HEDEF 8 BİN ÖĞRENCİ

HEDEF 8 BİN ÖĞRENCİ

HEDEF 8 BİN ÖĞRENCİ

HEDEF 8 BİN ÖĞRENCİ
20 Ağustos 2019 - 09:01

YEŞİM DRAMALI
Trakya Üniversitesi’nde 2019-2020 akademik yılı öğrenci kayıtları başladı. Trakya Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanı Türker Tüküç, 7 bin 491 öğrencinin kayıt yaptıracağını ve ek kayıtlarla birlikte yeni kayıt yaptıran öğrenci sayısının 8 bine ulaşmasını hedeflediklerini belirtti. Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektörü Porf. Dr. Erhan Tabakoğlu’da Uluslararası öğrencilerin yoğun talep gösterdiğini ve öğrenci sayısının 4 bine ulaşacağını söyledi.  Ayrıca, Trakya Üniversitesi (TÜ) Makine Mühendisliği bölümünü kazanan Kayra Çağ Canarslan (19) aynı üniversitede eğitim gören anne ve babasıyla okul arkadaşı oldu.
19 AĞUTOS’TA YÜZ YÜZE BAŞLAYAN KAYITLAR 23 AGUSTOS’TA SONA ERECEK
Kayıtların sorunsuz bir şekilde devam ettiğini açıklayan Trakya Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanı Türker Tüküç;“7 bin 491 yerleşen öğrencimizin bugün yüz yüze kayıtlarına başladık. 16 Ağustos Cuma günü e-devlet üzerinden kayıtlar başladı,21'ine kadar bu şekilde yapacaklar. Yüz yüze kaydımızı 23 Ağustos'a kadar tamamlayacağız.7 bin 491 yerleşen öğrencimiz kontenjanımızın yüzde 96'sı demek oluyor yani yüksek bir yerleşme oranımız var. Gelmeyen öğrenciler için daha sonra ÖSYM tarafından ek yerleştirmeler yapılacak. Ek kontenjan talepleri yapılacak. Ek kontenjanlarla birlikte de bize yerleşen öğrenci sayımızı yüzde 100 olarak göreceğimizi umut ediyoruz. Tüm fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokul temsilcilileri görevlerinin başına geldiler. Sorunsuz şekilde kayıtlarımız sürüyor. Çok fazla yığılma olmadı. Yaklaşık 2 bin 900 öğrenci Cuma günü e-devlet üzerinden kaydını yaptı. Her geçen yıl oranımız yükseliyor” şeklinde konuştu.
ÜNİVERSİTE KAYIDINI YAPTIRAN KYK KAYDINIDA YAPTIRDI
Üniversiteye kaydını yaptıran öğrencilerin kalmak içinde kayıtlarını yaptırmaya başladıklarını söyleyen Tüküç; “Öğrencilerimiz kaydını yaptırdıktan sonra barınma sorunu ortaya çıkıyor. Kredi Yurtlar Kurumu da bugün itibarı ile kayıtlarını açtı. Onlar da e-devlet üzerinden kayıtlarını alıyorlar. Özel yurtlarımızda üniversitemizin izniyle kendi stantlarını kurup kendilerini tanıyor. Tercih eden aileler de kayıtlarını yaptırıyor ve öğrencilerimiz yurtlara yerleşiyor" dedi.
“ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERİN İKİNCİ EVİ"
Öğrenci kayıtlarının başladığını belirten Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektörü Porf. Dr. Erhan Tabakoğlu, "Üniversitelere can, kan geldi. Yeni kayıtlar yapılıyor. Bu yıl 7 bin 491 evladımızı Trakya Üniversitesi ailesine katacağız. Neredeyse yüzde yüz doluluk oranıyla çalışıyoruz. Hem uluslararası arenadan hem Balkanlardan hem de yurdumuzdan ilgi yüksek." dedi.
Trakya Üniversitesi'nin bölgenin en eski ve köklü eğitim kurumu olduğunu dile getiren Tabakoğlu, şunları kaydetti: "Öğrenciler gittiğinde sokaklar tenhalaşır, bir mahzunlaşır. Şimdi o heyecan tekrar yeni öğrencilerle geldi. Güzel öğrencilerimizin heyecanıyla üniversitemiz ve şehrimiz şenlenecek. Onları burada en iyi şekilde karşılıyoruz.
Uluslararası öğrencilerin de yoğun bir talebi var. Türkiye, uluslararası öğrencilerin ikinci evi. Her geçen yıl Balkanlar olmak üzere ilgi çok yüksek. 2 yıl önce bin 700 olan uluslararası öğrenci sayımızı geçen yıl 3 bin 300'e çıkarmıştık. Bu sene de çok yüksek bir oranla kayıtlara başladık. İlk iki ilanımızı yaptık. Üçüncü ilanımızı da yapacağız daha bin, bin 500 uluslararası öğrencilerden yeni kayıt bekliyoruz. Buda bu yıl 4 bine ulaşacak bir öğrenci sayısı anlamına geliyor. Biz mutlu eden ve gururlandıran bir gelişme bu."
Rektör Tabakoğlu, 2023'te 10 uluslararası öğrenciyi hedeflediklerini ve bu yönde çalışmalar yaptıklarını vurguladı.
Rektör Tabakoğlu, açıklamasının ardından öğrenci kaydı gerçekleştirdi.
ANNE VE BABASIYLA "OKUL ARKADAŞI" OLDU
Trakya Üniversitesi (TÜ) Makine Mühendisliği bölümünü kazanan Kayra Çağ Canarslan (19) aynı üniversitede eğitim gören anne ve babasıyla okul arkadaşı oldu.
Üniversiteye kaydını yaptıran öğrencilerden Kayra Çağ Canarslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, anne ve babasının da bulunduğu okulu kazanmaktan mutlu olduğunu söyledi.  Hayalini kurduğu bölüme yerleştiğini belirten Canarslan, "Trakya Üniversitesi Makine Mühendisliğini ilk ve tek tercih etmemdeki sebeplerden bir tanesi babamın uzun yıllardır Trakya Üniversite bünyesinde görev yapıyor olması ve doktora öğrencisi olmasıdır. Ayrıca annem de Almanca Öğretmenliği Bölümü'nde ikinci sınıf öğrencisi. Bu bölümü ailemin yanında daha iyi icra edeceğimi düşünüyorum. Ailemle aynı üniversitede öğrenci olmak çok güzel bir duygu." diye konuştu.
Aile fertlerinin de öğrenci olmasının çalışma şevkini artıracağını dile getiren Canarslan, "Anne ve babamla farklı bölümlerde okuduğumuz için çok not alışverişi olmayacaktır ama birbirimize her zaman destek olacağımızı düşünüyorum." dedi. Baba Harun Canarslan da 1997'den bu yana üniversitede Engelli Çocuklar Merkezinde çalıştığını anlattı. Aynı zamanda Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktora öğrencisi olduğunu belirten Canarslan, oğlu ve eşiyle aynı üniversitede eğitim görmekten mutluluk duyduğunu kaydetti.
Anne Tülay Canarslan ise oğlu ve eşiyle gurur duyduğunu belirterek, "Aile boyu üniversiteliyiz, eğitimin içinde yer almak bize mutluluk veriyor. Oğluma da üniversite hayatında başarılar diliyorum." diye konuştu. TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da Canarslan ailesini tebrik etti. Bilimin, öğrenmenin, eğitimin yaşının olmadığına dikkati çeken Tabakoğlu, 2019-2020 akademik yılı öğrenci kayıtlarının bir hafta devam edeceğini sözlerine ekledi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EBEVEYNLERE
EBEVEYNLERE "TABLET VE TELEFON" UYARISI
SUİÇMEZ YİNE TEK ADAY
SUİÇMEZ YİNE TEK ADAY