“HASTANELER ZORLANIYOR”

“HASTANELER ZORLANIYOR”

“HASTANELER ZORLANIYOR”

“HASTANELER ZORLANIYOR”
19 Ocak 2018 - 06:40

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastane Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Gündeniz Altıay, gerçekleştirilen basın toplantısında Türkiye’deki tüm üniversitelerinin borç altında olduğunu iddia ederek; “Zaman zaman ihtiyaçlarının karşılanması konusunda hastaneler zorlanıyor. Şu anda bir ameliyat malzemesi alamama gibi bir durumumuz yok. Şu anda tüm üniversite hastaneleri bu durumda. Şu anda özel bir krizde değiliz ama hep sıkışık şekilde durumu idare etmeye çalışıyoruz. Orada bir destek almamız gerekiyor” dedi.

 

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Hastane Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Gündeniz Altıay ile Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Hastane Enfeksiyon Komitesi Başkanı Doç. Dr. Zerrin Yuluğkural, hastane enfeksiyonları ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Trakya Üniversitesi Hastanesi Başhekimlik Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıda çeşitli açıklamalar gerçekleştiren Prof. Dr. Altıay, hastane enfeksiyonları hakkında; “Bizim de amacımız bu riski mümkün olduğunca azaltmak, Türkiye ve dünya ortalamasının altına indirmektir. Bununla ilgili çalışan uzman bir ekibimiz var. Bunlar hemen hemen her gün hastane enfeksiyonları ile ilgili verileri topluyorlar. Bunlarla ilgili yapılması gereken kuralları bize iletiyorlar” dedi.

 

VERİLER GÜNLÜK GÖNDERİLİYOR

Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Hastane Enfeksiyon Komitesi Başkanı Doç. Dr. Zerrin Yuluğkural, hastne enfeksiyonları hakkındaki verileri günlük olarak ilettiklerini belirterek; “Bizim hastanemizde olan herhangi bir hastane enfeksiyonu tablomuz, durumumuz, mikroorganizmalarla hastane enfeksiyonunun alanıyla ilgili her türlü veri, ameliyatta oluşabilecek ya da oluşan enfeksiyon tabloları kişilerin de üzerinden bildirimi yapılarak Enfeksiyon Kontrol Ağı’na geçiriliyor” şeklinde konuştu.

 

“TÜRKİYE’DE UYGUN OLARAK İŞLEM GÖREN MERKEZİ STERİLİZASYON ÜNİTELERİ ARASINDAYIZ”

Yuluğkural, enfeksiyona karşı gerekli önlemleri aldıklarını vurgulayarak; “Temizlik işlemlerini düzgün yaptırtarak önlem alıyoruz. Uygun maddelerle, uygun ortamların düzenli bir şekilde, belli aralıklarla temizlenmesi; mikroorganizmalardan ve patojen mikroorganizmalardan arındırılması. Sadece temizlik değil; dezenfeksiyon, antisepsi ve sterilizasyon süreçlerinin doğru olarak işlemesi sağlanıyor. Merkezi Sterilizasyon Ünitemiz var. Onun denetlemesini yapılıyor ve işleyişinin uygun olarak yürümesi sağlanıyor. Şu anda Türkiye’de uygun olarak işlem gören merkezi sterilizasyon üniteleri arasındayız. İzolasyon amacıyla tek kişilik odalara alıyorsunuz. Bu, hastanın kötülüğü anlamına gelmiyor. O hastanın mikroorganizmasını tedavi ile temizleyene kadar başkalarına bulaşıcı açısından engel olalım, bir başkasına geçişini önleyelim. Her sağlık çalışanının basit enfeksiyon önlemleri var. Eldiven, maske, gözlük takmak ve bu gibi işlemlerin doğru yapılmasını sağlamak, mikroorganizmaların başka hastalara geçişini önlemek. Hastane enfeksiyonu tespit edildiyse bununla ilgili gereken önlemleri aldırarak kontrol altında kalmasını sağlıyoruz” dedi. Enfeksiyonların kontrol altına alınamaması durumunda salgın olabileceğini söyleyen Yuluğkural; “Hastane enfeksiyonu istenmese de, ‘sıfır olmalı’ dense de ne yazık ki böyle bir tablo ile karşılaşmak biraz güç. Türkiye’de de Ulusal Sürveyans Servisi ile ortalama değerlerimiz olduğunu görüyoruz. Mümkün olan en ortalama değerlerin altında tutmaya çalışıyoruz. Bunları yaparsak enfeksiyona karşı korumuş olacağız. Bazı alanlarda Türkiye ortalamasının daha altına doğru düşmüş durumdayız. İmmün sistem ile ilgili enfeksiyonlarımız neredeyse sıfır. Cerrahi alanla ilgili enfeksiyonlarımız en azından bir gerileme söz konusu. Alınan önlemler sayesinde enfeksiyon oranlarını daha da aşağıya düşürdük. Şu an için hedeflediğimiz enfeksiyon oranımız 5’ti. Şu anda ise enfeksiyon oranımız 5.1’dir. Hedeflediğimiz oranı tutturmuş durumdayız ve Türkiye ortalamasında bu oran iyi bir yerdedir” dedi.

 

“BEKLENENİN ALTINDA”

Trakya Üniversitesi Hastanesi’nin enfeksiyon oranlarını düşürmek için çalışmaların arttığını belirten Yuluğkural; “Yeni yapılan çalışmalar var. Bununla ilgili kateterin merkezde takılan bir alanımız oldu. Bir kateter ekibi de oluşturmak istiyoruz. Bu şekilde olduğunda da enfeksiyon oranlarımızın ortalamanın altında olmasını istiyoruz. Şu ana kadar ayrıca bir salgınımız yok. 2007’den beri belirgin bir salgınımız olmadı. Hastanemiz yoğun ilgi gören bir hastane. Bölge için önemli bir hastane. Hasta sayımız çok. Muhtemelen verilen hizmetin kalitesi arttıkça İstanbul’a kadar başvurular almaktayız. Yatak konusunda birkaç ay daha sürecek bir sıkışıklığımız var. Yatak konusunda sıkıntılarımız oluyor. Mümkün olduğunca herhangi bir serviste bir boş yatak olduğunda, o servisin yatığıymış gibi değil, hastanenin yatağıymış gibi hastayı oraya yatırmaya çalışarak sıkıntıyı aşmaya çalışıyoruz. Buna rağmen sıkışıklık olabiliyor. Sıkışıklığın sebebi de bir bloğumuzu tamamen yeniliyoruz. Kalkınma Bakanlığı’nın verdiği destek sayesinde 2 blok yenilenmişti, 3’üncü blok yenileniyor.  Dolayısıyla yenileme işlemi yapılırken 2 kat kapanıyor. 2 kat kapandığı zaman biz, onları hastanenin diğer açık olan alanlarına sığdırmak zorundayız. Mayıs ya da en geç Eylül ayında bu inşaat olayı bitecek. 1 yıldır devam ediyor, son 6 aydayız. Biz de bitmesini istiyoruz çünkü yenilenmesi gerekiyor ama bazı servisler kapatıldığı için de yatak sayımız düşüyor. Birkaç ay daha halkımızdan sabır bekliyorum. Bu sıkışıklığı aşmak için de gayret ediyoruz. Ama zaman zaman zorlandığımız oluyor. Mümkün olduğunca ihtiyacı olan hastalara öncelik vermek durumundayız. Çok büyük bir sorun değil. Kısa sürede hallolacak bir sorun” dedi.

 

“HASTANELER ZORLANIYOR”

Türkiye’deki üniversitelerin borç yükü altında olduğunu iddia eden Altıay; “Bununla ilgili zaman zaman ihtiyaçlarının karşılanması konusunda hastaneler zorlanıyor. Şu anda bir ameliyat malzemesi alamama gibi bir durumumuz yok. Şu anda tüm üniversite hastaneleri bu durumda. Şu anda özel bir krizde değiliz ama hep sıkışık şekilde durumu idare etmeye çalışıyoruz. Orada bir destek almamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

YULUĞKURAL; “KULAKTAN DOLMA BİLGİYLE, BİLMEDİKLERİ BİR KONUDA YORUM YAPMAKTAN ÖNCE BİLEN BİRİSİ VARSA ONA SORSUNLAR”

Trakya Üniversitesi Hastanesi’nin enfeksiyon hakkında kötü bir tablo çizmediğini vurgulayan çeşitli söylemler hakkında da Yuluğkural; “Kimsenin korkmasını gerektirecek bir tablo yok. Hastane enfeksiyonlarını kontrol etme ile ilgili yeterli şeyler yapılıyor. Tekli vakaların görülmesi, ‘sağlam giren hastalar ölüyor’ anlamına gelmiyor. Bu hastalar genellik zaten altta yatan hastalıkları nedeniyle ölüm oranları çok yüksek olan hastalar. Bu hasta belki de yoğun bakıma girmemiş olsalar, bir süre sonra zaten vefat edecek hastadır. Siz bunu zaten yoğun bakımda yaşatmak üzere yaptığınız işlemlerle de biraz daha enfeksiyonların riskini artırmış oluyorsunuz. İsteyerek değil, o işlemleri yapmak zorunda olduğunuz için. ‘Sağlam giren, ölü olarak ayrılıyor’ diye bir söz kesinlikle söylemesinler. Kendi bölgelerinde yer alan kuruma güvensinler. Kulaktan dolma bilgiyle, bilmedikleri bir konuda yorum yapmaktan önce bilen birisi varsa ona sorsunlar” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SORUŞTURMA TAMAMLANDI
SORUŞTURMA TAMAMLANDI
ÇALILIK ALANDA YANGIN
ÇALILIK ALANDA YANGIN