İLKLERİN BAŞKANI

İLKLERİN BAŞKANI

İLKLERİN BAŞKANI

İLKLERİN BAŞKANI
16 Eylül 2019 - 09:05

Uzunköprü Belediyesi tarafından bölge turizmi için yeni bir hedef olan Yayla Bolluk, Bereket, Hasat ve Bağ Bozumu Şenliği kapsamında bağ bozumu etkinliği düzenlendi. Trakya’nın tek kadın Belediye Başkanı seçilerek farkını gösteren Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, düzenlemiş olduğu etkinlikle bir kez daha farkını göstererek yöresel kıyafetleriyle bağ bozumu gerçekleştirdi.
Yeniköy’de bağ bozumu, bölgede "gırnata" olarak bilinen klarnet ile cümbüş ve davul çalan müzik ekibinin ezgileri arasında traktörlere binilerek, sepetler kollara takılarak eğlenceli görüntülerle gerçekleşti.
Yeniköy Zübeyde Hanım Kadın Faaliyet Evi'nde toplanan kalabalık traktörler ve araçlarla Öktem Bağcılık Yeniköy bağlarına vardı.  Yöresel kıyafetleriyle Belediye Başkanı Özlem Becan,Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği üyeleri,başkanı Bülent Bacıoğlu,Öktem Bağcılık adına Demir Öktem bağ ve üretim uzmanları, gazeteci,fotoğraf sanatçısı,yazarlar Yeniköy sakinleri eşliğinde bağ bozumu gerçekleştirildi.
Yerel ve Papazkarası cinsi üzümlerin özellikle ön plana çıkarıldığı etkinlikte üzümler toplanarak sepetlere yerleştirildi. Yöresel kıyafetler giymiş gençler sepetleri omuzlara alarak bağlarda gazeteci ve fotoğrafçılara güzel görüntüler verdiler.
Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, bağda yaptığı konuşmada, bağcılığın Edirne'de ve Yeniköy’de tarihsel bir geçmişe sahip olduğunu söyledi.
Becan, Uzunköprü’nün peynirleri, köftesi ve birçok lezzetinin daha bulunduğunu belirterek, Uzunköprü'nün, Yeniköy'ün eşsiz tadıyla bilinen üzümlerini Dünya’ya tanıtmak amacıyla bu tür tanıtım faaliyetlerini sürdüreceklerini belirtti.
Etkinliğin organizasyonunda yer alan Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu’ da şehrimizde birçok yerde bağcılığın eski güzel günlerine dönmeye başladığını ifade etti.
Bölgenin ipek yolu üstünde olması ve uygun yetiştirme koşulları nedeni ile üzümle anıldığını ve yerel cinslerin de yetiştirildiğini de anlatan Bacıoğlu, "Bölgede bağcılıktan elde edilen gelir artıyor. Bu anlamda bu artışa beraber bizlerde  Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği olarak tarımsal turizmin gelişmesi içinde çaba gösteriyoruz. " dedi.
Klarnet, cümbüş ve davul çalan müzik grubunun Trakya yöresi ezgileri eşliğinde gerçekleşen bağ bozumu etkinliğinden sonra Uzunköprü Tarihi Değerleri Koruma ve Yaşatma Evinde yapılan etkinlikte evin tarihi ile ilgili bilgiler aktarıldı Öktem Bağcılık bölge üzümleri ve şarapları sunumu yapıldı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EBEVEYNLERE
EBEVEYNLERE "TABLET VE TELEFON" UYARISI
SUİÇMEZ YİNE TEK ADAY
SUİÇMEZ YİNE TEK ADAY