GÜRKAN; BU ONUR BİZİM İÇİN ÇOK BÜYÜK

GÜRKAN; BU ONUR BİZİM İÇİN ÇOK BÜYÜK

GÜRKAN; BU ONUR BİZİM İÇİN ÇOK BÜYÜK

GÜRKAN; BU ONUR BİZİM İÇİN ÇOK BÜYÜK
25 Temmuz 2022 - 09:22
Reklam

Türkiye  Cumhuriyeti’nin tapusu olan Lozan Antlaşmasının 99. Yıl dönümünde Edirne Belediyesi tarafından Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarında Araştırmacı yazar,şair gazeteci Sunay Akın ‘Bağımsızlık Yolunda Lozan’ konferansı düzenlendi. Sunay Akın’a  teşekkür eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ne mutlu ki Edirnelilere; Edirne’nin havasını teneffüs etmiş, ekmeğini yemiş, suyunu içmiş İsmet İnönü, Lozan’ın Türkiye Cumhuriyetinin tapusuna Türkiye Büyük Millet Meclisi adına imza atan heyetin başkanı. Bu onur bizim için çok büyük”dedi.
Türkiye  Cumhuriyeti’nin tapusu olan Lozan Antlaşmasının 99. Yıl dönümünde Edirne Belediyesi tarafından Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarında Araştırmacı yazar,şair gazeteci Sunay Akın ‘Bağımsızlık Yolunda Lozan’ düzenlenen  konferansa  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yani sıra davetliler  ve Edirneliler yoğun ilgi gösterdi.
Bağımsızlık yolunda Lozan adlı konferansında önemli bilgiler anlatan  Araştırmacı yazar,şair gazeteci Sunay Akın: “Sizden bir ricam var sevgili Edirneliler;bilgisizliğin karanlığında yaşayıp,bilgisizliğin karanlığından Atatürk’e hakaret edenlere,bilgisizliğin karanlığından Atatürk’ün aleyhinde konuşanlara yada Atatürk’ü hiç ağzına almayanlara Atatürk düşmanı demeyin. Çünkü Atatürk ölünce,onun öldüğünü duyan yaşlı bir adam çok uzaklardan,gardırobunu açıyor ve naftalinli üniformayı çıkarıyor ve giyiyor,İstanbul’a geliyor Atatürk’ün naşına eşlik ederek Ankara’ya kadar gidiyor William Bert. Atatürk’ün Çanakkale’de yendiği İstanbul’dan kovduğu William Bert’i. Onlara Atatürk düşmanı demeyin çünkü onlar Atatürk’ün düşmanı bile olamazlar.
Tarihi tarih yapan saltanat,güç,iktidar saray değildir,tarihi tarih yapan sadece insandır.
Atatürkçü düşünce demek,Atatürkçülük demek bilginin yolunda yürümekten başka bir şey değildir. Bu da okuyarak olur.
Bir milletin zenginliği hisse senedi değil,hissi  senedidir.Bizi tutan şey ise hissi senetlerimizdir. Farklı faklı düşüneceğiz ki bizi daha zengin kılsın. Demokrasi farklı enstrümanlarla kurulan en güzle orkestradır. Seçimle orkestraya gönderdiklerimiz nota bilecek.  Eğer bu orkestrayı nota bilemeyenlere emanet ederseniz,düğünlerde çaldıkları üç beş şarkı biter ve orkestrayı bir tek davula teslim ederler”dedi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Sunay Akın’a gösterisi nedeniyle teşekkür etti.
 Gürkan, “Bugün Lozan’ın yani Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedinin o dünyanın en zor tapu dairesinden yani emperyalistlerin elinden alınışının 99’ncu yıldönümü. Aklı yerinde olan her Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı bugünle ve Lozan’la gurur duyuyor. Tıpkı bizim gibi. Edirnelilerin lozanla onur duymasının iki nedeni daha var. Çok önemli iki nedeni. Bir Edirne’mizin en güzel mahallesi olan Karaağaç, Lozan Antlaşmasıyla Türk toprağı olmuştur. Onun Türk toprağı oluş tarihi de 24 Temmuz 1923’tür. Bunun da mimarı Türkiye Büyük Millet Meclisi heyetinin başkanı olan, Dışişleri Bakanı olan İsmet İnönü’dür. Bizim Lozan’la üçüncü kez gurur duymamızın nedeni o Türkiye Büyük Millet Meclisi heyeti Başkanı İsmet İnönü’nün bir unvanı daha vardır. O da Edirne Milletvekili İsmet İnönü’dür. Kurucu mecliste, Türklerin o makus tarihini değiştiren Gazi TBMM’de Edirne’nin beş Milletvekili vardı. İkisi Mehmet Şerif Aykut ve Faik Kaltakkıran, Edirneli. Bir özellikleri daha var. İkisi de Trakya- Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin kurucuları. Çok iyi Kemalistler. Bunların dışında gazi mecliste üç milletvekili daha var. Üçüncüsü Cafer Tayyar Eğilmez Paşa, Dördüncüsü kurtuluş savaşının başlangıcının bir anlamda kırılma noktası, olumlu anlamda söylüyorum. Mustafa Kemal onu ziyarete gittiğinde Erzurum’da biraz da çekinerek gider. Ya kapıları açmazsa, ya bizimle mutabık kalmazsa diye. Ama o gelir, askeri üniformasını çıkarmış sivil olmuş Mustafa Kemal’in karşısında asker selamını verir der ki; “Paşam ordu ve ben emrindeyiz”. Ve arabasını Mustafa Kemal’e tahsis eder. Kazım Karabekir. Bu beş milletvekili bizim kurucu meclisimizin temsilcilerimiz, bizim gururlarımız. Ne mutlu ki Edirnelilere; Edirne’nin havasını teneffüs etmiş, ekmeğini yemiş, suyunu içmiş İsmet İnönü, Lozan’ın Türkiye Cumhuriyetinin tapusuna Türkiye Büyük Millet Meclisi adına imza atan heyetin başkanı. Bu onur bizim için çok büyük” diye ifade etti. HABER:YEŞİM DRAMALI
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER DEĞERLENDİRİLDİ
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER...
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ