GEREKSİZ YERE MEŞGUL ETMEYİN

GEREKSİZ YERE MEŞGUL ETMEYİN

GEREKSİZ YERE MEŞGUL ETMEYİN

GEREKSİZ YERE MEŞGUL ETMEYİN
07 Şubat 2019 - 05:29
Reklam

Türkiye’de acil servislere yapılan başvurular her geçen yıl daha da artıyor. Durumu acil olmayan hastalar da poliklinikler yerine acil servislere başvurunca, acil servislerin öncelikli olarak kabul ettiği hastaların yeterli hizmet alamamasına neden oluyor.

Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, Acil servisleri çok vahim önemli hastalıklar olmadığı sürece meşgul edilememesi gerektiğini söyledi.

MESAİ SAATLERİ İÇİN GİDİN

Acil servislerine acil olmayan hastaların başvurularının artması gerçekten de Acil olan hastaların bakımını zorlaştırdığını belirten Ali Cengiz Kalkan, “Biz kendi insanlarımıza bilinçsizliğimiz yüzünden maalesef zarar vermekteyiz. Bizim birinci basamak dediğimiz Aile Sağlığı Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi ve Aile Hekimlerine müracaat edilmesi gerekiyor. Hasta ağırsa Acil Servis Hastanelerine başvurmaları gerekir.

ACİL SERVİS KULLANIMI KONUSUNDA BİLİNÇLİ DEĞİLİZ

Çünkü başkasının Acil hayat hakkından çalındığını düşünüyorum. Bir süre sonra Acil servislerde işlerinin daha hızlı ilerlediğini düşünene vatandaşlarımız, normal gündüz mesai saatlerinde polikliniklerden alacakları hizmetleri Acillerden almaya çalışıyorlar. Elbette acil vakalarda 7/24 her türlü hizmeti vermek bizim için bir vazifedir. Ancak hepimizin bilinçlenmesi gerekiyor. Kendimiz için istediğimizi başkaları içinde istememiz ve düşünmemiz gerekiyor. Bir Acil hasta için hayatından saniyelerin çalınması içimizde ürperti yaşamalı ve bizi bu tetiklemelidir.

ACİL İŞİNİZİ HIZLI HALLETME YERİ DEĞİL

Acil kavramını bencilce değil insanlık adına kabul edip uygulamalıyız, fertten başlayıp ülkeye işlenmeli bu çağrı. Bu sağlık hizmetini tüm sağlık çalışanlarının yüzde onundan daha az kadroyla gerçekleştirmekteyiz. Hasta da bizim vatandaşımız sağlık çalışanları da, çok fazla yorum yapmak istemiyorum ama biz acil kavramını işimizi hızlı halletmek olarak algılıyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF