GAZİLERİMİZİN GÜNÜ KUTLANDI

GAZİLERİMİZİN GÜNÜ KUTLANDI

GAZİLERİMİZİN GÜNÜ KUTLANDI

GAZİLERİMİZİN GÜNÜ KUTLANDI
20 Eylül 2019 - 04:10

MERT SOYLU
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e TBMM tarafından gazi unvanının verildiği 19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi Edirne’de de düzenlenen törenle kutlandı.
Atatürk Anıtında saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törene Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, 54'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, gaziler, şehit yakınları, kolluk kuvvetleri, kamu kurum kuruluş, sivil toplum ve siyasi parti temsilcileri ile birlikte vatandaşlar katıldı.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Teğmen Ekrem Cemal Koç yaptı. Koç; “Bugün; ülkemizin bağımsızlığı, Türk vatanın bölünmez bütünlüğü, milli birlik ve beraberliğimiz uğruna, canlarını vatan ve millet için seve seve feda etmeyi göze alarak, gazilik onuruna erişen vefakar ve fedakar Türk askerinin, bu mutlu gününü kutlamanın, heyecanı içerisindeyiz. Ülkemizin savunma konusunda sergilediğiniz kahramanlık destanları ile tarihin altın sayfalarına kaybedilen isimleriniz, hiçbir zaman hafızalarımızdan silinmeyecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal, eden gazilerimizi rahmetle, hayata olan gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.”
Teğmen Ekrem Cemal Koç’un konuşmasından sonra Türkiye Muharip Gaziler Derneği Edirne Şube Başkanı Fevzi Demir yaptı. Demir, ”Sergilediğiniz kahramanlık, cesaret ve fedakarlıklarla Türk Milleti’ne her zaman güç ve ilham kaynağı oldunuz. Sizler için yapılan herşey, bu eşsiz hizmetlerinizin ve fedakarlıklarınızın bir karşılığı veya bedeli olamaz. Asil milletimizin esareti kabul etmeden ve bağımsızlığından taviz vermeden yaşamasının temelinde, sizin bu kutsal vatana olan aşkınız, kahramanlığınız ve cesaretiniz yer almaktadır.”
Törenin ardından şehitler ve vefat etmiş gaziler için Lari Camisi'nde Mevlit-i Şerif okundu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EBEVEYNLERE
EBEVEYNLERE "TABLET VE TELEFON" UYARISI
SUİÇMEZ YİNE TEK ADAY
SUİÇMEZ YİNE TEK ADAY