İLK SİFTAHI BULGAR YAPIYOR

İLK SİFTAHI BULGAR YAPIYOR

İLK SİFTAHI BULGAR YAPIYOR

 İLK SİFTAHI  BULGAR YAPIYOR
29 Haziran 2019 - 04:59

Mert SOYLU
Bulgaristan’ın para birimi olan levanın değer kazanması sonrası Edirneli esnafın yaşanan ekonomik krizde yüzü gülmeye devam ediyor. Özellikle Ulus Pazarı’na ilk gelerek siftah yapanlarda Bulgarlar oluyor.

İLK SİFTAH BULGARLARDAN
 Özellikle Bulgar turistler Türkiye'de döviz kuru farkı nedeniyle ülkelerinden yaklaşık olarak 3'te 1 oranında daha ucuza alışveriş yaparken gıdadan kıyafete kadar birçok farklı kategoride ürün alıyor. Ulus Pazarı, mağazalardan çok daha uygun fiyata satılması nedeniyle Bulgarlar sabahın ilk ışıklarıyla beraber pazara gelerek aldıkları ürünlerle pazarın ilk siftahını yapanlar oluyor.
Ulus Pazarı, etrafında yer alan araçların Bulgaristan plakası olduğu gözlendi. Öğlene kadar alışverişi Bulgarların yaptığı pazara öğleden sonra Edirneliler alışveriş yapmaya geliyor.
ORAL, BİR GECE ÖNCEDEN HAZIRLANIYORUZ
Sabahın ilk ışıklarıyla beraber ünlü Ulus Pazarı’nda ilk işe başlamasıyla beraber ilk siftah’yı Bulgarlardan yaptıklarını ifade eden Pazarcı Levent Oral,” Bulgaristan’dan gelenler pazara ilk 06:00’da geliyor. Biz bundan keyifli ve mutlu oluyoruz. Bulgaristan’dan gelenlere daha erken hizmet etmek için geceden pazara gelerek tezgahımızı sabaha hazır ediyoruz. Sabah tezgahların erkenden hazır olduğunu gören Bulgarlar mutlu oluyor. İlk siftahımızı onlardan yapıyoruz. Bulgarlardan aldığımız ilk siftah parasıyla işimize ‘Allah bin bereket versin’ diyerek başlıyoruz” dedi.
GÜMRÜKTE SORUN YAŞIYORLAR
Edirne’den aldıkları toptan ürünleri kendi ülkelerinde satan Bulgarların son aylarda toptan aldıkları ürünleri geçirmekte sorun yaşadığını belirten Oral,”Bulgar müşterilerimiz Bulgaristan ve bizim gümrüğümüzden aldıkları toptan aldıkları ürünlerden dolayı sıkıntı yaşıyorlar. Bunun iyileştirilmesi lazım. Ben kendim toptancıyım ve İstanbul’dan çuvallarla mal alıyoruz ama onların anlayışıyla 10 – 15 tane bir ürünü geçirirken sorun yaşıyorlar” diye konuştu.
ATAMAN,ÖĞLENE KADAR BULGARLAR, ÖĞLEDEN SONRA EDİRNELİLER
Terlik ürünleri satan pazarcı Ali Ataman,” Cuma günleri kurulan Ulus Pazarı, Bulgar turistlerin gelmesiyle beraber canlanıyor. Sabah ve öğlene kadar bütün satışlarımızı Bulgarlara yapıyoruz. Kendi vatandaşlarımız öğleden sonra alışverişe başlıyor. Onların para birimi levhanın değerli olmasından dolayı da bir ürünü toptan alabiliyorlar. Tezgahtaki ürünleri onların alışverişi sayesinde bitiriyoruz. Diğer arkadaşlarımızda olduğu gibi bende ilk siftahımı onlardan yapıyorum” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SAROS KÖRFEZİ'NDE AY BALIĞI GÖRÜNTÜLENDİ
SAROS KÖRFEZİ'NDE AY BALIĞI GÖRÜNTÜLENDİ
KEŞAN OSB’DE İŞLER RAYINDA, UZUNKÖPRÜ OSB’DE İSE İŞLER KARIŞIK
KEŞAN OSB’DE İŞLER RAYINDA, UZUNKÖPRÜ OSB’DE İSE İŞLER...