İKİ ÜNİVERSİTE OKUYAN SEREBRAL PALSİ...

İKİ ÜNİVERSİTE OKUYAN SEREBRAL PALSİ HASTASI BERKE’DEN ÇAĞRI VAR

İKİ ÜNİVERSİTE OKUYAN SEREBRAL PALSİ HASTASI BERKE’DEN ÇAĞRI VAR

İKİ ÜNİVERSİTE OKUYAN SEREBRAL PALSİ HASTASI BERKE’DEN ÇAĞRI VAR
07 Ekim 2021 - 10:03

Serebral palsi hastası 21 yaşındaki Berke Öz, doğduğu günden beri mücadelesinden vazgeçmeyerek aynı anda iki üniversitede eğitim görmeye devam ediyor. Burnu ve ağzını kullanarak grafik çizimleri yapan Berke, Serebral palsi hastalarına eve kapanmamaları ve sosyal aktiviteler yapmaları çağrısında bulundu.
Oğlunun Serebral palsi hastalarına örnek olduğunu anlatan baba Yakup Öz, oğlunun doğum esnasında kordon sarılmasından dolayı dünyaya Serebral palsi hastası olarak geldiğini söyledi. Oğlunun 2000 yılından beri çok büyük bir mücadele içine girerek bugünlere geldiğini anlatan baba Yakup Öz, çocuğunun yürüyemediğini, kollarını kullanamadığını ve tam konuşamadığını belirtti.
Trakya Üniversitesinin BESYO ve Basın Yayın Bölümlerinde oğlunun iki üniversitede eğitim gördüğünün altını çizen baba Öz, oğlunun ellerini kullanmadan burnu ve dudaklarıyla grafik tasarım çalışmaları gerçekleştirdiğini söyledi. Baba Öz, oğlunun birçok işlemi bunu ile yaptığına dikkati çekti.
ÖZEL ÇOCUKLARINIZI EVE KAPATMAYIN ONLARDAN SAKIN UTANMAYIN
Özel çocuk anne babalarına çağrıda bulunan Baba Yakup Öz; “Velilerimize anne babalarımıza şunu söylemek istiyorum. Daha düne kadar bu tür çocuklarımız hep evlere kilitleniyordu dışarıya çıkartılmıyordu. Yanlış anlaşımlasın ama sanki bir utanç gibi görüp  evlere saklanıyordu bu çocuklar. Günümüzde bu çocuklar yavaş yavaş dışarıya çıkmaya başladılar”.
EĞİTİM BU ÇOCUKLARIN HAKKI, AKRAN ZORBALIĞINDAN ÇEKİNMESİNLER
Eğitim kurumlarında özel çocuklara karşı bir çok zorbalığın olduğunun altını çizen Öz; “Okullu olmaya başladılar. Özellikle altını çizerek söylemek istiyorum Milli Eğitim bakanlığında çok faydaları var. yönetmenlikleri bunlara göre çıkardılar. Velilerden şunları istiyorum. Lütfen hiçbir şeyden çekinmesinler. Sınıfta akran zorbalığı olabilir. Diğer veliler istemeyebilir,okul kurum müdürleri istemeyebilir. Hele hele özel okullar istemeyebilirler ama  okumak bu çocukların hakkı. Milli eğitim bakanlığı yönetmenliklerle ortaya koymuştur ve sonuna kadar mücadele etsinler. Öğretimi hak ediyorlar. Bende özel bir çocuk babası olarak bende yardım etmeye hazırım. Bu çocukları normal kaynaştırma eğitimi  okullarına yazdırsınlar,diğer  çocuklardan olumlu şekilde etkileniyorlar”dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
ÖĞRENCİDEN ÖĞRENCİYE LİMONATA İKRAMI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI
KEŞAN KENT MEYDANI PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI