GELEN ZAMLARLA “ÇAYLAR BENDEN’ SÖZÜ TARİH...

GELEN ZAMLARLA “ÇAYLAR BENDEN’ SÖZÜ TARİH OLDU

GELEN ZAMLARLA “ÇAYLAR BENDEN’ SÖZÜ TARİH OLDU

GELEN ZAMLARLA “ÇAYLAR BENDEN’ SÖZÜ TARİH OLDU
18 Mayıs 2022 - 09:44

Edirne Kahveciler ve Gazinocular Esnaf Odası Başkanı Hakan Gönay, çay ve şekere yapılan zamlarla birlikte birçok işverenin personel çıkarmak zorunda kaldığını belirterek, “‘Çaylar benden’ denirdi artık bu söz tarih oldu.”açıklamasında bulundu.
Çayın yanına konulan şekerin tanesinin 50 kuruşa tekabül ettiğini söyleyen Başkan Gönay, müşterinin 2 şeker istemesi halinde sadece şekerin maliyetinin 1 liraya tekabül ettiğini ifade etti. Çayı şu an 2 TL’ye sattıklarına değinen Gönay, diğer maliyetleri göz önüne aldıklarında içinden çıkamaz hale geldiklerini söyledi.
Başkan Gönay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Esnafımız pandemi döneminden zayıf bir şekilde çıktı. O dönemi atlattığımızı düşünürken fiyat enflasyonu çıktı karşımıza. İstikrarsızlık başladı, esnafımıza verdiğimiz tarifeyi gelen fiyat farklarını tarifeye yansıtamama durumumuz çıktı. Çünkü esnafta toplu bir fiyat tarifesine geçiş olayı oluşmuyor. Şimdi herkes kendi yerim var diyor uygulamada zorluklar yaşıyoruz esnafımızın müşterisi genelde emekli kesim 30 yaş üzeri geliri sabit olan kesim, bunlarında zaten zar zor geçinen kesim olduğu için fiyat artışları çok fazla piyasaya göre yansıtamadık.
Yani fiyat uygulamalarını yapamadık bu son dönemde gelen yüzde 40 gibi 45 gibi bugün itibariyle yansıyan çay fiyatlarına yansıyan zamlar 50 lira olan çay şuan 70 lira oldu. Çay toptancısıyla görüştüm aybaşında 85 lira olacağını söyledi, yani bu da yüzde 90 gibi bir zam a tekâmül eder. Zor durumda olan esnafımız daha da zor bir yaşam içine girmeye başladı. Çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kaldı kendi işinin başına geçti. Bir nevi kendi iş yerinde işçi oldu esnaflar. Aynı şekilde şekere de yüzde 15-20 zam geldi geçen yıl 33 liraya aldığımız sargılı 5 kiloluk şeker şuan da 200 lira bunun neresini uygulayacaksın hangi fiyat farkıyla bunu gidereceksin, nasıl yapacaksın, iş çığırından çıktı. Yani gazlı içecekler öyle enerji, doğal gaz, esnaf ne yapacağını şaşırdı şuan da esnaf güvensiz pozisyonda günü kurtarmak için uğraşıyor, Fiyat artışlarına sıcak bakmıyor şuan da bulunduğumuz ortamı koruyalım evimize bir parça ekmek götürelim anlayışında.
Şuan da fiyat geçişleri çok zor olacak bunu denedik uygulama da zorluk çekiyoruz. 3 kademeli fiyat oluştu dar gelirli bölgelerde 2 lira, biraz daha işlek olan yerlerde 2,5, merkezi yerlerde 3 lira yani böyle bir şey ben 4 yıldır başkanım böyle bir şeyle ilk defa karşılaşıyorum. Uygulamada çok büyük zorluklar var bu da esnafın cebinin boş olmasından kaynaklı, esnaf diyor ki ben evime ekmek götüreyim bugünü kurtarayım yeterli diyor. Mesele gerçekten el atılması gereken bir mesele üstelik Edirne turizm bakımından yoğun olan esnafı hareketli bir il fakat bu hizmet sektörüne yansımıyor. Çünkü bizim müşterimiz mahalle müşterisi sabit müşteri. Cebinde ki para artmıyor Edirne’de ticaret olmuş o sabit geliri etkileyemediği için harcama limitleri de onun için düşük kalıyor.
Bize talep gelmez, şuan da güncellediğimiz 3 lira diye güncelledik şuan da uygulayan 10 nokta Edirne’de. Yani 400 tane mekânın içinde 10 tane mekân o da çok işlek yerlerde kiraları yüksek olan yeni yerleşimde, merkezde yani çok az nokta da 3 lira var. 2,5 lirayı zorladık bayramdan önce 2,5 lirayı geçmekte bin evlerde, kıyıkta Muaffak oldu. Diğer bölgelerde uygulayamıyoruz çünkü karşımızdaki müşterimiz sabit gelirli onların gelirleri artmadı ki nasıl uygulayacaksın adam zaten içtiği çayın parasını zor veriyor. Şimdi bu tür şeyleri ben 34 senedir işin içindeyim bu tür dönemde 96 yılında devalüasyon döneminde bile bu kadar zor şartları yaşamadık. Şuan gerçekten çok zor durumdayız sadece iş yerlerimizde hiç olduk.
Kurukahveye de geldi zam neskafeye de geldi bütün gruplara ayran, soda, meşrubat gruplarına yani şimdi fiyat değiştirmekten müşterinin de kafası karışıyor. Şuanda ki sodanın fiyatı 58 lira oldu. 2400 liraya tekabül ediyor biz 3 liraya veriyoruz. Bunun dışında gazı açık olan var, kırık olarak gelen var esnaf hiç mi kazanmasın nasıl uygulama yapacaksın.  Kahve şuan da 10 lira 7 liraydı. Fakat 10 lira uygulaması çoğu yerde yok zaten sembolik olarak kaldı. Mesela bizim mekân da ayda en fazla 20 tane kahve satılır yani günde 1 tane satılmıyor ki o iş lüks oldu.
“Çaylar benden” denirdi artık şuan o tarih oldu. Mecburen hesabını yapmak zorunda ki bu daha kolay günler Temmuz ayından sonra daha yüksek zamlarla karşılaşabiliriz. Bu yüzde 200 lira varan zamları fiyat arttırmadan karşılamamız mümkün değil sonuna kadar direneceğiz. Esnaf olarak hizmetimizden taviz vermeyeceğiz. Bazı esnaf kardeşlerimiz sargılı şekerden normal açık şekerlere geçmeye başladı. Çünkü maliyetler gerçekten çok yüksek yani 1 yıl önce 33 liraya aldığımız şeker bugün 200 lira olabilir mi neyin kıyaslamasını yapacağız.”HABER: YEŞİM DRAMALI
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661 YILDIR YANIYOR
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661...
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ