GÜMÜŞ ZİRVEYE ULAŞINCA YATIRIM ARACI OLDU

GÜMÜŞ ZİRVEYE ULAŞINCA YATIRIM ARACI OLDU

GÜMÜŞ ZİRVEYE ULAŞINCA YATIRIM ARACI OLDU

GÜMÜŞ ZİRVEYE ULAŞINCA YATIRIM ARACI OLDU
28 Mart 2021 - 23:29

Edirne’nin tanınan simalarından altın ve gümüş tamircisi Hüseyin Fırtın, son dönemde gümüşün yatırım aracı olduğunu belirterek, vatandaşlara çağrıda bulundu.
Gümüşün pandemi döneminde ki artışını değerlendiren 35 yıllık Altın Gümüş Tamir Ustası Hüseyin Fırtın;“Pandemiden dolayı herkesin alım gücü düştü. Gümüşte bu süreçte arttı. Gençler tarafından gümüş tercih ediliyor. Gümüş altın gibi uzun süreli düşünüldüğünde iyi bir yatırım aracı. Gümüşte hareketler altın gibi değil. Gümüşün bugünkü has fiyatı 6 bin 500 lira ile 7 bin lira arası. Gümüş çok hızlı artmaz,artsa da rakam ufak olduğu için mesela; bir kilosu 6 bin liradan aldınız,bundan 100 kilo gibi alacaksınız ki para kazanın.Bir kilo aldım yatırım yapayım derseniz çok uzun süreç ister. Ben 35 senedir bu işi yapıyorum en hızlı artışı gümüş pandemi döneminde yaşadı.  2 bin 700 liradan 6 bin 500 lira ve üzerine  çıktı.  Bir daha ne zaman böyle artış olur hiç bilmiyoruz. Altın almayan gümüş külçe,gravür alıp kenara atan oldu. Gümüş gençlik takısı baktığınızda”dedi.
35 Yıldır Vakıf İş Hanında Altın Gümüş Tamir Ustası Hüseyin Fırtın;esnaf olarak zor bir süreçten geçtiklerini ve bir yıldan beri dükkanında ki stoklardan geçinmeye çalıştıklarını belirterek;Esnaf olarak çok zor durumdayız,bir senden beri zarar ediyorum,bir yıldan beri vitrinimden stoklarımı tüketerek geçiniyorum. Biz vakıf kiracısıyız,madem bir iyilik yapacaksın vakıflara diyebilirdi bu esnafın kiralarını yarı yarıya indirtebilirdi. Şuanda bir çok esnafın vakıflara 1-2 kira borcu vardır. Bu süreçte bize ilk zammı vakıflar yolladı,sonra geri çekti. Şuan akıntıya kürek çekiyoruz.35 senedir bu işi yapıyorum,15 yaşında başladım hala bu işi yapıyorum,önüne gelen gümüşçü açarsa biz niye bu işe 35 senemizi verdik. Bu iş bu kadar basit olmamalı”diye ifade etti.
EDİRNE’Yİ PANDEMİDE TEK KURTARAN BULGAR OLDU
Pandemide Edirne’yi tek kurtaran Bulgar olduğunu ifade eden Fırtın; “Bu bizlere de yansıdı. Edirne’nin bu süreçte bu nüfusundan ne medet  umacaksınız. Kimsenin keyfe bu zamanda aklına gümüş almak gelmez,çünkü insanların kafası  rahat değil,evde her şeyinizi halletmiş olsanız dersiniz kendimi ödüllendireyim diye alırsınız,bu şartlarda zor.  Gümüş altından daha zarif fiyat olarak da daha uygun.  Takı yatırım olarak olmaz bir kere bunu bilmemiz gerekiyor”dedi.
20 liralık gümüşünü bile geçinmek için bozdurmaya gelen olduğunu ifade eden Fırtın;  “Bir yüzü getiriyorlar bozdurmaya  hurdası 20-30 lira insanlar bu kadara muhtaç oldu bu süreçte. İnsanlar artık çok çok kötü durumda. Bu süreçte sıkışıp gümüş bozdurmaya gelen çok oluyor”dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”