GIDA ENFLASYONU ARTTI, ÇİFTÇİMİZ PERİŞAN...

GIDA ENFLASYONU ARTTI, ÇİFTÇİMİZ PERİŞAN OLDU

GIDA ENFLASYONU ARTTI, ÇİFTÇİMİZ PERİŞAN OLDU

GIDA ENFLASYONU ARTTI, ÇİFTÇİMİZ PERİŞAN OLDU
04 Kasım 2021 - 09:25

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Tarım ve Orman Bakanı, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na cevap vermeye çalışırken Türk çiftçisine verilmeyen paralar yabancı çiftçilere gittiğini itiraf etti.”dedi.
Gaytancıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “ Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantımızda yaptığı konuşmada belirtiği üreticimizden alınan buğday ve diğer ürünlere verilen paralarla ithal edilen ürünler arasındaki fark Bakanlığın açıklamasında kabul edilmiş oldu.
Bakanın açıklaması aynı zamanda hesap kitap bilmezliğinin, dünya piyasalarını takip etmemenin, dünyada gıda fiyatlarında yaşanan ve yaklaşık iki yıldır süren hareketliliği görmemenin itirafıdır.
Bizler pandeminin başından beri hemen her konuşmamızda “dünyadaki gıda fiyatlarındaki artışa dikkat edin, çiftçimize bu gelişmelere göre alım fiyatı verin, desteklemeleri arttırın” dedikçe bunlar ithalat yolunu seçtiler. Rusya sattığı buğdaya bile vergi koydu bizim iş bilmez Tarım ve Orman Bakanlığımız “paramız var alırız” dedi. Şimdi gıda enflasyonu aldı başını gitti, para bitti, çiftçimiz perişan oldu.
Dünyanın akılla yönetilen hiçbir ülkesinde hasat zamanı ithalat yapılmaz. Bizim ülkemizi rant için yönetenler çiftçi ürünlerini tarladan toplamadan ithalat, üstelik sıfır vergiyle, ithalat yapmaya başladılar. Kendi çiftçilerine bir kuruş vermemek için çırpınıp durdular ama Rus çiftçisine, Ukrayna çiftçisine sıra gelince parayı bol kepçe dağıttılar.
Dün Tarım ve Orman Bakanı, Genel Başkanımıza cevap vermeye kalkacağına edebiyle sussaydı daha doğru yapardı. En azından bizler de “yanlışlarını gördüler” diye düşünebilirdik. Ancak bu zeytinyağı tavrını görünce soruyoruz. Maden cevap vermeye kalkışıyorsunuz bu sorularımıza cevap verin:
Neden Türk çiftçisinden 2250 liradan aldığınız buğdayı Rus çiftçisinden 3343 liradan aldınız? Türk çiftçisi arpasını 1750 liradan satarken neden siz yabancı çiftçilerden 3180 liraya aldınız? Üstelik bütün bunları gümrük vergilerini sıfırlayarak yaptınız. Üç ay önceki fiyatları bahane yapmayın. Üç ay sonrasında ne olacağını göremiyorsanız o koltuklara oturmayın. 
İşi bilmiyorsunuz anladık. Sadece CHP olarak bizlerin yaptığı açıklamaları dinleseydiniz çiftçimiz şimdi tarlasını ekemez, gübre atamaz durumda olmaz, haciz korkusuyla borç içinde kalmazdı.
Türk tarihinin Moğollardan bu yana gördüğü en büyük talan iktidarı olan AKP tarımımızın kımıl zararlısıdır.
Atanmış ve tarım bilmez Bakan Bey, neden biz hasat zamanı kapılarımızı sonuna kadar ithalata açtık?  Neden çiftçimizden 4050 liraya aldığımız nohutu 9000, 4150 den alınan yeşil mercimeği 12160, 5000’den alınan kırmızı mercimeği 9500 liradan ithal ettik? Bunlara cevap verin. Siz orada Tarım Bakanı mısınız? İthalatçı başı mısınız?
Sonuç mu? Çiftçimize vermediğimiz paralar yabancıya gitti. Tüketicimiz çok daha pahalıya ürün almak zorunda kaldı. Önümüzdeki yıllar bu kafayla çiftçimizi de tüketicimizi de çok daha zor günler bekliyor. Bunun için AKP’yi en kısa sürede verdiği zararlar daha da artmadan iktidardan göndereceğiz.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BADMİNTON MÜSABAKALARI DÜZENLENDİ
BADMİNTON MÜSABAKALARI DÜZENLENDİ
KIZILAY'DAN YANGINDA EVİ HASAR GÖREN AİLELERE YARDIM
KIZILAY'DAN YANGINDA EVİ HASAR GÖREN AİLELERE YARDIM