HZ. MEVLANA SEMAZEN GÖSTERİLERİ İLE ANILDI

HZ. MEVLANA SEMAZEN GÖSTERİLERİ İLE ANILDI

HZ. MEVLANA SEMAZEN GÖSTERİLERİ İLE ANILDI

HZ. MEVLANA SEMAZEN GÖSTERİLERİ İLE ANILDI
24 Aralık 2021 - 10:18
Reklam

Büyük İslam âlimi ve mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi, vuslatının 748'inci yıl dönümünde Trakya Üniversitesinde düzenlenen etkinlikle anıldı. Şair Kasım Alper Özdemir'in davetli olarak katıldığı programda, Hz. Mevlana, şiirler ve semazen gösterileri ile anıldı.
Trakya Üniversitesinde Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin vefatının 748'inci yıl dönümü dolayısıyla anma etkinliği düzenlendi. Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sanat Eğitim ve Gösteri Merkezi’nde düzenlenen “Gönüllerin Sultanı Mevlana” programına Şair ve Yazar Kasım Alper Özdemir konuk oldu.
Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarının katkılarıyla düzenlenen Mevlana’yı Anma programına katılan Kasım Alper Özdemir, Hz. Mevlana’nın gönüllere dokunan birbirinden güzel şiirlerini seslendirdi. Kasım Alper Özdemir’in muhteşem yorumuyla seslendirdiği şiirler, dinleyenleri âdeta mest etti. Mevlana’nın Şems’e yazdığı “Etme” adlı şiirini de büyük bir başarı ile seslendiren Kasım Alper Özdemir, 2021 yılının “Yunus Emre ve Türkçe” yılı ilan edilmesi münasebetiyle şair ve mutasavvıf Yunus Emre ile yakın bir zaman önce hayatını kaybeden Türk edebiyatının sevilen isimlerinden Sezai Karakoç’u da şiirleri ile anmayı unutmadı.
Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin de ezgileri ile Şair Kasım Alper Özdemir’e eşlik ettiği programda sema gösterisi ve ney dinletisi de izleyicilerle buluştu. Tasavvuf müziğinin vazgeçilmez enstrümanlarından ney dinletisi eşliğinde gerçekleştirilen sema mukabelesi büyük bir beğeniyle izlendi.
Hz. Mevlana’nın sevginin, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün sembolü olduğunu hatırlatan Kasım Alper Özdemir, maneviyatımızda önemli bir yere sahip büyük gönül insanını rahmet ve minnetle andığını ifade etti. 2016 yılından beri çeşitli etkinlikler vesilesiyle Trakya Üniversitesine gelmekten mutluluk duyduğunu kaydeden Şair Kasım Alper Özdemir, “Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve ekibi geleceğe köprü olmaya ve bu hoşgörü köprüsünü kurmaya devam ediyorlar. İnşallah kültürel manada daha çok güzel etkinliklerle Hasan Sezâî’nin maneviyatıyla aydınlanan bu şehirde olmaya devam edeceğiz. Trakya Üniversitesi'nin davetleri için teşekkür ederim." ifadelerini kullandı.
Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer ise şiirleri ve yorumlarıyla programa anlam katan Kasım Alper Özdemir’e teşekkür ederek, duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Program sonunda, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Şair Kasım Alper Özdemir’e günün anısına hediye takdim etti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER DEĞERLENDİRİLDİ
EDİRNE ÇOCUK TRAFİK PARKI’NDA VERİLEN EĞİTİMLER...
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ
EK ÖDEMEDE TABAN ÖDEMELER REVİZE EDİLMELİ