YE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ
TÜ’YE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ
SAADET PARTİSİ ŞOFÖRLER ODASINI ZİYARET ETTİ
SAADET PARTİSİ ŞOFÖRLER ODASINI ZİYARET ETTİ