GÜNDEM İKLİM KRİZİ

GÜNDEM İKLİM KRİZİ

GÜNDEM İKLİM KRİZİ

GÜNDEM İKLİM KRİZİ
18 Ekim 2021 - 09:49

Türkiye’nin dört bir yanından Edirne’ye gelen Kent Konseyi üyeleri, iklim ve iklim krizi ile ilgili önemli çalışmalara imza attı.
SAROS FSRU GÜNDEME ALINMALI
Toplantıda konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan şu ifadelere yer verdi, “İklim krizi ile ilgili yapacağınız çalışmalarla ilgili çok önemli sonuçlar çıkaracağınızı biliyorum ama sizden ilin belediye başkanı olarak Saros’da ki FSRU limanı ile ilgilide bir sonuç bildirgesi olmasını da  arz ettiğimi de ifade etmek isterim. Bir farkındalık yaratma fırsatını kaçırmayalım. Edirne insanlığın ve tarihin kadim şehirleri den birisi. Günümüzde çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yaparak gelmiş bir şehir. Türkiye Cumhuriyetinin bir sınır şehri ve Avrupa birliğinin hem Yunanistan’a hem de Bulgaristan’a komşu olan tek il. Sınır kenti olmanın dezavantajlarını ama diğer taraftan avantajlarını yaşadık yaşamaya devam edeceğiz. Her kentte olduğu gibi bu kentte de sorunlar var. Engellilerin Özgür bir yaşam konforuna kavuşması anlamında da sorunlar var. Kentinin yaşam konforu anlamında sorunlar var. Çevre ile ilgili sorunlar var. Ama sorunlar var diye kaçmıyoruz. Sorunlar var diye ne yapacağız diye dövünmüyoruz.
GELECEĞİMİZ İÇİN İMZA ATTIK
Bazen anlaşarak uzlaşarak, bazen de farklı fikirlerin peşinden de gitsek ortak çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve sürdürmeye de devam edeceğiz. 15 Ekim Avrupa birliğinin yerel yönetimler ve çevre konulu tarihiydi. Bende Avrupa Birliği Belediye Başkanları sözleşmesini imzaladım Edirne adına. Gelecekte doğayı korumak özellikle iklim değişikliğine karşı, İnsanlığı koruma karşı bir taahhütte bulunduk. Yerel yönetimlerin bu anlamda gücü çok sınırlı ama buda bizim hiçbir şey yapmamamız anlamına da gelememeli diye düşünüyorum. Edirne Kent konseyi ile Belediye başkanı olduğumdan bu yana birçok farklı etkinlikte birlikte çalıştık. Bazı noktalarda hiç anlaşamadık, bundan sonra da öyle olacak. Bazılarında anlaşacağız bazılarında anlaşamayacağız. Bu bizim birlikte iş yapmamızı engellememeli. Çağdaş medeni insanlar olarak diyalog kanalarımızı açık tutmaya hep özen gösterdik bundan sonrada bu şekilde devam edeceğiz.
EDİRNE DÜNYADA EN ÇOK TARİHİ ESERE SAHİP İKİNCİ ŞEHİR
Edirne sahip olduğu miras açısından metre kareye düşen eser sayısı bakımından dünyada Floransa’dan sonra ikinci şehir. İstanbul tarihi yarım adasından örnek vermek gerekirse, tarihi kentsel sit alanımız İstanbul’la tarihi eser sayısı ile orantılarsak Edirne’yi o tarihi yarım adayı 100 bin civarından tarihi eser olması gerekirdi ama 10 bin 400 tescili eser var. Edirne’de bu kadar küçük ve dar bir alanda 1400 tescili eser var. Bu kadar tarihi mirası olan bir şehirde şuan çok dikkat ediyoruz. Biz tarihi mirasın mirasçısı değiliz, emanetçisiyiz. Mirasçı iseniz sıkıştığınızda o mirası yemeye başlarsınız miras yedi olursunuz. Ama emanetçi olursanız onu aldığınızdan daha iyi bir şartlarda geleceğe taşımaya çalışırsınız.
KENT KONSEYİN TEPKİSİNİ YERİNDE VE ANLAMLI BULDUM
Çok yakın bir zamanda hukuk mücadelesinden sonra Selimiye Camii ve Külliyesinin çevresini rekreasyon projesini yapamaya başladık.  Bir hafta önce başladığımız proje uygulama safhasında bir tabela dikildi. Ve o tabela ile ilgili kent konseyinin silueti bozduğu tepkisini gördüm ve gerçekten beğendim. Tabela geçici ama 6 ay orada kalacak ama yine tepki göstermiş olmasını alkışlamak istiyorum.  Bunlar önemli ve değerli tepkiler. Çevre kent konusunda ve değerler konusun Kent Konseylerinin mutlak suretle tepkisel yaklaşımda bulunmaları gerektir. Çünkü yönetmenliğin zorluğu ve alışkanlıkları var. Yönetirken bir süre sonra kolayına kaçarak yönetmeye çalışıyorsunuz. Bu anlamda kent konseylerinin kent yaşamı ve kentle ilgili uyarıları her zaman değerli oldu ve bundan sonrada değerli olacak.”
İSMİ TÜRK EL SANATLARI MERKEZİ OLARAK BELİRLENDİ
Tarihi Elektrik Fabrikasından gerçekleşen 27. Dönem Türkiye Kent Konseyleri Genel Kurulundan konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Elektrik Fabrikasının tarihi geçmişinden bahsederek atıl vaziyette bulunan yerin Edirne Belediyesi tarafından 3 yıllık bir tarihi dokusuna uygun inşa edildiğini ve ardından Edirne Belediyesi Nikah solonu olarak 1 yıl kullanıldıktan sonraki süreci Başkan Gürkan şöyle anlattı; “ restorasyondan sonar bir yıl kültür merkezi ve nikah salonu olarak kullandık ve bir yıl sonra yapılanın üzerine her yerde olduğu gibi çökmek isteyenler çıktı piyasaya. Bir cemaat peydahlandı Ankara merkezli, burada bir türbe var dedi. Biz bilimsel raporlarla olmadığını kanıtladık. Ardından Kültür Bakanlığı burasını bir gece yarısı bir kararla kamulaştırdı. Dava açtık hakkımızı savunduk kamulaştırma kararını iptal ettirdik. Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna baskı yaptılar. Burası eski mezarlık alanıdır burada nikah olmaz diye. Halbuki burada müzik bile çalmıyordu. Biz Nikah kıymaya devam ettik, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu nikah kıymamamız yönünde bir karar aldı. Ona da dava açtık yerelde kazandık ama istinafta kaybettik. Şimdi nikah kıyamıyoruz burada. En son dedim ki, benimle başa çıkabilirsiniz beni yenebilirsiniz ama kadınları yenemezsiniz. Burasını kadın merkezi yapacağım dedim. Ve Belediyemizin Kadın Aile Hizmetleri Müdürlüğümüz buraya taşıyacağız. Şuanda donanımız yapılıyor. Bu tür tescili binaları kullanım kararını Kültür Varlıklar Koruma Kurullarından onaylatmanız gerekiyor. Burasını Edirne Belediyesi Üretici Kadınlar merkezi olarak önerdik, kuruldan Türk El Sanatları Merkezi kararı çıktı. Peki dedik. Biz sıfatlara takılmıyoruz. Biz de burasını çalışkan yürekli kadınlarına verdik hayırlı olsun” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"TÜRKİYE SİNAGOGLARI" FOTOĞRAF SERGİSİ EDİRNE'DE AÇILDI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI