GELİR TESTİNE GİRENLERİN,GSS BORÇLARI...

GELİR TESTİNE GİRENLERİN,GSS BORÇLARI SİLİNEBİLİR

GELİR TESTİNE GİRENLERİN,GSS BORÇLARI SİLİNEBİLİR

GELİR TESTİNE GİRENLERİN,GSS BORÇLARI SİLİNEBİLİR
15 Mart 2021 - 00:08

 Genel sağlık sigortasına yönelik açıklamalarda bulunan Edirne Sosyal Güvenlik İl Müdürü Süleyman Lale,  Genel sağlık sigortası (GSS) borcunu ödeyemeyecek durumda olan vatandaşların 31 Mart 2021 tarihine kadar gelir testi yaptırmaları halinde borçlarının silinebileceğini ifade etti.
Konuyla ilgili açıklama yapan İl Müdürü Süleyman Lale;“Bilindiği üzere, genel sağlık sigortası (GSS) prim borçları için 7256 sayılı yapılandırma kanunuyla ödeme kolaylığı getirilmişti. 7256 sayılı yapılandırma kanunu kapsamına giren GSS prim borçları için başvuru şartı bulunmuyor. GSS prim borcu bulunanların, 30 Nisan 2021 tarihine kadar prim borçlarının anaparasını ödemeleri halinde gecikme cezası ve gecikme zammının tamamı siliniyor. Ödemeler E-Devlet üzerinden de gerçekleştirilebiliyor ”diye kaydetti.
Ödeme gücü olmayanların gelir testi yaptırmak suretiyle hiç ödeme yapmadan GSS prim borçlarının silinebileceğinin altını çizen Lale; “Gelir testinin 31 Mart’a kadar yapılması gerekiyor. Gelir testi sonucu hane içinde kişi başına gelir, asgari ücretin 3’te 1’inden az çıkanların GSS prim borçları siliniyor” dedi.
 GSS borcunu ödeyemeyecek durumda olanların 31 Mart’a kadar gelir testlerini yaptırmaları ve bu fırsatı kaçırmamaları gerektiğini önemle belirten Lale; “Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle yapılan düzenlemeye göre, GSS prim borcu olan vatandaşlarımızın 2021 yılı sonuna kadar devlete ait hastaneler ile devlet üniversitelerine ait hastanelerden sağlık hizmeti alabileceklerini de” ifade etti.
               
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”