GÜRKAN; “ALLAH’TAN KORKUN”
Reklam
Reklam
Reklam

GÜRKAN; “ALLAH’TAN KORKUN”

GÜRKAN; “ALLAH’TAN KORKUN”

GÜRKAN; “ALLAH’TAN KORKUN”
06 Kasım 2018 - 09:34

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Star Gazetesi’nde yer alan ‘Din düşmanlığında CHP-DANIŞTAY ittifakı’ başlıklı haberde yer alan iddialara sert tepki gösterdi. Gürkan, Resmi araştırma ve açıklamalarda Muhammed Bin Kutbüddin İznik’i Hazretlerinin mezarının bulunmadığını aktararak; “Allah’tan korkun” dedi.

 

Ulusal boyutta yayın hayatına devam eden Star Gazetesi’nin manşet haberini gören Edirneliler adeta şok oldu. Gazetenin ‘Din düşmanlığında CHP-DANIŞTAY ittifakı’ başlıklı haberde Edirne Tarihi Elektrik Binası (Yeni Nikâh Salonu) hakkında Edirne Belediye Başkanlığını suçlayıcı bir takım iddialar yer alıyordu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan döneminde 14 Mayıs 2017 tarihinde yenilerek Yeni Nikâh Salonu olarak faaliyetlerine devam eden binanın bahçesinde Muhammed Bin Kutbüddin İznik’i Hazretlerinin mezarı olduğu iddia ediliyor. Geçmiş dönemlerde binanın bahçesinde yapılan araştırma ve açıklamalarda Muhammed Bin Kutbüddin İznik’i Hazretlerinin mezarına rastlanmadığına dair açıklamalar mevcut. Başkan Gürkan, dün Edirne Belediye Meclis salonunda düzenlediği basın toplantısında gazetede yayınlanan haberin gerçeği yansıtmadığını ve durum karşısında yasal işlemlere başlayacaklarını belirterek; “30 yıldır neden restore edilmedi. 30 yıldır, birçok belediye başkanı, kültür bakanı, kültür müdürü geldi geçti. Şimdi Recep Gürkan restore edince mi aklına geliyor? Yazıktır, günahtır” ifadelerini kullandı.

 

“FETÖ’CÜLÜK ŞEREFSİZLİKTİR. FETÖCÜ OLMAYAN BİRİNE ‘FETÖCÜ’ DİYEN DE ŞEREFSİZDİR”

Star Gazetesinin yayınladığı haberde Başkan Gürkan’ın tarihi binanın açılış töreninde yapmış olduğu açıklamalara “FETÖ tarzı takiyeler” benzetmesi yapan gazeteye karşı Başkan Gürkan yasal işlem başlatacağını vurguladı. Başkan Gürkan; “Fetöcülük şerefsizliktir. Fetöcü olmayan birine, ‘fetöcü’ diyen de şerefsizdir” dedi.

 

“ŞİMDİ RECEP GÜRKAN RESTORE EDİNCE Mİ AKLINA GELİYOR? YAZIKTIR, GÜNAHTIR”

Gürkan, “Edirne Halkı’na ait bir mekânı, tarihi Elektrik Fabrikası’nı; 30 yıl metruk duran, 30 yıl tinercilere, balicilere, şarapçılara mekân olan, Edirne’de her gelenin, her geçenin, her Edirnelinin ‘Yazıktır, günahtır niye buraya bakılmıyor’ denilen yerin Recep Gürkan’ın döneminde restorasyonuna karar verilmiş ve tarihi bir bina kurtarılmış. Şimdi ben suç mu işledim, bunu restore ederek? Mademki burada bu kadar hassasiyet vardı. 30 yıldır neden restore edilmedi. 30 yıldır, birçok belediye başkanı, kültür bakanı, kültür müdürü geldi geçti. 30 yıldır;  ‘Tarihi binayı alalım; burası da eski bir mezarlık alanıdır. Bu mezarlık alanını da şarapçılar, tinerciler, baliciler bunları içiyorlar’ demek hiçbir Müslüman’ın aklına gelmedi mi? Şimdi Recep Gürkan restore edince mi aklına geliyor? Yazıktır, günahtır. Bakın orada bahçe peyzajına dikkatinizi çekmek isterim” dedi.

 

“ALLAH’TAN KORKUN”

Star Gazetesinde yayınlanan haberin içeriğinde “Şahitleri Türbeyi Anlattı” ara başlığında Muhammed Bin Kutbüddin İznik’inin türbesinin yıkımına 1929 yıllarında bazı kişilerin şahit olduğu belirtilmiş. Gürkan da konu hakkında bahsi geçen kişilerin anlatılanlara şahit olmadığını belirterek, gerçeği yansıtmadığını vurguladı Başkan Gürkan; “Haberde Oral Onur’un İzniki’nin türbesinin yıkımına şahit olduğu aktarılıyor. Onur’un İzniki’nin türbesininin yıkımına şahit olmuş, yıkım ekibine ‘durun yıkmayın’ diyerek karşı çıktığı belirtiliyor. Tarihi Elektrik fabrikası 9 Eylül 1929 yılında temeli atılıyor. Allah Rahmet eylesin Sayın Oral Onur’un doğum tarihi 10 Mayıs 1929’da doğuyor. Rahmetli Oral Onur 4 aylıkken mi ‘durun yıkmayın’ diye bağırıyor. Allah’tan korkun. Bir diğer şahit olarak gösterilen kişi de Adnan Evinay. Adnan Evinay, 9 Ağustos 1915 doğumlu. Adnan Bey tarihi elektrik binasının temeli atılırken 14 yaşındaydı. Doğum yeri de Kastamonu. Evinay diyor ki; ‘bu hadiseyi yaşayan bilirkişi olarak bu raporu imzalıyorum’ diyor. Raporu da tapu kadastro müdürü olarak imzalıyor. 14 yaşında bir insan nasıl tapu kadastro müdürü olabiliyor? Sayın Evinay 1929 yılında neredeydi acaba?” ifadelerini kullandı.

 

“OLAN ŞEY İNKA EDİLİR. OLMAYAN ŞEY İNKÂR EDİLİR”

Yayınlanan haberde Başkan Gürkan’a yönelik “İnkâr ediyor” gibi terimlere yönelik; “İzniki’nin türbesi burada yok ki. İnkâr etmiyorum. Olan şey inkâr edilir. Olmayan bir şey nasıl inkâr edilsin?” dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇİRKİN SALDIRI!
ÇİRKİN SALDIRI!
EDİRNE’NİN SAHİBİ OLACAĞIZ!
EDİRNE’NİN SAHİBİ OLACAĞIZ!