HASTANEYE ULAŞIM FİYATLARI ARTTI,...

HASTANEYE ULAŞIM FİYATLARI ARTTI, TEDAVİLERİNDEN VAZGEÇTİLER

HASTANEYE ULAŞIM FİYATLARI ARTTI, TEDAVİLERİNDEN VAZGEÇTİLER

HASTANEYE ULAŞIM FİYATLARI ARTTI, TEDAVİLERİNDEN VAZGEÇTİLER
15 Haziran 2022 - 09:44

Edirne-Enez arası tek biniş 170 TL, İpsala 115 TL, Keşan 90 TL ve Uzunköprü 50 TL olunca, Edirne’ye hastaneye gelecek hastalar tedavilerinden vazgeçer oldu. Git gel yol paralarını karşılayamayacak hale gelen vatandaşlar, yardım çağrısında bulundu. Gazetemize açıklamalarda bulunan şoförler, veresiye defteri başlattıklarını anlattı.
Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar tedavi için ilçelerden Edirne’ye gelen hastaları da derinden etkiledi. Enez’den Edirne’ye gelecek bir hasta git gel 340 TL ödemeye başladı. Otogarda inen ve ETUS ile hastaneye git gel yapan vatandaş, artı 14 TL’de şehir içi ulaşım ücreti ödeyince bu tutar 354 TL’ye yükseliyor. Hastanelerde geçirdiği vakitte su ve yiyecek ihtiyacı için de minimum 46 TL harcayan bir vatandaşın tedavi masrafı 400 TL’ye tekabül ediyor.
Trakya Üniversitesi Hastanesi’ndeki tedavileri için ayda en az 2 kez Edirne’ye gelmek zorunda kalan hastalar, bilet fiyatlarına gelen zamlarla birlikte zor günler yaşıyor. Enez’den Edirne’ye tedavisi için ayda 2 kez gelmek zorunda olan bir hasta 800 TL’yi nasıl ödeyeceğini kara kara düşünüyor. Gelen hastaların çoğunlukla yaşlı vatandaşlardan oluştuğu ve hastalıkları nedeniyle tek başına yolculuk yapmaktan endişe duydukları için yanlarında eşini ve ya bir yakınını getirdiği de öğrenilirken, 2 kişinin maliyeti 1 kez için 800 TL’ye 2 kez geliş için ise 1.600 TL’ye denk geliyor.
Görüştüğümüz otobüs şoförleri, parası yetmeyen yolcuları yarı yolda bırakmadıklarını söyledi. Artan otobüs bilet fiyatları nedeniyle tedavilerini aksatan yolcuların da olduğunu ifade eden şoförler, veresiye defteri dönemi başlattıklarını da belirtti. Bazı hastaların ayda en az 2 kez Edirne’ye gittiğini söyleyen şoförler, emekli kişilerin yol parasını maaşını alınca ödediğini bu yüzden veresiye defteri tuttuklarını anlattı. Maddi sıkıntı yaşadığını gördüğü hastalara otogarda yemek ikram ettiklerini de anlatan şoförler, Trakya Bölgesi’nde hiçbir şoförün yolcuyu hele hasta yolcuyu mağdur etmediğini ancak yolcuların yaşadığı sorunlara çözüm bulunması gerektiğini belirtti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661 YILDIR YANIYOR
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661...
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ