HER GEÇEN YILI ARIYORUZ

HER GEÇEN YILI ARIYORUZ

HER GEÇEN YILI ARIYORUZ

HER GEÇEN YILI ARIYORUZ
31 Aralık 2018 - 04:40

Edirne’nin Tarihi Kapalı Çarşılarından Bedesten, Arasta ve Ali Paşa Çarşıları, yılbaşına öncesi sessiz başladı. Esnaflarla yaptığımız görüşmelerde vatandaşların, Bulgar ve Yunan turistlerin yılbaşı öncesi AVM’leri tercih ettiğini belirtti.

 

2018’in son günlerinde yılbaşı kutlamaları için insanlar alış-veriş yapmakta. Bu nedenle Edirneli esnaflar da kötü geçen 2018 yılını bir nebze iyi tamamlamak istiyor. Ancak son günlerde vatandaşların, Bulgar ve Yunan turistlerin yılbaşı alışverişinde Alış-Veriş Merkezlerini (AVM) tercih etmesi nedeniyle Edirne’de ekonomik bir sessizlik sürüyor. Bir nebze döviz kurlarının düşmesinden kaynaklı özellikle Bulgar ve Yunan turistlerin ayaklarını gözle görülür bir şekilde kesti. Hâl böyle olunca Edirneli esnaflar işletmelerinde bir durgunluk yaşıyor. Pek çok kez esnafımızın sesine kulak vererek yayınladığımız haberlerde oluşan mağduriyetlere ve sorunlara yer vermiştik. Yılbaşında Edirneli esnaf memnun mu? Beklentileri karşılandı mı? vs. gibi sorular yönelttik. Özellikle yılbaşı alış-verişi için en çok tercih edilen yerlerin başında gelen Edirne’nin Tarihi Kapalı Çarşı esnaflarına yılbaşı yoğunluğu hakkında görüştüğümüzde görülen tablo içler açısıydı. Ali Paşa, Bedesten ve Arasta’da görünen tablo ‘in cin top oynuyor’ dedirtti. Esnaflara yönelttiğimiz sorulara ise; “1 haftadır böyle gidiyor. Siftahımızı ya öğlen ya da akşam yapıyoruz. Günü 50-60 TL ile kapatıyoruz. Bu halde nasıl devam ettireceğiz işlerimizi bilmiyoruz. 20-30 yıldan sonra da tutup başka bir iş yapamayız ki” şeklinde ifade ediyorlar.

 

ALİ PAŞA ESNAFI: “SOĞUKTAN KAÇMAK İÇİN GELİYORLAR”

Tarihi Ali Paşa Çarşı esnaflarına yönelttiğimiz sorulara verilen ortak cevap ise insanların ihtiyaçlarını AVM’lerden karşıladıklarını, insanların sadece soğuk havalar nedeniyle kapalı çarşıları kullandıklarını belirttiler. Ali Paşa Esnafları sorularımıza; “Yıllardan beri burada dükkânlarımız var. Çoğumuz işlerimizi babadan-dededen öğrendik ve dükkânları devraldık. Her yıl daha iyi olur diye umutlanıp vazgeçmiyoruz ama bu defa ekonomik şartlar belimizi büküyor. Yılbaşını bari iyi kapatırız belki dedik ama herkes AVM’lere gidiyor. İnsanlara zorla da buradan alacaksın diyemeyiz öyle bir hakkımız da yok. Kalabalık görüntüyü görenler ‘sizin işler iyi galiba’ diyor ama bilmiyorlar ki insanlar kapalı çarşıları şimdilerde ya soğuktan ya da sıcaktan korunmak için kullanıyor. Tabii ki vatandaşlarımız sıcakta soğukta beklemesin hatta gelsinler çay ikram edelim ama görüntü aldatmasın. Kısacası kuru kalabalık” ifadelerini kullandılar.

 

BEDESTEN ESNAFI: “KAPATIP DEVAM ETMEK ARASINDA GİDİP GELİYORUZ”

Tarihi Bedesten Çarşı esnaflarıysa 2018 yılının oluşturduğu şartlar karşısında 2019 yılından pek umutlu olmadıklarını belirttiler. Bedesten esnafları; “Bizler yıllardan beri buradayız. Allah’a şükür iyi kötü bir şekilde bu zamana kadar geldik. Ancak 2019 yaklaşıyor bari kasım aralık ayındaki zararı çıkartırız dedik ama o bile olmadı. Önceden saat 8-9 dediğinizde burası kalabalıklaşır şimdiyse 12-13’den önce kimse gelmez oldu. Gelenler de alışveriş yapmıyorlar yanlış anlaşılmasın. İn cin top oynuyor. Son 3-4 gün bir kıpırdanma oldu ama o da beklenen gibi olmadı. Yine de şükür olsun sağlığımız sıhhatimiz yerinde” ifadelerine yer verdiler.

 

ARASTA ESNAFI: “BULGAR-YUNAN AYAĞINI KESTİ”

Tarihi Arasta Çarşısı esnaflarıysa yerli turistin Selimiye’yi ziyaret etmesinden kaynaklı işlerin bir nebze olsun ilerlediğini ancak beklenenin çok altında kazanç elde ettiklerini vurguladı. Arasta esnafları; “Selimiye Camimize yakın olmamız tabii ki avantaj ancak ona rağmen işlerimiz acayip kesildi. Yerli turist önceden geldiğinde hediye vs. alıyordu. Şimdi vatandaşların da ekonomik durumu da belli, sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Döviz hareketlenince en çok Bulgar ve Yunan turistler alış-veriş yapmaya başladı. Onlar da 1-2 hafta sonra uğramama başladı çünkü eksiklerini tamamladılar. Bulgar ve Yunan ayağını kesti buradan. Bari kasım ve aralık aylarının zararını yılbaşı öncesi karşılarız dedik o da umduğumuz gibi olmadı. Her yıl, umutluyuz, umutluyuz diyoruz ancak durum 2019 da değişmezse sıkıntılar artar diye düşünüyorum. İnşallah da böyle bir şey olmaz ve iyileşir” ifadelerini kullandılar. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SAĞLIKÇILARA “YENİ DOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ”
SAĞLIKÇILARA “YENİ DOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ”
BAŞKAN ÜNER’DEN, VALİ CANALP’E TEŞEKKÜR PLAKETİ
BAŞKAN ÜNER’DEN, VALİ CANALP’E TEŞEKKÜR PLAKETİ