GENÇ İŞSİZLİKTE REKOR

GENÇ İŞSİZLİKTE REKOR

GENÇ İŞSİZLİKTE REKOR

GENÇ İŞSİZLİKTE REKOR
18 Haziran 2019 - 07:12
Reklam

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in, açıkladığı veriler genç nüfustaki işsizliğin geldiği noktayı gözler önüne seriyor. 15-24 yaş arası nüfustaki işsizlik olanı yüzde 25,2’ye yükselirken, istihdama katılım oranı ise yüzde 45,4’e geriledi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı ise 7,5 puanlık artış ile yüzde 25,2’ye yükseldi.
Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Neredeyse 4 aydır yerel seçimler ve İstanbul seçimlerine odaklandık. Ekonomi, işsizlik, genç işsizlik, yatırım, ihracat, et ithal etme, terör bunlar konuşulmuyor ama hep İstanbul seçimleri konuşulduğunu ve gençlerin işsizliğine bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.
ÜRETİME DÖNÜK BİR ŞEY YAPILMIYOR
 İşsiz olanlar ağırlıklı olarak Üniversite bitirmiş olanlar olduğunu söyleyen Orhan Çakırlar,”  İşsizlik oranları uzun zamandan beri böyle. Gençler okumasına rağmen istihdama dönük çalışma yapılmıyor. 15 – 20 seneden bu yana Edirne’ye kaç tane fabrika açıldı. Genç nüfus artıyor. Gençleri mezun oldukları bölümlerden işe sokacakları alanlar lazım. Üretime dönül bir şey yapılmıyorsa ve sadece tüketime dönük işler yapılıyorsa bunun olacağı budur” dedi.
NEREYE KADAR PARA ALACAKLAR
Türkiye’de her geçen gün artmakta olan genç işsizlere anne babaları nereye kadar bakacağını belirten Çakırlar,”Dolayısıyla Beka dedikleri sıkıntı burada. Bunların arasında ruhsal bunalımlar artar, intiharlar artar, kötü yollara gidişler artar. Yaşanan kötü olayları her gün televizyonlarda görüyoruz. İktidarın işsizliğin sorunlarına bakması lazım. Neredeyse 4 aydır yerel seçimler ve İstanbul seçimlerine odaklandık. Ekonomi, işsizlik, genç işsizlik, yatırım, ihracat, et ithal etme, terör bunlar konuşulmuyor ama hep İstanbul seçimleri konuşuluyor” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...