HAYVANLARI HACZEDİYORLAR

HAYVANLARI HACZEDİYORLAR

HAYVANLARI HACZEDİYORLAR

HAYVANLARI HACZEDİYORLAR
04 Haziran 2021 - 10:10

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, çiftçinin üreticinin hacizden başını kaldıramaz hale geldiğini belirterek, artık ahırdaki hayvanların dahi haczedilmeye başlandığını öne sürdü.
 
Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, İyi Parti tarafından TBMM’ne verilen “Tarım Sektörü ve Çiftçilerin Sorunlarının Araştırılması” önergesinde CHP Grubu adına bir konuşma yaptı.
AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedilen önerge üzerine yaptığı konuşmada Doç. Dr. Gaytancıoğlu 18 yıllık iktidarın ardından AKP’nin çiftçiyi hacizlerle karşı karşıya bıraktığını söyledi.
ÇİFTÇİ HACİZ KISKACINDA
Edirneli bir çiftçiden örnek veren CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu kâğıtta, Lalapaşa Doğanköy'den Zafer Ergen'e ait, diyor ki: ‘Borcunu getirdin, getirdin; getirmedin kefiller emekli nasılsa, emekli maaşına bile haciz koyarız.’ Yani sizin özetiniz bu. Ne üretim var, ne kuraklığa karşı bir çözüm var, ne borçlara karşı bir çözüm var, ne yapılandırmalar var, hiçbir şey yok.
ÇİFTÇİDEN HİÇ HABERİNİZ YOK
Ne gübre fiyatlarının artışından muzdaripsiniz; siz ilgilenmiyorsunuz, çiftçi ilgileniyor. Üre fiyatları bir yılda yüzde 100 artmış, ürün fiyatlarına yüzde 35 zam yapıyorsunuz diye övünüyorsunuz, piyasayı takip etmiyorsunuz.
Arpayı 1.750 lira açıkladı Genel Başkanınız geçen hafta. Piyasada arpa 2.600 lira, piyasalardan da haberiniz yok, çiftçiden hiç haberiniz yok. Hiçbir şeyi takip etmiyorsunuz, varsa yoksa yandaşlarınız.
Yem fiyatı ne olmuş? Ben söyleyeyim; 160 lira olmuş. Tarihte ilk defa, cumhuriyet tarihinde ilk defa sizin zamanınızda yem fiyatı süt fiyatını geçmiş. Hiç takip etmiyorsunuz.
İNSANIN İNEĞİ HACZEDİLİR Mİ?
Yapılandırma konuşacağız biraz sonra Tarım Kredi Kooperatiflerinin borçlarını -hep söyledik- kapsama niye almıyorsunuz? Her şeyi kapsama almaya çalışıyorsunuz; trafik cezalarını, motorlu taşıtlar vergisini, araç muayenelerini; güzel destek veriyoruz. Çiftçi deyince niye aklınıza gelmiyor? Bu görüntülerle mi anılmak istiyorsunuz? Çok değil bir hafta, iki hafta sonra bu görüntüleri yeniden göreceksiniz, bakın, şimdiden uyarıyorum. Hazır yapılandırma yasasını konuşurken bunu yeniden düzeltin yoksa bu görüntülerle yeniden karşı karşıya kalacaksınız, bunları lütfen unutmayın. İnsanın ineği haczedilir mi ya? Ahırdaki inekten ne istiyorsunuz? Ya, birazcık anlayışlı olun.
MALİYETLER YÜZDE YÜZ ARTTI
Mazota yüzde 50-60 zam yaptınız, gübreye yüzde 100 zam yaptınız, tohumlar artıyor sürekli, kuraklıktan ülke yanıyor, kuraklıkla ilgili hiçbir şey yok. Ya, dekar başına 200 lira, 300 lira para ödeyin diyoruz hepimiz. Niye ödeyin? Bu çiftçi bize lazım. Bu çiftçi ne zaman lazım? İki ay sonra yeniden tarlaya girecek, gübre alacak, mazot alacak, ilaç alacak.
İşte, sizin Türkiye tarımını getirdiğiniz durum bu, sular akıyor, siz sulama ekipmanları desteğini kesiyorsunuz. 2015'den beri her yıl sulama ekipmanlarında hibe desteği veriyordunuz; hibe desteğinin yüzde 50'sini devlet veriyordu, yüzde 50'sini çiftçi karşılıyordu, onu bile kestiniz. Nasıl kestiniz?”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında  İş Birliği anlaşması imzalandı
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri...
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI