GELİYOR GELMEKTE OLAN, GİDİYOR GİTMEKTE OLAN

GELİYOR GELMEKTE OLAN, GİDİYOR GİTMEKTE OLAN

GELİYOR GELMEKTE OLAN, GİDİYOR GİTMEKTE OLAN

GELİYOR GELMEKTE OLAN, GİDİYOR GİTMEKTE OLAN
11 Haziran 2022 - 11:01

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın katılımıyla Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvar’ında gerçekleştirilen kadın buluşmasında, ekonomi vurgusu yapıldı. Ekonomiyi en iyi kadınların bildiği belirtilerek, en geç 1 sene sonra kadınların CHP’yi iktidara getireceği vurgulandı. Kadınlar hep bir ağızdan, “geliyor gelmekte olan, gidiyor gitmekte olan” diye bağırdı.
CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Edirne’ye geldi.  Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvar’ında gerçekleştirilen kadın buluşmasında konuşan Nazlıaka, CHP’nin iktidara geldiğinde kadınların her alanda görüleceğini söyledi. Nazlıaka, “Karma eğitimden asla vazgeçmeyeceğiz. İlkokul çağından itibaren kadın erkek eşitliği konusunda çocuklarımıza eğitimler vereceğiz. İçinde bulunduğumuz dönem derin yoksullukla mücadele etmek zorunda olduğumuz dönem. Bu yoksullukla baş edebilmek için aile destekleri sigortasını uygulayacağız. Ailelerin ücret ödemeden çocuklarının eğitim görebileceği her imkanı sunacağız. Yurt sorununu bir yıl içerisinde çözeceğiz. Aile Destekleri Sigortası ile kamuda istihdamda, o ailedeki çocuklara öncelik tanıyacağız. 
'YOKSULSUN SEN, YOKSUL KAL' DEMEYECEĞİZ
Yani aile yoksul; fakat genç var iş arıyor, çocuk işe giremiyor. 'Yoksulsun sen, yoksul kal' demeyeceğiz. Ailelerin yoksulluk çemberini kırabilmesi için ve gelir düzeyinin yükselebilmesi için onları hayata katacağız ve istihdam edeceğiz. Başka ne yapacağız? Aile Destekleri Sigortası kapsamındaki aileler için çocukların eğitimine anaokulundan üniversite mezuniyetine kadar herhangi bir para ödememesini sağlayacağız.Hem yurtları hayata geçireceğiz, hem kreşler ve bahsettiğim birtakım imkanlar sunarak ailenin refahını yükselteceğiz. Hedefimiz şu olacak: Hani AKP yoksulluğu yönetmek istiyor ya; biz yoksulluğu yok etmek istiyoruz, yok etmek için uğraşacağız. Bugün Türkiye'de yoksulluk miras kalıyor. Yani bir çocuk yoksul bir ailede dünyaya geldiyse daha sonrasında o yoksulluk çemberini kırması çok ama çok zor oluyor. İşte biz bu imkanı vereceğiz, o ailelere elimizi uzatacağız.”dedi.
ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİNDE İLK ETKİNLİK
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’da konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Ekonomiyi en iyi kadınlar bilir. Çünkü onların yönetmek zorunda oldukları evlerinin ekonomisi var. Mutfak var, çarşı var, Pazar var o yüzen ekonomiyi en iyi bilen kadınlarımızdır. Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarının binasını bitirmek için uzun süredir çalışıyoruz. Bu şartlarda yeni bir bina yapabilmek yeni bir yer açabilmek gerçekten çok zordu.  Sevgili Çiğdem Gegeoğlu bana Aylin Nazlıaka’nın Edirne’ye geleceğini söyleyince, Cumhuriyetin kurucusu Cumhuriyet Halk Partisinin kurucusu CHP’nin Kadın Kolları Genel Başkanı gelecekse o tüm kadınlarımız gibi Cumhuriyetin bir kadınıdır, Atatürk’ün kızıdır o yüzden bu etkinliği Atatürk Kültür Merkezinde yapmak lazım dedim.
BURADA YETİŞTİRECEĞİMİZ ÇOCUKLAR SAYGISIZLIK YAPMAYAN BİREYLER OLACAK
Ama Cumhuriyetin kadınlarına Atatürk’ün kızlarına Atatürk Kültür Merkezi yakışır dedik o yüzden ilk etkinliğimizi burada yaptık. Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarında sizin gibi gencecik Cumhuriyet filizleri yetişecek. Onları Ulu Önder Atatürk’ün ‘Ben akıl ve bilimden başka manevi miras bırakmıyorum’ sözüne rehber olarak yetiştireceğiz. Burada yetiştireceğimiz çocuklar Cumhuriyetin kurucularını ve kurucu değerlerine saygısızlık yapmayan bireyler olacak.  Cumhuriyeti korumak Cumhuriyet değerleri ile en çok öne çıkmış olan siz kadınlarımıza yakışır. Ve mutlaka bu görev en başta Atatürk’ün kızları olarak sizin göreviniz. Edirne’de ki kadınlarımız bu konuda çok hassaslar. Medeni hakları veren miras hukukuna onu koyan Atatürk’ün evlatlarısınız siz. Cumhuriyeti ilelebet payidar kılmak en başta kadınlarımızın görevi buna inanıyorum ben.
ÇOK ZOR ŞARTLARDAN GEÇİYORUZ AMA KİMSE YILGINLIĞA DÜŞMESİN
Tıpkı Mustafa Kemal’in izinden giden tüm neferler gibi, askerleri gibi. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerini yaşatmak ve cumhuriyeti sonsuza kadar payidar kılmak hepimizin görevi. Bunu başaracağız kimse gözünü korkutmasın. Kimse yılgınlığa düşmesin. Çok zor şartlardan geçiyoruz. Ama şunu unutmayın içinde bulunduğumuz şartlar Kurtuluş Savaşındaki şartlardan daha kötü değil. Atatürk ve silah arkadaşları bu ülkeyi emperyalistlerden öyle şartlarda kurtardılar ki, bizim bugün yaşadıklarımız onların yanında gerçekten çok zor değil. Kadınlarımız sizler var olduğunuz sürece, sizler bu meydanları bu salonları doldurduğunuz sürece sizler hak hukuk diye hançeriniz yırtılana kadar bağırmayı sürdürdüğünüz sürece bu ülkeye gelecek o gelmekte olan. Buna inanıyorum.”
EDİRNE’DE GÜZEL ÇALIŞMALAR YAPILMAKTADIR
CHP Kadın Kolları MYK üyesi CHP Edirne İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu’da konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Edirne 93 yıl Osmanlı ya başkentlik yapmış tarihi,  doğası, coğrafi konumuyla özel bir şehir ama tüm bunların yanında insanlarıyla ve hayata bakışlarıyla daha da özel ve farklı bir şehir. Kadını, erkeği, genci ve yaşlısıyla laik Türkiye Cumhuriyetine ve sarı saçlı mavi gözlü yüreği dev adama sevdası hiç azalmayan aksine bağlılığı her geçen gün daha da artan bir şehir. Bu özel şehirde son yıllarda kadınlarımız kız kardeşlerimiz için  hem siyasi açıdan hem de sosyal ve ekonomik hayata dahil olmaları açısından güzel çalışmalar yapılmaktadır.
GÜZEL İŞLERE İMZA ATILMAKTADIR
Son yapılan yerel seçimlerde Türkiye de ilk defa Belediye Meclisi ve il genel meclisi listelerinde kadınlarımız ilk sıraya yazılmış ve karar mekanizmalarında yer almışlardır. Edirne Belediyesi tarafından açılan kadın merkezlerimiz, meslek kurslarımız ve kreşimizle de sosyal hayata dahil olma noktasında güzel işlere imza atılmaktadır.  Yeter mi elbette ki yetmez. Ne zaman ki eşit temsil parlamentoda, bürokraside, iş hayatında ve sosyal hayatta gerçekleşecek;  işte o zaman ulu önderimizin hayalini kurduğu laik refah ve üreten Türkiye cumhuriyeti gerçekleşmiş olacaktır.
BAŞ TACI ETMEMİZ GEREKEN İNSANLARI KORUMAK İÇİN KANUN ÇIKARMAK ZORUNDA KALDIK
Edirne Barosu Başkanı Tacettin Sivrikaya’da konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Edirne Barosu 550 avukatıyla birlikte tüm kadınların, mağdurların, çocukların hizmetinde olacak. Kadın kolları, kadın örgütleri 6284 sayılı kanundaki kadınlarımızın çocuk koruma kanundaki çocuklarımızın haklarını öğrensinler. Biz çok iddialı değiliz. Biz Edirne barosunda meslek içi eğitimler yaparak meslektaşlarımıza bu kanunun uygulamasını öğreteceğiz. Maalesef hakimler, savcılar onlar da bu kanun farkında değiller.  Bu tedbirlerinin farkında değiller.  İnanın birçok ölümün, birçok ağır yaralanmanın önüne bu kanun sayesinde geçebiliriz. İnşallah el birliği ile bu kanun uygulanmasını sağlar, birçok kadına karşı şiddeti, şiddet olmadan önce önleriz. Birçok mağduriyeti gideririz.  Ancak bir şeyden de üzüntümü dile getirmeden geçemeyeceğim. Belediye başkanım konuşmasında öyle güzel şeylerden bahsetti ki bu ülke kadına ilk seçme ve seçilme hakkını veren bir ülke. Medeni kanunu kabul etmiş bir ülke, biz nasıl bu hale geldik de birazdan bu protokolü imzalayacağız. Baş tacı etmemiz gereken insanları korumak için kanun çıkarmak zorunda kaldık. Onu uygulamak için protokoller yapıyoruz. İnşallah bundan sonra hiçbir dönemde kadına ve çocuklara karşı şiddet uygulanmaz.
İKTİDAR KADINLARLA GELECEK
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’da konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “İktidar kadınlarla gelecek. Evin gerçek idarecileri kadınlar. Eşinin cebinde ne kadar parası olduğunu ve nereye borcu olduğunu bilir. Çocuğunun sabah kahvaltı edip edemediğini bilir. Kadınlar evi çekip çevirmekle kalmaz demokrasimizin de şu an gerçek koruyucularıdır. Ülkenin nereye gittiğini gören kadınlar en geç 1 sene sonra bize iktidarı getireceksiniz. Cumhuriyetin kurucu ayarlarına el ele vererek ülkeyi dibinden çıkartarak o çağdaş medeniyet düzeyine sizlerle birlikte ulaşacağız.”
TÜRKİYE’DE BİR İLKE İMZA ATTIK
CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Büyük projeler tek tek bitmeye başlıyor. Altyapının birçok yerde bittiğini gördük. Bugün de bu projenin bittiğini görmek gerçekten çok güzel. Yerel seçimlerde Türkiye’de bir ilke imza attık Edirne olarak. Belediye Meclisinin ilk sırası kadınlardan oluştu. İl Genel Meclisinin ilk sırası kadın adayımız Çiğdem Gegeoğlu’ndan oluştu. Uzunköprü Belediye Başkanımız da Özlem Becan’dı. Böylece Türkiye’de bir ilke imza attık.”
PROTOKOL İMZALANDI
Konuşmaların ardından CHP'nin kadına yönelik şiddetle mücadele amacıyla hayata geçirdiği "Yaşam Hak Projesi" kapsamında Edirne Barosu ile iş birliği protokolü imzalandı.HABER: İPEK HATİPOĞULLARI
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661 YILDIR YANIYOR
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661...
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ