İKTİDAR TARİHTEN DERS ÇIKARMADI

İKTİDAR TARİHTEN DERS ÇIKARMADI

İKTİDAR TARİHTEN DERS ÇIKARMADI

İKTİDAR TARİHTEN DERS ÇIKARMADI
10 Eylül 2018 - 04:39

CHP İstanbul eski Milletvekili Umut Oran, iktidarın geçmişten ders çıkarmadığını öne sürerek, “Osmanlı’nın yok olmasının birinci sebebi düzenli ordunun bozulması, ikinci sebebi hazinenin boşaltılması, üçüncü nedeni ise liyakat kültürünün yok edilmesi” dedi.

 

Havsa’da düzenlenen 18. Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda bir panele katılmak için Edirne’ye gelen CHP İstanbul eski Milletvekili Umut Oran, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ile birlikte basın toplantısı düzenledi. CHP İl Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda konuşan Oran, iktidarı ekonomi ve dış politika konularında eleştirdi. Oran, “Bugün geldiğimiz noktada; iktidarın tarihten gerekli dersi çıkarmadığını görüyoruz. Osmanlı’nın batmasının başlıca nedenleri, düzenli ordunun bozulması hazinenin boşaltılması ve liyakat kültürünün yok edilmesidir. Bugün yine bunları yaşıyoruz. Maliye Bakanı, sayın Cumhurbaşkanının damadı, Milli Eğitim Bakanı geçmişte bir dershane işletmecisi gibi örnekler var önümüzde. İthalata dayalı bir politikayla ekonomiyi iflas ettirdiler. AKP’nin ülkemize getirdiği ritim dış politikaya ciddi zarar veriyor” dedi.     

Gaytancıoğlu ise, tarım politikalarını eleştirerek, ithalat baskısının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Ayçiçeği ithalatına 4.5 milyar dolar harcandığı ifade eden Gaytancıoğlu, “İthalatta yüzde 27 olan gümrük vergisini yüzde 13’e çekiyorlar ve yüzde sıfır olması için ciddi bir lobi var. İşte size ciddi bir fırsat! İthalatta vergiyi yüzde 27’ye çekin piyasalar rahatlasın. Biz bunları konuşmamız gerekirken çağdığı kalmış şarbon hastalığını konuşuyoruz. Tarımda gelinen süreç ortada” dedi. Çeltikte üreticinin iyi bir fiyat beklediğini kaydeden Gaytancıoğlu, Toprak Mahsulleri Ofisini de, hiçbir şey yapmamakla eleştirdi.     

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
UZUNKÖPRÜ’DE YANGIN
UZUNKÖPRÜ’DE YANGIN
SAHTE EDİRNE VALİSİ YAKALANDI
SAHTE EDİRNE VALİSİ YAKALANDI