Reklam
Reklam
Reklam

HODRİ MEYDAN

HODRİ MEYDAN

HODRİ MEYDAN
17 Ekim 2018 - 06:29

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AKP Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe’nin kendisine yönelik yaptığı açıklamalara karşılık “hodri meydan” şeklinde cevap verdi. Başkan Gürkan, Akmeşe’ye hitaben, “Bilmeden konuşmakla da olmuyor. Bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmadığını bir kez daha görüyoruz. Bütün sorunları Edirne halkının gözü önünde Akmeşe’yle konuşmaya hazırım hodri meydan.” açıklamasında bulundu.

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yapacakları çalışmalar hakkında Gazetecilere çeşitli açıklamalarda bulundu. Edirne Belediyesi olarak Toplu Taşıma Hat Optimizasyonu Projesini gerçekleştireceklerini 22 Ekim’den itibaren yaklaşık 1 ay süreyle 18.00 ile 22.00 saatleri arası toplu taşımada iyileştirmeler yapmak için anketörler evleri ziyaret edeceğini belirtti.Baişkan Gürkan; “22 Ekim’den itibaren yaklaşık 1 ay süreyle 18.00 ile 22.00 saatleri arası toplu taşımada iyileştirmeler yapmak için anketörler evleri ziyaret ederek; vatandaşlarımızın bu konudaki görüşlerini, önerileri, eleştirileri öğrenebilmek amacıyla bir anket çalışması yapacaklar” dedi. Edirne’de ETUS’un, 8 ana hatla 234 minibüsle hizmet verdiğine değinen Gürkan, “Bu 8 ana hattın şehrin gelişimine, şehirde yeni yerleşim alanlarının açılmasına bağlı olarak zaman zaman yeni hat, yeni durakların açılması gibi ilaveleri Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’müz yürütüyor. Ancak şehrimizde uzun yıllardır esaslı bir Hat Optimizasyon çalışması yapılmadı. Şimdi bu çalışmaya başladık. Tüm hatlar uzmanlar tarafından gözden geçiriliyor. Bu bağlamda da Toplu Taşıma Hat Optimizasyon çalışması kapsamında 22 Ekim’den başlayarak hafta içi 18.00 ile 22.00 saatleri arasında proje firması bir hane halkı anketi yapacaklar. Toplu taşıma ile ilgili kapıları tek tek çalacaklar ve vatandaşların taleplerini, eleştirilerini, önerilerini alacak ve bu hane halkı çalışmalarında toplanan veriler değerlendirilerek Hat Optimizasyon çalışmasında proje firmasına rehber olacak. Tüm vatandaşlarımıza buradan selamlarımızı gönderiyoruz. 22 Ekim’den itibaren yaklaşık 1 ay süreyle 18.00 ile 22.00 saatleri arasında toplu taşımada iyileştirmeler yapmak için anketörler evleri ziyaret ederek; vatandaşlarımızın bu konudaki görüşlerini, önerileri, eleştirileri öğrenebilmek amacıyla bir anket çalışması yapacaklar” şeklinde konuştu.

 

HASTANEDEN OKULA, OTOGARDAN KURUMLARA KADAR

Proje kapsamında Otogarda bulunan tüm firmalardan kalkış/varış saatleri ve yolcu sayıları alındığına değinen Gürkan, “Tüm kamu kuruluşlarından sayısal veriler talep edildi ve alındı. Hastanelerden yatak kapasiteleri ve günlük muayene olan hasta sayıları, alışveriş merkezlerden günlük ziyaretçi sayıları, tüm okullardan öğrenci sayıları. Bu bilgiler Belediyemize gelen toplu taşıma talep dilekçeleri ile birlikte yüklenici firmaya teslim edildi. Şehir içi toplu taşıma araçlarında kartlı binişlerin raporları sistemden çekildi. Raporlar duraklara göre biniş sayılarını göstermekte ve en yoğun 30 gün baz alındı. 12.10.2018 tarihinde Mahalle Muhtarları ile bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplu taşıma araçlarında, 17.10.2018 tarihinden itibaren 7 gün süre ile görevli personeller tarafından yolcu sayımları yapılacak” ifadelerini kullandı.

 

AKMEŞE’YE YANIT

AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe düzenlediği toplantıda Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve çalışmalarını eleştirmişti. Özellikle Tunca ve Meriç Nehri kıyıları ve İnteraktif çocuk merkez ile ilgili bir takım iddialarda bulunan Akmeşe’ye Başkan Gürkan’ın yanıtı ağır oldu. Başkan Gürkan her türlü konuda Akmeşe ile Gazetecilerin ve halkına karşısına geçebileceğini yapılan çalışmalar hakkında da detaylı bilgiler verebileceğini belirtti. Akmeşe’nin açıklamalarının birbiriyle uyuşmadığını kendisi hakkında yaptığı eleştiriler hakkında bilgiye sahip olmadığını belirterek; “Bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmadığını bir kez daha görüyoruz. Göreve ilk başladığımda Tunca Nehri ile ilgili bir proje yaptık. Proje hâla youtube’da da var. Projemize DSİ’nin verdiği yanıt; ‘burası taşkın sahası size yetki veremeyiz’ dedi. Meriç’te bir proje önerdik, DSİ burası bizim sahamız kanun gereği Türkiye’deki bütün yer altı ve yer üstü suları bize ait dediği için uygulayamadık. DSİ, Meriç Nehri’ni betonlamaya başladığında ne yapıyorsunuz dedik. 6 ay sonra projeyi belediyeye zor getirttik. Buradan soruyorum koruma kuruluna bir müracaatları var mı? İlyas Akmeşe’nin söylediği gibi çevre düzenlemesinin yapılması lazım ama o olan hep DSİ’ye ait bir alan”

 

“HODRİ MEYDAN”

 “İktidar partisinin il başkanısınız. Gücünü var yetkiniz var. Hodri meydan. Yetkiyi verin ben yapacağım. Görelim verdirebiliyor musunuz? Edirne Belediyesi olarak paranız yok falan deniliyor ya hani ben kaynak da bulacağım. Sayın akmeşe, o kadar gücünüz, yetkiniz varsa zaman alacak demiş. Hiç zamana gerek yok devredin bana Meriç Nehri’nin çevre düzenlemesini ben yapacağım. Hodri meydan, Bilmeden konuşmakla da olmuyor. Ben DSİ’den istediğim halde bana verilmiyor ama sonra yapmıyor deniyor. Burada kamu kuruluşları ile iş yapmak için çırpınan bir Edirne Belediyesi var. Diğer yanda da Belediyenin yapmak istediklerini bürokratlarla engelleyen bir siyasi parti var. Aynı siyasi partinin il başkanı diyor ki belediye ile çalışamıyoruz. Bütün bunları canlı yayında konuşmaya hazırım, Edirne halkının gözü önünde konuşmaya hazırım. Hadi bakalım, bekliyorum Akmeşe’den” şeklinde konuştu.

 

“AKMEŞE’NİN HAYVANAT BAHÇESİ SANDIĞI YER TÜRKİYE’NİN VE BALKANLARIN EN BÜYÜK TESİSİ OLACAK”

Türkiye’nin ve balkanların en büyük tesisi olacak olan interaktif çocuk eğitim müzesi için Akmeşe’nin hayvanat bahçesi benzetmesine yönelik Başkan Gürkan; “Burası bir hayvanat bahçesi ya da park değil. Akmeşe burasının ne olduğunu anlayamamış. Burası dünyada şu anda en geçerli eğitim sistemi olan, dünyanın en mutlu çocuklarının yetişmesini sağlayan Finlandiya Eğitim Modeli ile eğitim öğretim yapacak, çocuklara doğa ve hayvan ilişkisini anlatacak, atanamadığı için belediye de farklı görevlerde çalışan 32 tane öğretmenin görev yapacağı interaktif çocuk eğitim müzesidir. Türkiye’nin ve balkanların en büyük tesisi olacak. Akmeşe’nin hayvanat bahçesi sandığı yerde, çocuklarımız doğayı ve hayvanların ilişkisini ve nasıl geliştiğini öğrenecekler” ifadelerini kullandı.

 

AKMEŞE'YE ÇAĞRI

Akmeşe’ye çağrıda bulunan Gürkan; “Buradan Sayın Akmeşe'ye ilan ediyorum ve açık çağrı yapıyorum. Ben göreve başladığımdan bu yana Edirne'nin 60 yıldır çözülmeyen çöplük sorununu çözdüm, kendi imkânlarımızla. Edirne'nin binlerce yıldır çözülmeyen atık su ve kanalizasyon sorununu çözdüm, şu anda inşaat devam ediyor. Göreve başladıktan sonra Edirne'nin 62 yıldır açılmayan güney çevre yolunu açtım, trafik sorununu çözdüm, ardından kuzey çevre yolunu açtım, şehri bir ring olarak birbirine bağladım. Edirne'nin 30 küsur yıldır çözülmeyen içme suyu temin ihtiyacını çözdük. Sayın Akmeşe diyecek ki 'onu DSİ yaptı', doğru DSİ yaptı ama parasını benden alacak. Taşeron olarak yaptı, DSİ parasını almazsa açıkça teşekkür ederim. Ha müteahhit firma yapmış, ha DSİ yapmış, bizim için hiçbir farkı yok, sonuçta parayı ödüyoruz. Onu çözdük, yeni içme suyu arıtmayı çözdük. 30 yıldır hiç kimsenin başaramadığı eski elektrik fabrikası restorasyonunu çözdük. Yıllardır kimsenin yapamadığı kent müzesi ve kadın merkezlerini çözdük. Daha çok sayabilirim, engelsiz yaşam merkezini açtık. Şuna dikkatinizi çekmek istiyorum, 'Edirne'nin en önemli sorunlarından biri altyapıdır', doğrudur. Zaten çarşıya çıkarsanız Recep Gürkan'ı iki şeyle eleştiriyorlar. Bir yollar bozuk, iki altyapı... Başka eleştirilecek bir şey kalmadı. Daha önce çöp deniyordu, bitti. Elektrik fabrikası deniyordu, bitti, trafik deniyordu, bitti” dedi.

 

“AKMEŞE, TOP SİZDE”

Altyapı ile ilgili proje, ihale, sözleşme ve kredi onayı başvurusu işlemlerinin tamamlandığını ifade eden Gürkan, Akmeşe’ye “Top sizde” diyerek; “20 Temmuz'dan bu yana İller Bankasından onay gelmesini bekliyoruz. Sayın Akmeşe'nin 'çözemeyecekler, çözemediler, çözmeye niyetleri yoktu' dediği işleri biz bundan 11 ay önce bitirdik. Ben şimdi buradan sayın Akmeşe'ye açık bir çağrı yapıyorum. Sayın İlyas Akmeşe, iktidar partisinin il başkanısınız. Edirne halkı adına size açık çağrımdır. AK Parti İl Başkanı olarak İller Bankasından altyapının kredisini onaylatın, ben Edirne'deki billboarların tümüne, Edirne'nin bütün caddelerine size teşekkür ilanı yazacağım. 'AK Parti Edirne İl Başkanı Sayın İlyas Akmeşe, bizim altyapı ihalemizin kredisini İller Bankasından onaylatmıştır, onun sayesinde altyapıya başlıyoruz. Edirne halkı size müjdeler olsun' diye. Sizin fotoğrafınızı da koyacağım. Bütün bilboardlara ve bütün pankartlara, Edirne'nin her tarafına asacağım. Buna söz veriyorum. Şimdi Sayın Akmeşe, top sizde, hodri meydan, ben sözümü tutarım. Sizden acilen altyapı işimizin kredi onayını bekliyoruz. Sayın Akmeşe için Edirne, siyasetin önünde midir göreceğiz. Hodri meydan”

 

“BİLBOARDLARA ASACAĞIM SÖZ”

 “Projesini getirsin de hemen uygulamaya koyalım, Edirne halkı beklemesin, mağdur olmasın. Ama İstanbul belediyeleri gibi belediye bütçesinden finanse etmeyecek. Nasıl yapacağını anlatsın, İlyas Akmeşe sayesinde ucuza taşınıyorsunuz diye bilboardlara asacağım söz” ifadelerini kullandı.

Tarihi köprülerin araç trafiğine tamamen kapatılmasının yanlış olduğunu da vurgulayan Gürkan, köprülerin onarılmasına karşı olmadıklarını ancak tamamen araç trafiğine kapatılmasına karşı olacaklarını da sözlerine ekledi. Selimiye Meydanı’nın projesini bir buçuk sene önce bitirdiğini de belirten Gürkan, “O proje 4-5 tane de ödül aldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü projemizi durdurdu. Biz dava açtık, davayı bekliyoruz. Selimiye’nin önü şu an bu şekildeyse, Edirne Belediyesi’nden değil, AK Parti hükümetinin Vakıflar Genel Müdürlüğü ısrarı yüzündendir. Yakında zaten bende bunu açıklayan bir tabela asacağım” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇİRKİN SALDIRI!
ÇİRKİN SALDIRI!
EDİRNE’NİN SAHİBİ OLACAĞIZ!
EDİRNE’NİN SAHİBİ OLACAĞIZ!