GİRDİ MALİYETLERİ İKİ KATINA ÇIKTI

GİRDİ MALİYETLERİ İKİ KATINA ÇIKTI

GİRDİ MALİYETLERİ İKİ KATINA ÇIKTI

GİRDİ MALİYETLERİ İKİ KATINA ÇIKTI
19 Nisan 2022 - 09:17

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, “Bir dekar buğdaya 867 lira maliyetimiz vardı, şimdi dekar maliyetimiz 2 bin lirayı geçti. Bu çok ciddi bir artış.” diyerek, üreticiyi mağdur etmeyecek fiyat beklediklerini söyledi.

Yağan yağışları ve girdi maliyetlerini değerlendiren Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı; “ Buğday ve kanola ekimlerimiz zamanından yapıldı. Kış yağışları güzel geçti. Buğdayın gelişimi gayet güzel gelişti. Son günlerde yağmura ciddi ihtiyaç vardı. Toprağın üstünü kendini sıkmaya başlamıştı, buğday strese girmeye başlamıştı. Bu yağan yağmur bütün çiftçilerimizi sevindirdi. Dünden beri yağan yağmuru toprak emdi. Hızlı yağıp akıp gitmedi buda bizim için sevindirici. Buğdayın yağmura çok ihtiyacı olan bir dönemde gelen yağmur.  Bölgemizde 20 ila 35 kilogram arası yağış aldık. Bu yağmur buğdayı rahatlattı. Hasatta kadar belli aralıklarda yağış alırsak iyi bir yıl olacağını umut ediyorum.
BUĞDAYDA CİDDİ SIKINTI YOK
Bu dönemde buğday, kanola ve aynı zamanda ayçiçeği ekilişlerimiz yapıldı bu yağmurda iyi geldi. Üreticilerimiz mutlu. Ürünlerin gelişimi açısından baktığımızda iyi gidiyor. Ciddi sıkıntılar yok. İnşallah bol bereketli üreticilerin yaptığı maliyettin karşılığını olacağı bir yıl olacaktır.
GÜBRE ALMAKTA ZORLANAN ÜRETİCİLERİMİZ VAR
Azda olsa gübresiz ekim yapan üreticilerimiz oldu. Bu kış döneminde gübre 16 liralara kadar yükseldi. Bundan dolayı 35-40 kilo gübre kullanır buğdayın üzerine ama burada 5-6 kilo gibi bir düşüş olmuş olabilir. Çünkü biz bu gübreyi kullanmak zorundayız. Kullanmazsak verim kaybı yaşarız,kalite düşük olur ürünümüzü satmaya gittiğimizde istediğimiz fiyata satamayız.  Ürünün ihtiyacı olan gübreyi vermeye çalışıyoruz. Gübre fiyatlarından yüzde 600 kadar artış oldu. Bundan dolayı gübre almakta zorlanan üreticilerimiz oldu.
TMO’DAN MALİYETLERE GÖRE FİYAT BEKLENTİSİ VAR
TMO Genel müdürü Edirne’mize geldiğinde ‘siz kesinlikle masraftan kaçmayın, gübreden kaçmayın biz bu artan maliyetleri değerlendirip fiyatlandırmayı ona göre yapacağız’ diye söylediler.  Devlet büyüklerimizden de bu yönde açıklamalar yaptı, bizde sezon geldiğinde bunun karşılığını alabileceğimiz bir fiyat bekliyoruz.
GİRDİ MALİYETLERİ İKİ KATINA ÇIKTI
Bir dekar buğdaya 867 lira maliyetimiz vardı, şimdi dekar maliyetimiz 2 bin lirayı geçti. Bu çok ciddi bir artış. Bakanlığımız bunun hesaplamasını yapıp ona göre fiyatlandırma yapacaktır. Biz ortalama 400 kilo buğday aldığımız takdirde 5 lira 96 kuruş dekar maliyetimiz var demektir. Bu maliyetlerin göz önünde bulundurularak üreticileri mağdur etmeyecek fiyat açıklanmasını bekliyoruz. Buğday şuanda ortalama 5 lira 25 kuruştan kilogramı fiyatı gidiyor. Edirne merkez olarak 250 bin dönüm civarı bir ekim oluyor. İl genele ise bir milyon 230 bin dekar civarı ortalama ekim oluyor” dedi. 
HABER: YEŞİM DRAMALI

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BU ORKESTRA ÖĞRENCİLERDEN OLUŞUYOR
BU ORKESTRA ÖĞRENCİLERDEN OLUŞUYOR
EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ
EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ